| anonim_4396 a întrebat:

E greu sa faci o postliceala ca asistent dermatolog? Cam ce ar trebui sa cunoasca si sa faca un asistent dermatolog? Se cauta astfel de asistenti? E obligatoriu si bacul? Il pot da in timpul celor 3 ani de postliceala? Cand as putea sa ma inscriu?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bacul obligator înainte.

| Sonia822 a răspuns:

E un paradox sa spui ca n-ai reusit sa iei bacul, dar vrei faci parte din echipa care participa la operatii. O sa lucrezi cu puroi, cu ciuperci, cu cosuri, cu puncte negre, cu comedoane. O sa asisti doctorul cum opereaza pacienti sa scoata bucati de grasime, pungi cu puroi, posibil (nu stiu sigur aici) o sa scoti chiar tu daca nu e nimic complex. E o ustensila precum agrafa de caiet, dar are coada lunga, se apasa pe cosul infundat si tasneste de acolo.

| anonim_4396 explică (pentru Sonia822):

Nu l-am dat, nu ca nu as fi reusit sa il iau...
eh daca e asa, renunt. mersi pentru info' big grin

| Sonia822 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar de ce nu te faci asistenta medicala generalista? De ce voiai pe dermato? Te faci asistenta medicala, si te pori angaja oriunde: spital sau clinica privata. Si sunt multe. De exemplu, in Bucuresti sunt peste 3500 cabinete dentare. Exista chiar un site de recrutare special pentru cei ce au legatura cu sistemul medical... poti sa pleci si afara, la o adica. Nu renunta!

| anonim_4396 explică (pentru Sonia822):

Asistent nu asistenta

| Sonia822 a răspuns:

...salarii maricele, ramai asistenta si la 60 ani, cand altele nu-si mai gasesc job pentru ca sunt batrane. Adica odata obtinuta diploma, nu poti merge decat in sus