| ioanacoruga4567 a întrebat:

E ceva ciudat dacă am 16 ani și nu știu să înot? Nu am intrat niciodată într-o piscină, îmi este foarte frica de apa, mama nu mă lasă să învăț să înot pentru că poate mă înec sau chestii de genul...și eu chiar îmi doresc foarte mult sa învăț să îmi țin respirația sub apa, îmi doresc asta de atâta timp... voi la ce vârstă ați învățat să înotați?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La 16 ani ma tinea in strand taicameu si zicea cum trebuie sa misc articulatiile apoi mi-am dat drumul. Acum nu mai sant adept inot sau mare pentru ca toata mizeria o arunca turistii la plaja si in strand nu stii cine se mai pisa tot dusul de acasa e sfant

| whatevernvm a răspuns:

Ciudat nu e, mulți nu știu sa înoate.
Ciudata e mama ta însă

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La 9 ani. Mama m-a învățat.
Apoi la un bazin de înot, program de sport.

| mihai69 a răspuns:

Cred că poți să comanzi o mască din asta de snorkeling de la Decathlon (http://www.decathlon.ro/masca-snorkeling-easybreath--id_8315702.html ) și o poți încerca chiar la tine acasă în baie ca să capeți încredere că nu pățești nimic, chiar dacă ții capul sub apă.
Apoi mergi la un bazin / lac NU foarte adânc și te lași pe burtă să plutești. DA, să plutești, pentru că densitatea corpului tău permite plutirea chiar dacă nu știi să înoți! Apoi încet, încet, poți să înveți chiar singură. Sau ajutată de un amic ori și mai bine, instructor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e nimic ciudat. Suntem multi asa.

| HadesSs a răspuns:

Din ce oras esti? Avem un Club Sportiv de Inot unde te putem invata sa inoti.

| Dandinelle a răspuns:

Sper ca si constientizezi ca frica asta ti-a fost transmisa de mama ta?
Stiai ca atunci cand inoti (bine, te obisnuiesti cu asta) secreti dopamina? deoarece se asociaza, culmea, cu mama ta, cu perioada in care erai in burtica mamei tale. Nu are rost sa-ti fie frica de ceva care nu ai incercat. In plus poti merge la strand la apa mai micuta si sa incerci sa te-mpingi in apa, poate exista si acolo cineva dispsus sa te invete. Dar frica transmisa de mama ta e putin ilogica deoarece e in primul rand frica ei. Tu inca nu ai experimentat cum este sa iei un val in fata, o gura plina de apa sau nasul plin de apa, si asta trebuie sa expérimentez singura

Eu am invatat singura sa inot pe la vreo 10 ani la rau, important este sa tii fundul sus si sa te misti.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Dacă îți doresti, si vrei sa faci asta, cu siguranta o vei putea face, si vei reuși. Mergi la câteva cursuri de înot, pregateste-te bine iar apoi arata-i mamei tale ca o poti face fara a te îneca si fara niciun incident, așa va avea incredere ca nu vei păți nimic! Spor la bălăceală happy

| Baeatul a răspuns:

Andreea Draga Eu am invatat sa inot la 10 Ani la Crisul Repede unde este apa curgatoare dar Exista stranduri unde apa este stabila acolo este greu sa inveti sa inoti dar sa nu iti fie frica daca iti este frica nu vei putea inota nici o data Andreea Draga uite cum poti sti cat Rezisti sub apa la strand exista bazin cu apa de 1 Metru este pentru cei care nu stiu inota Acolo mergi si stai cu capul sub apa sa vezi cat rezisti sa stai cu capul sub apa si poti invata sa inoti ca si cainele simplu daca vezi cum inoata un caine deja trebuie sa stii inota sau poti sa inveti sa inoti ca si Broasca uitate pe internet cum inoata cainele si cum inoata Broasca si faci exact asa cand esti in Apa