| TiburonKill a întrebat:

Era mai bine pe timpul lui Tovarasu Nicolae Ceausescu?

6 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Depinde cum vede fiecare acel ''mai bine''
Sunt pareri pro si contra,pe timpul lui Ceausescu ce-i drept gaseai de lucru,in unele domenii era de ajuns sa te pricepi cat de cat practic intr-un domeniu care ti se parea ok pentru tine,te angajai, dupa erai trimis sa faci niste cursuri si obtineai o calificare care era de ajuns sa iti faci un viitor, nu mai stateai ani sa studiezi la facultate dupa sa te trezesti ca nu stii nimic practic, partea naspa e ca pe atunci daca voiai sa intrii la o facultate buna... puneai cheile de la masina pe masa si aia era(taicamiu a dat la drept dar a picat la o diferenta foarte mica fata de ultimul ca medie intrat, dupa a vazut cum merge treaba pe acolo si s-a dus la alta facultate nu la fel de buna dar folositoare)
Sa nu uitam de armata care incepea la 18 ani,unde in functie de unde erai trimis puteai chiar si sa mori,noroc ca nu mai este, phew!
Cu banii puteai sa o duci bine pe atunci, dar nu prea aveai ce sa cumperi.
In ziua de azi e multa libertate, in schimb va trebui sa te descurci intr-o lume destul de diversificata ca sa zic asa.
Ca o paranteza...
Nu stiu cum sa explic fenomenul asta, dar cand eram in a5-a aveam un prof de mate mai sever si mereu invatam de frica, iar eu de regula nu sunt asa bun la mate, dar si cand eram laudat dupa ce ieseam la tabla era bine.In anii urmatori am avut alt profesor si nu prea mai invatam, pur si simplu stateam pe pc 24/7, dar asta m-a ars la media de admitere la liceu.Parca era mai bine pe atunci...
Cred ca asta simt si oamenii mai in varsta pe care noi ii strigam ''comunisti''

| RAY a răspuns:

Nu,niciodata nu fost bine niciodata, nu cand era majoritatea de origine romana, a fost bine in banat cand erau șvabi majoritatea si in ardeal cand erau sași majoritatea, si acum baza economiei nationala e tot in ardeal si in banat, ghici unde vin toti din moldova si oltenia in banat

| SkyPilot a răspuns:

Da, era grozav! De-aia am tuns-o cum am avut ocazia!
Uraaaa! Traiascaaaa!

| Hammurabi a răspuns:

Habar n-am. M-am născut doar cu 6 luni înainte de Revoluție.
Și nu în România.
Dar n-am auzit-o niciodată pe maică-mea spunând că ar fi fost mai bine pe vremea lui Ceaușescu.

| mentholinks a răspuns:

Romanii erau priviti altfel. Astazi am ajuns rusinea Europei in ochii celorlalte natiuni.

| PainTech a răspuns:

Daca mancarea limitata si lipsa unor libertati fundamentale inseamna ca "era mai bine" atunci da, era mai bine.

Multi spun ca Ceausescu era patriot... dar detinutii politici care au facut inchisoare in timpul lui? O mare parte din aia' nu erau patrioti?