| Sunflower1503 a întrebat:

E PACAT DACA MINT DOAR PENTRU A NU AFLA CEILALTI CE SIMT?
Daca spun cuiva un secret și îl spune altcuiva și ii spun că nu am zis niciodată așa ceva dar de fapt am zis, dar nu vreau că și el să mi știe secretul, e păcat dacă mint pentru asta?

5 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Niciodata nu spune altei persoane ceva despre care nu vrei sa afle si altii. Chiar si celei mai de incredere persoane poate sa-i scape fara sa vrea secretul tau. Daca se intampla acest lucru e corect sa-ti asumi ceea ce ai spus.
Fapta mentionata de tine e minciuna si te face si pe tine si pe cel care a spus secretul sa apareti in fata altora, oameni de neincredere. Faptul ca ai negat nu inseamna ca ai fost crezut. Acum pe langa faptul ca ti se stie secretul poti fi considerat las si mincinos.

| PainTech a răspuns:

Nu e niciodata gresit sa faci un lucru corect.
Din punct de vedere religios, cam da. Totusi tacerea nu apare nicaieri ca un pacat, iar nimeni nu te poate obliga sa vorbesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic da.Practic e ultimul lucru care contează))
Toți oamenii mint, din motive mai mult sau mai puțin întemeiate.

| user1234554321 a răspuns:

Daca ai secrete, cel mai bine e sa le ti pentru tine.
Si da, e PACAT SA MINTI.indiferent ce vrei sa previ, adevarul e intotdeauna cel mai bun

| Sunflower1503 explică (pentru user1234554321):

M am simțit groaznic atunci când am mintit și am spus că nu am zis ce am zis de fapt, acum as vrea sa spun puțin din adevăr dar mi e frică că v a fi mai rău...