| aicinuehi5 a întrebat:

E poporul roman, cultura romaneasca o cultura inferioara in comparatie cu cultura spaniei, literatura rusiei si maretie franceza?

Dupa pararea mea, singurul lucru pozitiv cu rasa, cultura, si natie romaneasca e aparanta fizica ai femeilor. si atit. Nimic altceva nu se ridica la o valoare exceptionala si universala, fie in literatura, arhitetura, poezii, pictorii etc. Nu prea avem cu ce sa ne mandrim. Asta e.

19 răspunsuri:
| Kyrie a răspuns:

Poate din puncte de vede intelectual, faptul ca majoritatea adolescentiilor numai sunt interesati de scoala si pica prea mult examenele, tarile vecine au judecat Romania din cauza examenelor de Bac, ceea ce nu e adevarat, nu e Romania plina de inculti, sunt doar oameni neinteresati, atata tot (si da sunt si inculti ogramada, dar e valabil si pentru tarile vecine in aceeasi masura)

Iar Romania e o tara cu mai multi slabi decat obezi fata de tarile vecine, cu alte cuvinte, sunt numai umflati in tarile vecine care se indoapa pana la moarte, deci Romania e mai superioara daca privesti in ansamblu, funda? happy

| Reiki a răspuns:

Pacat ca judeci in acest fel despre cultura acestei tari si ma intreb cat de mult ai citit, ai studiat in asa fel incat sa poti face o comparatie obiectiva. Fiecare cultura in parte, fie ca apartine Spaniei, Japoniei sau Frantei are somitatile ei si cu atat mai mult romanii au oamenii lor de valoare, de justa valoare. Cat stii despre Simeon Micu si in ce domeniu a activat? Cat ai citit despre viata lui Brancusi ca sa-ti dai seama ca ROMAN fiind, pana la moarte, in mareata Franta a umblat imbracat in straie taranesti ROMANESTI si a fost socotit de sculptorii francezi un GENIU. Steinhardt, Conrad Haas, Petrache Poenaru, Alexandru Ciurcu, Victor Babes. Mai vrei si alte nume sonore romanesti? Sunt o multime in afara de cele ale literaturii romane. Cauta pe net si vei gasi si ceea ce au facut fiecare. E usor sa arunci cu noroi intr-o natie atunci cand esti nestiutor, dar, sa faci asta cu propria natie, fara sa ai habar, nu te supara, dar... e de plans.

| Reiki a răspuns:

Revin cu o specificatie: citeste macar cati sunt aici enumerati si mai gandeste-te daca mai arunci cu noroi http://www.inventatori.ro/view_article.php?id=718
TU, ce faci sa te ridici cat de cat la nivelul acestora? Macar prin faptul ca te-ai nascut ROMAN ca si ei, desi...

| unromantraditional a răspuns (pentru Reiki):

Stii ce fac ca sa ma ridic la nivelul lor, incerc sa fiu eu insumi si sa fac ceea ce stiu mai bine, depinde de ceea ce-mi place, tu o sa faci la fel, ce, daca esti roman n-o sa fii bun? da-o incolo de treaba, daca intelegi ce vreau sa zic e OK daca nu, iar e OK, pace big grinbig grin

| Reiki a răspuns (pentru unromantraditional):

Am inteles perfect ceea ce vrei sa spui si cred ca asta este raspunsul: sa faci cat mai bine ceea ce stii sa faci, sa faci cu tragere de inima, cu drag chiar daca altii nu apreciaza. La fel cred ca au facut toti acesti oameni cu care ar trebui sa ne mandrim, au facut ceea ce au stiut, cu suflet pentru suflet. Nu au creat pentru dorinta de a fi remarcati si ridicati pe un piedestal, au facut pentru sufletul lor, cu drag si mai ales cu IUBIRE. Asta ar trebui, acum, sa le daruim noi, chiar daca nu mai exista, iubire si mai ales RESPECT.

| unromantraditional a răspuns (pentru Reiki):

Exact! big grinbig grinbig grin

| Reiki a răspuns (pentru unromantraditional):

Nu vreau sa agresez pe nimeni cu raspunsurile, dar, m-am cam saturat ca romanii sa fie considerati coada toporului si e mai grav cu cat- daca as putea sa accept (!?) de la straini astfel de epitete - chiar noi romanii ne denigram valorile - din prostie sau necunoastere. Problema ar trebui sa se puna altfel: cine sunt aceia care doresc cu ardoare ca neamul romanesc sa cada in intuneric, in umbra prin denigrarea valorilor, prin negarea culturii romanesti? Oare noi cei de rand nu ar trebui sa incepem sa ne pune tot mai acut aceasta intrebare si nu sa ramanem doar la stadiul unei intrebari ci sa incepem sa ne preocupam - in sensul bun - cat mai mult de acest lucru. De ce se incearca distrugerea culturii, a fiintei neamului romanesc? Nu cumva totul este facut sistematic? Nu cumva cuiva ii este frica de romani? De ceea ce pot da, de ceea ce pot ajunge daca vor, daca isi pun mintea la contributie, nu doar la rele, la negari. In fine, ma opresc aici altfel "mi le iau"

