| Inkinkik a întrebat:

E normal ca fata dacă arați bine sa fii jignita?
M-am mutat la master in București și mi-am dorit enorm sa continui aici și de când m-am mutat aici numai nenorociri se intampla.
Eram la Starbucks odată și erau doua fete care se uitau permanent la mine încruntate. Ma făceam ca nu văd si când ridicam privirea din ce făceam una din ele avea barbia in piept si se uita si mai încruntată in timp ce trăgea din paiul de la pahar. Au plecat înaintea noastră si una din ele i-a spus prietenei ei cu care era "da nu mi-as dori niciodată sa am bot de maimuța". Făcea referire la faptul ca am buzele extrem de mari, dar eu nu sunt românca de origine, am venit aici de mult de tot. Sunt acuzata ca as avea botox in unele zone ale fetei si nu este adevărat, in prima zi de master m-a întrebat o fata dacă am in obraji ceva si in buze si i-am spus ca nu, iar ea a zis către grup (se cunoștea cu ei înainte de master ca au fost colegi toată facultatea) "alta Loredana Groza". Un alt incident nefericit a fost cu un cuplu căsătorit in care ala se uita insistent, iar ea îmi zicea ca sunt pițipoanca si ma jignea aiurea si a început sa plângă sa urle in autobuz.

Ma gândeam sa plec la master in alt oraș, dar nu știu ce sa fac. Toată lumea e rea in București. Eu vin din Arad, nu sunt obișnuia cu un astfel de caracter, toată lumea e rea fără motiv.
Ce sa fac? Sa rabd doi ani si sa ma întorc acasă, sau sa îmi inghet un an si sa caut alt oraș?

Dau funda!
(de naționalitate sunt turcoaică)

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

"Un alt incident nefericit a fost cu un cuplu căsătorit in care ala se uita insistent, iar ea îmi zicea ca sunt pițipoanca si ma jignea aiurea si a început sa plângă sa urle in autobuz."

Stai, a început să urle și sa plângă o tipa random in autobuz... pentru că ai tu buzele mari? Excuse me, what?

Și oricum poate ai auzit de vorba aia, "câinii latră, ursul merge".

Oamenii or sa găsească tot timpul motive sa fie nesuferiți fie că li se pare că ești prea frumoasă, prea urâtă, prea oricum.

In plus sunt sigur că există mulți bărbați care consideră buzele mai mari atrăgătoare. ¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯ When life gives you lemons...

Mai reține un lucru, faptul ca lumea comentează strict pe baza aspectului tau, spune ceva despre ei și nu despre tine.

Învață să te accepți, (mai ales când e vorba despre lucruri pe care nu le poți schimba, care nu sunt neapărat alegerea ta personală și care nu fac rău nimănui), e o lecție care o să-ți prindă bine oricând.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"Toată lumea e rea in București"
toti 3 milioane?

daca nu te poti adapta aici ce rost mai are sa te chinui?

| Freya1 a răspuns:

Nu toată lumea e rea, si nu toți se comporta execrabil.Probabil bagi în seama și tu prea multe persoane ce au anumite frustrări.
Mereu când cineva are ceva ieșit din comun, indiferent ca în sensul bun sau rău va ieși în evidenta și va fi bârfit. Daca ești frumos, de ce ești frumos? dacă ești urat, de ce ești urat? și tot asa.
Dacă băgăm toate treburile astea în seama nu ajungem nicăieri.Si eu am ieșit în sens bun în evidenta în fata cuiva, dar în fata altora în sens rău.Si eu am fost barfita sau arătată cu degetul dar am ignorat și mi-am văzut de treaba.

Încă un sfat.Nu vreau sa te critic ca nu am treaba neapărat, îmi spun doar părerea.
Trăsăturile tale poate sunt frumoase, si ma bucur pentru tine ca ești înzestrată cu niște calități.Dar poate ca putina modestie pe langa frumusețe nu ar strica happy.

| Dismally a răspuns:

Sunt incidente izolate, "tarani" sunt peste tot, n-are rost sa renunti pentru atat, ignora-i si mergi mai departe.

| LordCristobal a răspuns:

Buna!
Regret sa o spun dar ti-ai ales gresit orasul, Bucurestiul e un oras plin de snobi si taranoi si lumea din Bucuresti e mult mai rea decat din alte parti ale tarii.
Daca iti place ceea ce faci la master nu prea are sens sa te lasi de master si sa te transferi in alt oras.
Invata sa nu iti pese de cee ce zic altii despre tine si nu trebuie sa te intereseze ce zice lumea despre tine, lumea vorbeste de multe ori prost.
Dar daca nici la scoala nu te simti confortabil atunci e necesar sa schimbi orasul ca un mediu nociv te distruge psihic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarile sunt ok, pot reflecta pura curiozitate, dar rautatile gratuite - gen, comentariile facute pe la spate, sau mai rau, direct, sa se asigure 100% ca le auzi... sunt cu totul altceva!
Nu-i baga in seama, sau da-le replici pe masura!
Dar nu are rost sa te superi si sa le oferi satisfactie unor trogoditi rautaciosi!