| VictorJulien a întrebat:

După părerea voastră, România este țară balcanică?

24 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După mine țări balcanice sunt cele situate în zona munților Balcani, la sud de Dunăre, care au o istorie comună de foste țări din Imperiul Otoman, ceea ce nu corespunde cu situația geografică și geopolitică a României.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru sadrian46):

Slovenia și Croația, deși sunt la sud de fluviul Dunărea, nu au ținut NICIODATĂ de otomani. Au fost ocupate de unguri pe la 1200 și apoi au trecut în mâinile habsburgilor după ce regele Ludovic II al Ungariei a murit în 1523. Slovenia și Croația fac, totuși, parte din Balcani (au și făcut parte din fosta Iugoslavie).

| Simpatic a răspuns:

Normal

| Catrice a răspuns:

N-ai trecut de clasa a 5a ca sa afli explicația de la profa de geografie?

| VictorJulien explică (pentru Catrice):

Am zis eu ceva de geografie? M-am referit dacă după voi România este o țara balcanica, nu dacă e sau nu situată în Balcani.

| Catrice a răspuns (pentru VictorJulien):

Și vrei ca noi sa contrazicem un fapt real?

| VictorJulien explică (pentru Catrice):

No!

| Catrice a răspuns (pentru VictorJulien):

E pai vezi.
E ca și cum ai zice ca Spania nu e parte din peninsula iberică sau Italia din peninsula italica.

| VictorJulien explică (pentru Catrice):

Eu nu la geografie m-am referit aici, ci la cultura!

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Imi permit sa fac o "gluma" si sa zic ca Romania devine usor usor o tara tiganica.

Ca mentalitate, ca si comportament si multe altele da, putem spune ca romanii sunt destul de balcanici

| VictorJulien explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

România,devine o țară țigănească? Hm, dacă ar deveni o țară țigănească cum sunt țiganii aurari, argintarii, fierari, etc, ar fi bine laughing)

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru VictorJulien):

Ducă-se toți naibii

| VictorJulien explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Discutabil!

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru VictorJulien):

Înseamnă că nu ai avut de a face cu ei

| VictorJulien explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Ba da, țiganii din zona mea sunt 99, 9% oamenii de nimic, dar nu poți spune asta despre toți tiganii, spre exemplu cand eram copil stiu că veneau țigani nomazi în căruțe(acum rar mai vezi așa ceva), și țigănci cu pături de vânzare, aceștia aveau mai mult bun simț decât cocalarii cu BMW-uri și vile de neam prost.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru VictorJulien):

Toți îs asa, sângele apa nu se face și ce se naște din pisică șoareci mănâncă orice i-ai face tu deci despre ce vorbim aici

| VictorJulien explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Acum ceva timp aveam o părere identică cu a ta,dar acum nu o mai am, nu trebuie generalizată treaba asta, gândește-te că și noi în Europa avem o reputație de hoți, leneși, înapoiați, ceea ce este și adevăr și minciună.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru VictorJulien):

Ok, și reputația asta cine a creat-o? De ce ii striga europenii pe români "țigani"? Pentru ca au făcut românii prostii pe afara sau nenorociții ăștia?

| VictorJulien explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Tu crezi că doar țiganii din România fură în occident? Da, țiganii ne-au făcut o imagine proasta, dar nu au fost singurii!

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru VictorJulien):

Ei sunt principalii vinovați, asta zic. Ca dacă era sa își producă românii renumele asta bun nu ii mai strigau străinii țigani, e simplu. Aaa și normal ca nu au fost doar ei care au făcut prostii pe acolo, aici ai perfecta dreptate ca din toată "pădurea " plecata acolo din uscaturile lor nu fac parte doar colorații

| Theo94 a răspuns:

Doar dobrogea pana la cel mai sudic brat al dunarii, daca te referi la teritoriu.
https://ro.wikipedia.org/......anic%C4%83

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Da, pentru că este situată în Peninsula Balcanică!

| Ødegaard a răspuns:

Nu,deoarece nu are mentalitate, tradiții și unitate balcanica.De fapt nu are nimic autentic, doar ce a șterpelit de la alții

| VictorJulien explică (pentru Ødegaard):

România nu are nimic autentic?