| Anonimm30 a întrebat:

E adevarat ca daca sufar mult mai tarziu o sa fiu fericit?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există legărură cauzală dintre cele două situații, deci nu este adevărat. Cel ce a suferit mult știe să aprecieze mai bine situațiile fericite.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cand o sa fii fericit? Mai tarziu? Dupa ce suferi? Sau cum vine asta, ca nu am inteles exact la ce te-ai referit.

Poti sa fii fericit oricand vrei, indiferent de situatie. Poti sa fii trist si sa suferi oricand vrei, de altfel.

Deci daca ai avut probleme sau ceva de genul si te gandesti la asta, sau rezonezi cu oamenii care ti-au "distrus" viata, atunci nu rezolvi nimic. Trebuie sa uiti tot ce s-a intamplat, sa nu dai vina pe nimeni, si sa traiesti fericit, daca asta vrei cu adevarat. De tine depinde tongue

| Apokales a răspuns:

Asta daca problema ce a cauzat suferinta este rezolvata, si nu invers, adica sa te rezolve ea pe tine. Ti-ai spart telefonul si esti trist, suferi, dar faci rost de bani si iti iei altul, poate la fel de bun sau mai bun. Iar atunci esti fericit pentru ca ai rezolvat o problema ce ti-a cauzat suferinta. Iti rupi piciorul, iar cand te faci bine esti fericit, chiar daca ai stat luni de zile pentru a te recupera.

| Anonimm30 explică (pentru Apokales):

Si daca de exemplu oamenii mi-au distrus viata si nu am cum sa mai fiu un om normal

| Apokales a răspuns (pentru Anonimm30):

Greu de crezut, dar sa zicem ca asa este. Am auzit povestile multor oameni prin a caror suferinta nu ar fi putut sa treaca multa lume, au invatat ce este binele din suferinta si au mers mai departe devenind mai buni. Desigur, poti sa te razbuni pe umanitate pentru ca te-a neglijat, dar ce rezolvi in ansamblu?

| Anonimm30 explică (pentru Apokales):

Nu am zis nimic de razbunare

| Apokales a răspuns (pentru Anonimm30):

Am zis eu.

| UnDiavol a răspuns (pentru Apokales):

Nu rezolvi nimic cu răutate mai bine lași de la tine frate oricum nu Trăim vesnici
Dece sa trăim in haos și răutate nu-și are rostul lași de la tine și așa toată lumea câștiga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E adevărat că e posibil. Certitudinea ți-o creezi tu.