| anonim_4396 a întrebat:

Eram în bucătărie, singura și am văzut țigara lu fatemiu mai mare am luat o bricheta și am Fumat Puțin. Încă sunt surprinsa de ceea ce am făcut. Ideea e ca vreau sa fumez, dar nu știu cum sa i zic mamei mai ales ca nu e într o perioada prea buna (probleme cu banii, tata, posibil divorț). Cum sa mă descurc? Ideea e ca nu pot sa o fac pe ascuns ca are un nas dat naibii. Va rog ajutați mă.

Răspuns Câştigător
| elfics a răspuns:

Ba da crede-ma ca poti pe ascuns. Si mama avea un nas de te simtea de la o posta si tot fumam pe ascuns. Cei mai buni prieteni gelul dezinfectant, pafumul si guma+plimbare inainte de a veni de acasa. Cel mai important e sa nu iti simta din gura pentru ca daca te simte pe haine poti sa ii zici ca fumeaza prietenii tai.

Saaau poti incerca sa nu fumezi, probabil ti-au zis multi asta dar e foarte greu sa te lasi, eu am doar un an, tot asa m-am apucat dintr-o prostie la o petrecere si acum nu pot renunta prea usor si imi e foarte greu sa fac sport, sau respir foarte greu daca urc 4 etaje. Nu recomand. Dar na e viata ta.

| JoleneSth20 a răspuns (pentru elfics):

Tu ce faci acum, o încurajezi? Fata asta a pus mâna pe ţigară pentru prima dată și ar trebui să-i explici puţin riscurile la care se expune mai ales la vârsta ei, ca mai apoi să decidă singură dacă continuă sau nu, nu să-i zici că poate fuma liniștită pe ascuns. Îi mai și bagi în cap de parfumuri și gume.
Fetiţă dragă, ai grijă că e viaţa ta în joc. Ești micuţă, nu-ţi dai seama acum și uite așa, dintr-o joacă, ajungi să nu te mai poţi lăsa. Ai grijă mare! :*

| elfics a răspuns (pentru JoleneSth20):

I-am explicat si de ce e rau (chiar i-am dat exemple din viata mea), i-am dat si sfaturi cum sa se descurce. Intr-adevar, probabil trebuia sa ii expun mai intai partile negative, aici am gresit. Dar tu chiar crezi ca daca ea are de gand sa fumeze va renunta doar din cauza ca i-a zis cineva ca e nesanatos? Nu functioneaza chiar asa.

| JoleneSth20 a răspuns (pentru elfics):

Tu de ce nu mai poţi să te lași? happy

| elfics a răspuns (pentru JoleneSth20):

Din prostie probabil...