| raMLesS a întrebat:

E adevarat ca oamenii gandesc in concepte, in idei, ci nu in cuvinte?

3 răspunsuri:
| oglindasultanului a răspuns:

Cuvintele au semnficatie diferita pentru fiecare, din punctu de observatie in care traim.

| mastadont a răspuns:

Da, e perfect adevărat.
Cuvintele îți structurează într-un mod logic memoria și rațiunea însă nu ai neapărată nevoie de ele să gândești.
Încearcă următorul exercițiu: relaxează-te și încearcă să folosești cât mai puține cuvinte când gândești. O să observi că, până să îți exprimi gândul în cuvinte, tu deja știi la ce te gândești pentru că conceptele sunt deja prezente și nu e neapărată nevoie să le exprimi în cuvinte. Trebuie să îți observi cu atenție gândurile pentru ca să-ți dai seama de acest lucru.

| gritt a răspuns:

Unii