| anonim_4396 a întrebat:

Efectiv mi-e scarba si frica de gandaci si păianjeni, pana acum ziceam ca n-am nici o treaba cu paianjenii si gandacii pentru ca asa credeam si cred ca chiar asa era, cand eram mai mica chiar nu aveam nici o treaba, daca vedeam un paianjen il luam cu mana si il aruncam, daca vedeam un gandac... Nu ma atingeam de el de scarba, nu de frica. Acum cateva săptămâni văzusem un gandac de ăla maro, lunguiet cu o grama de picioare care se plimba pe pereți dar imi era prea scarba ca sa ii fac ceva. L-am lasat si dupa ceva timp l-am vazut pe podea asa ca am luat un diatai adidasu' si i-am dat mare adidas de aproape l-am rupt in doua. Eu ma gandeam sa il arunc, sa sterg acolo etc dar cand am vazut picioarele alea acolo care erau in toate părțile, lichidul ala, gandacul aproape despartit in doua aproape era sa vomit. Am lasat adidasul acolo pana a doua zi ca cineva sa il ia si sa stearga acolo pentru ca mie imi era scarba. Aseara am visat gandaci si paianjeni si m-am trezit țipând. Nu prea imi mai aduc aminte dar stiu ca era un gandac de ala pe care l-am omorat atunci si un gandac micut, negru, gros si cu coarne iar eu il strigam pe fratele meu sa ii omoare (ceea ce as fi facut si in realitate daca nu erau parintii acasa) si dintr-o data, am simit ceva mai rece la mana intr-o pica porțiune si in vis vazusem ca aveam un lichid galben acolo(care ar fi provenit de la gandacul cu multe picioare care se urcase in pat si il turtisem fara sa observ) si atunci m-am trezit țipând. Nu stiu ce sa fac ca sa scap de frica si scarba asta față de păianjeni si gândaci, parca e mai mult scarba decat frica dar oricum..

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si eu pana cand am prins un paianjen intr-un borcan si ma uitam la el apoi mi-a trecut frica, cat despre gandaci le am si hranit cu caramele, ca un experiment, desigur ca nu-mi plac in casa dar pe strada nu i omor nici melci da uni ii calca, acum mi de albine ca tot trag la mine dar nu m-a intepat vreuna ca nu are de ce

| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa nu-ti mai fie scarba, pune-ti mana si curatati casa, fiindca gandacii de bucatarie vin la mizerie, firimituri, resturi de mancare.
Scoate-ti tot din bucutarie si casa si faceti curatenie generala, spalati tot, curatati, dezinfectati si sa vezi ca nu mai ai de ce sa-ti fie scarba sa stai intr-o acas curata, unde nu mai sunt gandaci.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este fobie. Se tratează cu specialist.

| Sofer a răspuns:

E o fobie destul de urata. Vezi la un specialist.