| anonim_4396 a întrebat:

E un blestem să fii tăcut? De ce când ești mai tăcut ești luat la mișto, subestimat, marginalizat? Voi cum sunteți? Ați vrea sa vă schimbați sa fiți extrovertiți?
Daca sunt tăcut m-as potrivi cu o fata la fel?
Cum e posibil ca din toată familia tocmai eu sa fiu tăcut? Nu știu, dar e ciudat, nu mă pot accepta așa cum sunt deloc! Oare dacă voi scăpa de depresie prin absurd voi fi altfel?

4 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Depinde acum cand esti tacut, vorbaria multa si proasta nu e necesara mereu, trebuie sa stii cand sa vorbesti in anumite momente, dar da, un papagal bogat si direct e mai apreciat, inseamna ca ai incredere in tine si depasesti anumite tracuri.

Depresia se trateaza? Nu e tinuta doar sub control?

La mine lucrurile sunt simple, daca imi place compania aia si sunt pe vibe atunci sunt mega vorbaret, de fel vorbesc destul, sunt sociabil, rad mult, daca nu imi surade compania ma exclud pentru ca nu suntem compatibili, asta e, nu toata lumea trebuie sa-mi placa, cum nici toata lumea trebuie sa ma placa, e general valabil pentru toata lumea asta. Dar din experientele mele cu oamenii n-am avut probleme de adaptare, am reusit sa ma inteleg si cu persoane mai timide/tacute, persoane dificile, pana la persoane cu un anumit statut, am ''defectul'' de a studia omul din cap pana in picioare, mereu am fost atent la ce ziceau, la ce gesturi faceau, la cum se simteau in conversatia aia, simteam energia aia din partea lor si ma faceau sa fiu si mai deschis, adica era o confortabilitate reciproca. Eram candva destul de retinut in fata grupurilor noi, la petreceri cand venea si lume pe care nu o cunosteai si cand ajungeai trebuia sa faci cunostinta cu vreo 10 persoane, cand grupurile erau formate nu puteai sa ramai pe dinafara si incercai sa te integrezi, in momentul ala era putin coplesitor, nebunie pe care am reusit sa o controlez cu trecerea anilor, adica sa fiu mai linistit la dialoguri, sa stiu cand sa vorbesc, cand sa ascult pe altii, practic treaba a venit natural. Important e sa ma simt eu bine intr-o anumita companie, daca nu-mi place fata lor, mai pe sleau, nu ma pot deschide ca lumea, daca totul decurge bine atunci e perfect. Chiar daca nu pot sa plac pe oricine si nu pot sa fiu placut de oricine tot mentin un comportament prietenos, sa nu par figurant sau sa ajunga sa ma judece fara sa ma cunoasca, imi place sa las o prima impresie buna in general.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Depresie pare imposibil de tratat.
O sa vad ce va fi cu schimbarea medicului, poate o sa fiu mai ok, deși nu cred, m-a afectat serios moartei mamei

| T0T a răspuns:

Cred că aproape tot ce ai zis e patetic sau/și greșit.

Problema la tine nu e că ești tăcut. Poți fi tăcut, dar poți încă să ai o oarecare carismă. Deci nu da vina pe asta. Problema este atitudinea per ansamblu. Probabil toate combinate la ea, cum ar fi: mimica, poziția corpului, înfățișarea, stilul de a vorbi. Cel de dinainte are destulă dreptate. Rareori cineva e luat la mișto doar pentru că e tăcut. Sunt multe lucruri care contează. Toate se rezumă în a părea slab și fără personalitate puternică. Atunci hienele te vânează căci simt slăbiciunea. E posibil să fii timid. Oamenii timizi sunt de fapt speriați și de aceea considerați slabi. Practic, nu este niciun blestem. Nici la figurat nu este. Este mai bine să fii tăcut într-o grămadă de situații, decât să vorbească gura fără tine.

