| mgtow a întrebat:

E cumva singuratatea un blestem ca si cum ar fi moartea numai ca e diferita? E ca si cum si-ar alege victimele indiferent de cat de mult se straduiesc sa aiba noroc in viata tot de singuratate se lovesc intotdeauna si pierd increderea in sine gen adio relatii nu voi mai fi impreuna cu cineva in veci...

16 răspunsuri:
| Liviu321 a răspuns:

Nu e vorba de un blestem. Poate ca in lume sunt oameni facuti sa fie cu cineva si altii facuti sa fie singuri.
Din pacate, ca barbat, e foaaarte dificil sa ti gasesti jumatate. Sa gasesti pe cineva care sa te iubeasca cu adevarat si pe care sa iubesti si tu. Ca barbat, trebuie sa fii un mini Adonis ca sa ai o femeie, un mini Einstein, un mini Rocco Sifredi si bineinteles un mini Bill Gates. Din pacate asa e. Trebuie sa fii frumos, inalt, muschi, par misto, fata misto, dotare enorma cu care sa o urci pe pereti, sa ai bani multi, cat mai multi dar fara sa faci prea mult. Degeaba ai bani daca nu ai si timp sa i cheltuiesti cu persoana iubita, desigur, sa fii inteligent pentru ca femeile apreciaA asta, dar nu foarte mult, ca iar nu i bine si cat se poate de glumet. Sa o faci sa rada tot timpul cu gura pana la urechi. Ei bine, cate din calitatile astea le ai? Daca ai cat mai multe sau pe toate ai sanse mari sa ti gasesti o iubita, daca nu macar sa le ai pe principalele: bani, una mare si groasa si sa fii frumos. Cam atat isi doreste in realitate o femeie. Pare usor de facut fericita la pima vedere. Bine, multe te vor mintii cu vechea vrajeala "fii tu insati" ori sa ti spuna ca bu banii, penisul ori frumusetea conteaza ci "bunatatea si iubirea din inima ta, faptul ca ii esti aproape la greu" bla bla bla. vrajeala! Stii cine sunt barbatii care au noroc la femei? Aia carora nu le pasa de o relatie serioasa. Golanii. Aia care vor doar o noapte cu ele si atat. La astia pun bot cam toate. Incearca sa ti schimbi si atitudinea daca te stii un baiat cuminte, la locul lui. Fii si tu un "bad guy" ca au astia la femei cat n avem noi secunde pe pamant. Sfatul meu e sa incerci sa ti traiesti viata singur. Fa o cu cat mai mult, distreaza te, trateaza le exact asa cum isi doresc, dar nu pune suflet daca nu vrei sa suferi. Cand un barbat iubeste cu adevarat fii sigur ca va veni o zi cand "printesa" lui il v a lasa cu ochi n soare fix cand ii va fi mai bine. Eu am incercat sa ti spun realitatea, in aceeasi situatie sunt si eu, stii ce problema grava am, ti am spus. Nu ma astept sa mi gasesc pe cineva pe care sa iubesc si care sa ma iubeascA. Nu vreau sa te dezamagesc, sa ti fac rau. Stiu exact ce simti. Tu macar esti normal fizic, nu ca mine. Ai o sansa. Eu nu am niciuna. Daca vei gasi pe cineva spune ne si noua cum e sentimentul ala de iubire.

| FerLin a răspuns:

Singuratatea e o alegere. Daca o vezi ca pe un blestem, incearca sa iti schimti stilul de viata, lasa-te de curse lungi, cauta ceva ce te aduce seara acasa sau in weekend si incepe-ti o viata sociala activa. Iesi, cunoaste oameni noi si ai sa ai oportunitati de tot felul la tot pasul. Femeia pe care o astepti tu va putea sa apara in fiecare zi.
Sa vezi atunci ce aura de vrajitor spargator de blesteme o sa te cuprinda! happy

| T0T a răspuns:

Chestiunile astea țin foarte mult de tine dar și de norocul de a-ți găsi persoana potrivită, compatibilă cu tine. Aici sunt anumite tipare pentru o așa zisă rețetă a succesului și cu cât te îndepărtezi mai mult de la ele cu atât șansele descresc. Tu parcă spuneai că femeile sunt pe interes, dacă nu mă înșel, atunci de ce singurătatea ar fi pentru tine un blestem? Când te gândești că de fapt ești o persoană fericită că ai evitat asemenea femei deja nu te mai poți mira de condiția ta.

| mgtow explică (pentru T0T):

