| StrongHeart a întrebat:

E posibil sa duci o viata hedonista fara probleme? Adica sa nu devii dependent de substante sau sa ai probleme de sanatate, fie ele de natura fizica sau psihica?
Cei care traiesc toata viata in placeri de moment, regreta sau nu pe patul de moarte?
Stim cu totii ca viata nu inseamna doar placere, asa cum nu inseamna doar suferinta.
E un amalgam de dureri si suferinte, tristete, placere, fericire, pareri de rau si pareri de bine.
Intrebarea mea este:
Cum gasesti un echilibru intre placere si suferinta? Cum eviti extremele? Adica nici sa nu fii moartea petrecerii, dar nici cel care se dezice de la orice fel de placere. Astept pareri si discutii ample.

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

"Moartea petrecerii" laughing
Exista un principiu in arta, in special in designul interior: "less is more". E valabil si cu privire la viata. Viata e un banchet. Daca iei cate putin din orice, poti fi fericit, daca te infrupti pana la saturatie, faci indigestie. happy
Acum, pe bune, stoarce tot ce poti de la viata, si pana la urma tu vei fi stors de ea. Lucrurile care iti plac atit de mult sa le faci, daca le faci fara oprelisti, ajungi sa te scirbesti de ele la un moment dat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

" Viata e un banchet."
De acord. Si Cezare Borgia era de aceeasi parere.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu e asa? happy Trist e ca unii nu vad asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Da, chiar e trist.

| FreddieM a răspuns:

Echilibrul nu e necesar. Nu-ti limita nici o placere, dacă nu incalci legea si nu dăunează sănătății.
Suferințele insa vin oricum, aici nu poți interveni. (doar sa nu fii tu cauza apariției lor).
Cheers

| StrongHeart explică (pentru FreddieM):

Eu cred ca e necesar.
Chiar si biologic vorbind, prea multa placere "nemeritata" sa-i spunem creeaza un dezechilibru in creier.

| FreddieM a răspuns (pentru StrongHeart):

... biologic vorbind, prea multa placere "nemeritata" un dezechilibru in creier.
Poti adauga vreo doua explicații aici?
Nemeritata? Dezechilibru in creier?
Mersi
Cheers

| StrongHeart explică (pentru FreddieM):

Este cunoscut in engleza ca "instant gratification".
De exemplu cand primesti like pe retelele de socializare sau cand consumi substante, de la tigari, la cafea la coca cola sau droguri, creierul secreta tot felul de substante si hormoni(dopamina, serotonina, adrenalina, endorfine etc) care iti ofera diverse senzatii placute in mod instant, insa creierul are o limita si cand limita aia e epuizata apare acest dezechilibru si de aici pot aparea multe probleme precum depresia, oboseala, lipsa de energie, ameteala.
Abuzul de substante(pot fi si comportamente, nu doar substante) poate duce la acest dezechilibru chimic.
Secretul sta in faptul ca, creierul poate sa produca aceste substante pe cai naturale si implicit sa ai aceleasi senzatii fara sa consumi vreo substanta, creierul e un mecanism foarte complex care e poate cea mai buna fabrica de chimicale din lume.
Cand rezolvi o problema complicata sau cand reusesti sa construiesti ceva, sa depasesti un obstacol, sa urci pe un munte inalt, cand termini o carte de citit sau ce exemple mai vrei tu, creierul produce aceleasi reactii fara sa ai nevoie de vreo substanta sau de vreun stimul exterior(de aia am mentionat si retelele de socializare ca si alea sunt tot un drog).
Obtinand aceste senzatii pe cale naturala, nu doar ca nu se produce niciun dezechilibru in creier, ci este stimulata si aparitia de noi hormoni.
Cand te droghezi, fie ca tragi din tigare, fie ca bei cafea, fie ca te uiti la televizor sau te joci, sau chiar iei droguri mai grave si cu un impact mai puternic, atunci cand abuzezi de un "ceva" e ca si cum trisezi. Iti pacalesti creierul ca tu faci ceva interesant si important, cand de fapt tu vrei doar placerea de moment fara sa muncesti pentru ea.
Am ideile amestecate, dar sper ca ai inteles in mare ce am vrut sa zic.
Daca vrei, poti sa urmaresti un material interesant pe tema asta si cum e afectat organismul de orice fel de dependenta.
Ai un link aici :
https://www.youtube.com/watch?v=OPcYSkHoK6c

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" E posibil sa duci o viata hedonista fara probleme? Adica sa nu devii dependent de substante sau sa ai probleme de sanatate, fie ele de natura fizica sau psihica?"
Fata probleme nu. Scopul este ca placerea sa cantareasca mai mult decat problemele adiacente ei.

| 19flo79 a răspuns:

Iubirea ta fata de parintii tai este in echilibru sau este la extrem?
Viata intr-un echilibru perfect nu exista.
La scoala vrei sa ai nota 7 pe linie?
Deci, fa de toate in viata dar orienteaza-te pe a face bine si a iubi.
Restul sunt doar teorii