| BlackRose03 a întrebat:

E un defect sa fi introvertit?

Răspuns Câştigător
| Dededededededede a răspuns:

E doar o trăsătură a personalității, care poate fi privită atât ca pe un avantaj, cât și ca pe un dezavantaj, în funcție de context.
Nu o văd ca pe un defect, cum nu văd nici extrovertismul ca pe o calitate. Fiecare cu firea lui, iar atâta timp cât tu te simți bine cu tine și nu încerci să o dai în altă extremă doar pentru că așa trebuie, e ok.

20 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Depinde de situaie.

| zurick a răspuns:

Desi si eu sunt introvertita, da mie mi se pare un defect tocmai de asta ma pun in situatii incomode in fiecare zi sa depasesc asta laughing

| Clorox a răspuns:

Este o calitate, la fel ca celelalte!

| Deaad a răspuns:

Nu.
Timiditatea si introvertismul sunt 2 lucruri diferite

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Tu ziceai ca esti timid, nu?

| Deaad a răspuns (pentru Drimmero):

Nu mai sunt.

| Deaad a răspuns (pentru Drimmero):

Am depasit momentul ala.

| BlackRose03 explică (pentru Drimmero):

Timida*
Sunt si introvertita.Imi place sa ma izolez, nu prea comunic, nu-mi exprim sentimentele, le traiesc mai profund.Si in multime ma simt singura.Pe de alta parte sunt nesigura pe mine insami si lipsita de curaj...mai sfioasa.

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Bravo,, bai Dead, esti barbat si tu acum!

| Drimmero a răspuns (pentru BlackRose03):

Vezi ca tu poti fii suspecta de depresie, esti si mica si poate sa-ti fie 'fatala' una ca asta/

| Deaad a răspuns (pentru Drimmero):

Chiar daca introvertistii au cea mai mare sansa de depresie dintre toti, nu e o regula.
Si eu sunt la fel ca ea.Imi place sa stau singur in majoritatea timpului si ma simt foarte bine asa.
De asta, timiditatea nu e tot una cu introvertismul.

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Pai tocmai d-aia,, omul e cea mai s,c,a,r,b, o, a, s, a fiinta de pe pamant, preferi sa stai singur decat sa stai cu unul care te-ar face imediat,, doar sa-i fie lui bine.

| BlackRose03 explică (pentru Drimmero):

Nu sunt depresiva...asa e personalitatea mea.Am avut parte in viata de cateva evenimente nefericite care m-au transformat intr-un "robot" si cei care ma cunosc stiu asta.Chiar si asa, nu pun la suflet.Nu ma va afecta in niciun fel, am fost mereu judecata si respinsa.M-am obisnuit.

| Deaad a răspuns (pentru Drimmero):

Mai explica putin.
Da-mi niste exemple ca sa inteleg mai bine ce ai vrut sa spui aici.

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

D-aia preferi sa stai singur, ai realizat cine e de fapt omul si ce-i poate pielea,, cateodata mi-e rusine ca-s om, cand ma uit pe ''geam'' si vad ce-i prin societate, la asta ma refeream.

| Drimmero a răspuns (pentru BlackRose03):

Fii fara grija, esti mica si d-aia gandesti asa, nu e om pe lumea asta care sa n-aiba sentimente, acum depinde si ce sentimente are, asta ne deosebeste de robot.

| Deaad a răspuns (pentru Drimmero):

Da,si asta.
Doar ca prin natura noastra suntem asa, astia introvertiti, ma intelegi?
De cand ne-am nascut pana ce murim.
La fel cum unii sunt facuti pentru socializare, mie niciodata nu mi-a placut asta.
Preferam sa stau in curte si sa ma catar pe pătulul gainilor decat sa ies cu cineva la joaca. laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Acum totul are sens, eu prin natura mea sunt cu socializarea, n-am intampinat niciodata probleme,, ajung sa vorbesc cu persoane pe care abia le cunosc atat de deschis, dar nedand din casa elementele importante.
E o diferenta intre ce fac eu si naivitate,, dau senzatia ca pot fi si mai deschis,, dar cu limite/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu chiar deloc ^-^

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Nu. Dar de la introvertism nu ar trebui sa ajungem la timiditate.