Am gasit reteta ideala pentru problema mea numai ca mai am de asteptat aproape un an ca sa isi faca efectul, uneori mi se face ciuda cand vad pe altii cu una si eu nu am asta pentru ca santem oameni si indiferent cat de mult negam ca nu vrem cateodata ne simtim rau si vrem ceea ce nu ne dorim in viata

| T0T a răspuns (pentru mgtow):

Eu cred că în adâncul tău vrei, dar nu știu din ce motive ai încercat mult timp să negi cu orice preț acest lucru, fapt pe care l-am observat și aici. Trebuie să meditezi puțin și să te gândești la ceea ce vrei cu adevărat și la ceea ce vei face, dar să fii sigur de asta, să devii un om hotărât.

| mgtow explică (pentru T0T):

Cand vreau zic ca nu e bine apare neincrederea si ma retrag, cand nu vreau cateodata ma simt ca belengheru laughing poate s-a saturat sufletul sa mai tina in el si se declanseaza ca sa ma schimb eu (mentalitatea adica). Daca as fi intr-o relatie trag suspiciuni ca ma ia de prost si sant folosit, acum cand sant singur ma gandesc ce bine ar fi sa am pe cineva langa mine. Weekendu asta ies la o cafea cu una sa vad ce o fi de capu ei, nu-i stiu nici fata dar poate mi se schimba opinia

| T0T a răspuns (pentru mgtow):

Eu te înțeleg, multe au anumite aere sau atitudini de chiar îți dau impresia aia. Tu întâi încearcă să o cunoști mai bine, cum ai zi tu, să vezi ce e de capul ei, că dacă e ceva ar trebui să îți dea cu totul altă impresie.
Eu de exemplu eram plin de negativism și am găsit pe cineva care îmi spunea că lucrurile alea îi plac la mine și m-a tot încurajat și îmi tot zicea că indiferent ea mă va accepta așa cum sunt chiar dacă mulți nu au făcut-o. Dacă găsești o fată care să te facă să te simți bărbat, nu cum ziceai tu că te face să te simți cum că te ia de prost, atunci să știi că aceasta poate fi persoana potrivită. Până la urmă la asta se rezumă tot, la cum te face să te simți. Baftă.

| OldSoul a răspuns:

Este si un dar si un blestem...
Mult conteaza si de persoana care se pricopseste cu singuratea.

| CuriousStuff a răspuns:

Blestemele nu exista. Daca crezi ca exista si ai o gandire negativa, si te astepti mereu la ce e mai rau, aia o sa ti se intample. Noi ne aranjam viata, nimeni nu are atata putere in "oraganizarea" vietii noastre cum avem noi.

| mgtow explică (pentru CuriousStuff):

Depinde de gandire, zic blestem pentru ca e ceva naspa rau la aia ma refer

| CuriousStuff a răspuns (pentru mgtow):

Si eu spun ca cu cat te gandesti ca e mai rau si vezi situatie mai neagra, cu atat o sa iti para mai rau. Incearca sa-ti schimbi modul de gandire, vezi un psiholog. O sa te ajute mai mult decat orice vrajitoare sau sfaturi despre blesteme.

| Deaad a răspuns:

laughing
Singuratatea este un dar pentru mine.
Daca gandesti ca un introvertit o sa iti dai seama (chiar daca nu esti) ca singuratatea este un dar pentru multi.
Chiar pentru toata lumea intr-o masura mai mica sau mai mare si la un anumit moment dat.

Si moartea e un dar de asemenea.

| Divy a răspuns (pentru Deaad):

Îmi place despre darul al doile de care spui big grin

| Danişor a răspuns:

That wise man whose CuriosStuff is saying the truth mate m8! big grin Just think positive! big grin

| MorganaM a răspuns:

Eu nu cred ca tine de noroc ci tine de tine. cei care sunt buni isi gasesc jumatatea, dar trebuie sa si iasa afara din cochilia de melc

| OverlyAnnoyedAccount0 a răspuns:

Cum sa fie un blestem?
Iti dai seama, sa ai tot ce iti trebuie pe lumea asta, dar sa fii singur, in sensul de „single", ca n-ai o caprioara alintata dupa tine si asta pune capac.

Blestemul adevarat e cand cazi in panza de paianjen a uneia din aceste caprioare.

Ti-e ciuda ca multi prosti au partenere si tu nu? Pai, stai, deja am formulat si cum trebuie. Toti prostii au! Deci, nimic deosebit. Fa-ti o ambitie in viata sa ai ce nu au altii! Asa valorezi mai mult ca om.