Răspuns utilizator avertizat
| Reiki a răspuns (pentru aicinuehi5):

NU, chiar nu glumesc, nu cu tine, ci cu ceea ce am spus. Se pare ca esti genul de om caruia oricate argumente clare, negru pe alb i-ai aduce e egal cu zero. Tot ii dai inainte cu alte culturi si tu nici macar nu o cunosti pe a ta proprie si mai mult decat atat nici macar nu ai citit ce scria despre geniile neamului nostru in linkul dat. Ai impresia ca in alte tari cultura lor nu a plecat de la tarani, indiferent de limba vorbita? Sau crezi cumva ca aia erau direct oraseni, nu au crescut la coada vacii?! Nu cred ca am vorbit ceva despre cucerirea vreunei tari asa cum gresit ai inteles. Parerea mea personala este ca tu, direct, ai venit cu niste conceptii negativiste la adresa acestei tari si a valorilor sale, dar, nu uita, ESTI ROMAN.

Răspuns utilizator avertizat
| Reiki a răspuns (pentru aicinuehi5):

Sincer, chiar n-ar rost sa ma contrazic cu tine. Si mai ales ca deja mi-ai pus o stampila, m-ai judecat, desi nu ma cunosti. Lasa "eu-l" meu in pace, nu-l mai categorisi tu dupa propriile tipare ale "eu-lui tau". Nu mai departe, daca vrei argumente despre tineri, unii dintre ei, din ziua de azi, intereseaza-te de concursul castigat de TINERII ROMANI la NASA. Ca tu vrei sa vezi doar pitzipoancele&com de pe aici uitand ca TOATE tarile au astfel de clasa sociala, e treaba ta. Sincer, am ceva mai bun de facut decat sa ma incontrez degeaba cu tine. Tu ramai la parerea ta, eu la a mea. Iti dau un sfat: frate, pleaca din rominica daca nu-ti place, du-te acolo unde crezi tu ca exista cultura si culturalizeaza-te.Serios

| unromantraditional a răspuns:

Scuze ca te contrazic, eu sunt mandru ca sunt roman, in muzica, Romania este peste tot in topuri, in sport, mai ales la handbal feminin suntem tot printre cei mai buni, nici la fotbal nu suntem chiar cei mai naspa, un roman a fost cel care a inventat motorul de avion tongue ''Hagi regele fotbalului romanesc, Ilie Nastase maestru'n tenis si ma gandesc ca mai sunt multi despre care sa vorbesc'', probabil ca recunosti versul tonguetongue big grinbig grin

Răspuns utilizator avertizat
| unromantraditional a răspuns (pentru aicinuehi5):

Nici vorba de asta, dar, Beethoveen sau Mozart, in Romania:George Enescu sau Ciprian Porumbescu, alte categorii Nicolae Grigorescu, Emil Racovita, mai vrei?big grinbig grinbig grin

| unromantraditional a răspuns (pentru unromantraditional):

Exact, cum a zis si Reiki, Brancusi, un sculptor geniu, Eminescu, un poet geniu, frate, mai vrei? avem multi de dat, e gratis big grinbig grinbig grin

| unromantraditional a răspuns (pentru aicinuehi5):

Si uite, daca tot in vine acum in minte, sa vorbim si despre 2012:Inna, Alexandra Stan, Akcent, baietii de la HahahaProduction:Smiley, Alex Velea, Radio killer... poate pana diseara iti mai dau cateva exemple laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Reiki a răspuns (pentru aicinuehi5):

Mozart e mozart si Enescu e ENESCU. Cine spune ca toti cei enumerati de tine, la romani ma refer, sunt "bunicei" si atat? TU? Mai bine vezi ce spun altii despre ei si apoi judeca. E atat de usor sa denigrezi, sa judeci pe altul atata timp cat tu nu esti in stare sa compui o "Balada", sa pictezi un "Car cu boi".

| rexxx a răspuns:

Gresit nu suntem inferiori cu nimic nu ma apuc sa-ti explic da sa-ti dau niste nume cu o valoare exceptionala si universala: Mihai Eminescu, Corneliu Baba, Brancusi, Henri Coanda, Nadia Comaneci etc etc... cel care a inventat stiloul e roman, parintele ciberneticii este un roman + ca la sediul mama Microsoft in america a 2 a limba e romana sunt f multe treburi n-are rost sa le zic....mai invata si invata sa-ti iubesti tara