| Mara1234510 a întrebat:

Este adevarat ca daca unii oameni nu sunt neaparat frumosi din punct de vedere fizic, pot prin atitudine sa-i faca pe ceilalti sa creada ca sunt mai frumosi decat sunt de fapt? Am auzit-o pe o prietena spunand chestia asta si ma gandeam ce parere au si altii despre ceea ce a zis...

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Despre prima mea prietena cunoscuții mi-au zis ca e urita. Întradevar, nu excela la capitolul frumusețe. Dar avea un suflet mare, era darnica și ajuta pe toată lumea. La locul ei de munca nimeni nu baga de seama cum arata, era prietena cu toți, căci toți știau de ce e în stare. Atitudinea ei era corecta, știa ca nu sta bine la frumusețe, și compensa la frumusețea interioara. Deci, e adevărat.
Am văzut și oameni extrem de frumoși care se complexau și prin atitudinea lor făceau de se pierdea din acea frumusețe.

| Mara1234510 explică (pentru cristi202):

Multumesc pentru raspuns! Ai scris foarte frumos despre prima ta prietena! Se vede ca o apreciezi si sunt convinsa ca e o persoana minunata happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut. Aceeași persoană poate părea și urâtă și frumoasă în funcție de atitudine și cum se prezintă și am văzut-o foarte clar. Iar asta prima oară vine din încrederea în sine. Și am văzut-o și la mine. Azi sunt trist și urât, mâine am încredere în mine și mă simt că arăt bine, deși dacă ar fi să pui 2 poze cap la cap diferențele sunt minore. Iar felul în care mă simt eu îl simt și cei din jurul meu instinctiv.

| Mara1234510 explică (pentru anonim_4396):

Sa stii ca ai dreptate! Atunci cand am o zi proasta si ma consider urata parca si ceilalti din jurul meu simt asta din cuvintele negative pe care le spun despre mine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Deoarece felul de a fi al acelei persoane, personalitatea, caracterul, o fac să fie îndrăgită de mulți iar în mod subconștient aceștia îi acceptă fizicul, chiar dacă acesta nu e tocmai atrăgător. La polul opus se află o persoană deosebit de frumoasă dar dacă are un caracter neplăcut, e rea și se comportă într-un mod în care scârbește pe ceilalți, atunci da: fizicul ei va fi dezaprobat subconștient de către ceilalți, datorită caracterului odios.

| AlexValentinn a răspuns:

Pai stai, frumusetea fizica cred ca este importanta doar pentru sexul opus, dar intr-un fel are dreptate, daca un baiat te face sa te simti bine in prezenta lui, ofera o atmosfera energica si pozitiva este "mai frumos" per total decat un baiat fizic frumos dar plictisitor sau negativist. Valabil si la fete asta. Nu aspectul ii apropie pe oameni, ci mentalitatea, modul de a trai etc.

| Mara1234510 explică (pentru AlexValentinn):

Asa este! Multi baieti fizici frumosi, dar plictisitori nu fac cat un baiat care nu e asa frumos, dar are un suflet bun!