De asemenea, fiind extrovertit îi lași pe alții să îți vadă vulnerabilități. Nu este deloc indicat să fii extrovertit cu oricine (cu mai nimeni). Ceea ce mulți nu înțeleg e că a fi extrovertit nu are nicio treabă cu cât de vorbăreț ești. A fi introvertit înseamnă să păstrez gândurile și emoțiile tale pentru tine, să nu le împărtășești. Extrovertit e antonimul său. Crede-mă că am cunoscut lume extrem de vorbăreață, populară, glumeață, dar puteau fi considerați introvertiți deoarece doar distribuiau vorbe goale care nu aveau legătură cu ceea ce este în interiorul lor. Deși glumeau, în interior exista multă suferință. Erau buni în a o masca, adică buni introvertiți.

Legat de fete.
„Daca sunt tăcut m-as potrivi cu o fata la fel? "
Nu neapărat. Depinde de amândoi. Se pot întâmpla trei lucruri:
1) Amândoi să fiți răbdători și să înceapă unul după altul să preia inițiativa, să scăpați de timiditate și să vă deschideți (cazul ideal);
2) Ea este ascunsă, dar cine știe ce ascunde? Știu exemple din viața reală cu fete/ femei tăcute și care păreau cuminți, dar au făcut atâta rău ălora care le-au încercat... Tocmai că ăia asociau cumințenia cu caracterul frumos. Nu știi ce poate ascunde acea persoană și există posibilitatea să te joace pe degete.
3) Știu, de asemenea din viața reală, o grămadă de fete cuminți care s-au cuplat cu băieți răi. Ideea e că în iubire de foarte multe ori e nevoie de completare. Dacă ea e mai tăcută și nu are inițiativă, el trebuie să fie pe dos ca ceva să meargă. Aici tot la 2) m-aș putea duce: fetele care par cuminți sunt uneori mai ceva decât ce crezi tu că e pramatie.

În toate cazurile ai nevoie de cunoaștere.

„Cum e posibil ca din toată familia tocmai eu sa fiu tăcut? "
Ori ești adoptat și nu știi, ori ai avut parte de niște influențe exterioare sau/și de un mediu neprielnic/e. Tu știi cum s-a desfășurat viața ta, nu noi. Ești singurul care își poate da toate răspunsurile. Dacă nu, singura soluție e să continui să trăiești în frustrări sau să vizitezi un psiholog care să încerce să gândească în locul tău. Însă nimeni nu te va putea înțelege vreodată, decât tu. Experiența ta e unică și subiectivă.

„Nu știu, dar e ciudat, nu mă pot accepta așa cum sunt deloc!"
Asta ar fi cea mai importantă problemă pe care o ai. Niciun om nu poate fi satisfăcut (ceea ce e mai important decât a fi fericit) dacă nu se acceptă pe sine. Asta e rădăcina problemelor tale. Dacă rezolvi asta, totul se va schimba, garantat. Știu ce vorbesc din experiența personală.

„Oare dacă voi scăpa de depresie prin absurd voi fi altfel?"
Normal. Depresia e o boală. Orice om sănătos e diferit față de un om bolnav. Nu sunt sigur dacă ți-a dat cineva acest diagnostic, dar teoretic vorbind.

| Nuamidee777 a răspuns:

Depresie te macina e grea am trecut si eu prin asta
Dar ca esti tacut nu esti luat la misto crede ma... poate asta intre copii dar intre niste oameni seriosi nu te-ar lua nimeni la misto pe tema asta
Fii asa cum vrei tu sa fii nu cum vor altii daca tu te simti bine asa e suficient nu vine nimeni sa-ti dea sa mananci ca sa te inteteseze opinia lor
Cat despre chestia cu o relatie prietena mea este la fel ca tine foarte tacuta in general eu in schimb vorbesc mult si prost laughing
Dar ea acum nu mai tace ca idee nu esti tacut pentru ca asa esti tu doar ca inca n ai gasit oamenii potriviti in fața carora te poti deschide fara sa te judece dar o sa gasesti si oamenii aia dar trebuie sa ai rabdare si cand ii gasesti sa i apreciezi
Mult noroc in viata si in gasirea fetei potrivite ea trebuie sa te completeze pe tine daca o sa fie asa dupa imi e ca nu o sa ti mai taca gura ❤