| L3mMoN a întrebat:

Este adevarat ca exercitiile cu gantere opresc cresterea in inaltime? Daca da, spuneti-mi si mie ce fel de exercitii ar trebui sa fac si cat timp.Sunt destul de inalta si am numai 14 ani :'(.Ma multumeste statura mea si nu mai vreau sa cresc pentru ca unei fete ii sta urat sa fie foarte inalta.Va rog sa nu-mi spuneti lucruri de genulbig grine ce ai vrea sa-ti opresti cresterea?". Vreau sa stiu si daca exista vreun risc daca fac exercitii cu gantere.Va multumesc.

2 răspunsuri:
| marian951 a răspuns:

Nu este adevarat.Ai sa cresti la inaltimea inscrisa in ADN tau. Daca ai putea interveni asupra inaltimii ar fi cu maxim 2-3 cm.

| L3mMoN explică (pentru marian951):

Am inteles.Nu vreau neaparat sa opresc cresterea ci doar sa nu mai cresc mult.