| RAY a întrebat:

Este adevarat ca tarile unde femeile au drepturi sunt mai bogate, culte decat tarile in care misogismul masculin este la putere?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Tarile astea dezvoltate au cultivat notiunea de drept, nu numai pentru femei, ei cred in demnitatea omului, au emancipat toate categoriile oprimate, din care sigur ca cea mai numeroasa categorie sunt femeile.

43 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Pai avand o economie in care ambele sexe lucreaza clar genereaza mai mult capital. Nu tine de drepturi ci de productivitatea indivizilor din ea, poti sa ai o tara educata si tehnologizata unde le impui restrictii la ambele sexe aka China (tara condusa de barbati). Drepturile nu sunt necesare bogatiei unei tari. Emiratele si Arabia Saudita Qatar si Kuweit fiind alte exemple.

| Raven a răspuns:

Brunei e una dintre cele mai bogate țări din lume. E o țară musulmană deci mai ușor cu drepturile femeilor. Nu cred că există vreo legătură.

| Drimmero a răspuns (pentru Raven):

N-ai cu cine, cele mai mari puteri din lume cu mici exceptii sunt conduse de barbati, dar unii o tin pe a lor cu ochelarii de cal trasi pe nas.

| RAY explică (pentru Raven):

Sau poate ca adevarul e de fapt faptul ca in tarile mai dezvoltate femeile ti-au putut cere drepturile si alte minoritati, nu vreau sa fac generalizari

| minrest a răspuns (pentru Raven):

Nu este bogat decat sultanul din Brunei, monath absolut.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Drimmero ce inseamna conduse de barbati?

| RAY explică (pentru minrest):

Banuiesc ca e bogata in faptul ca vand petrol, diamante si atat in rest tiranie

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Oare ce inseamna acest lucru dupa logica ta?

| RAY explică (pentru Drimmero):

Eu personal nu as vrea sa traiesc intr o tara condusa de barbati sau femei si cred in unitate reciproca

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Legea in Brunei, monarhie absoluta, prevede in mod expres ca veniturile din petrol apartin sultanului, tara e bogata doar pe hartie, de fapt e bogat sultanul.

| Raven a răspuns (pentru minrest):

Citisem asta mai demult, dacă mint ei, te mint și eu
http://www.capital.ro/......olari.html

| minrest a răspuns (pentru Raven):

Mai, nu mint, trateaza cam superficial; scrie ca averea sultanului e de 60 de miliarde de dolari? Daca astia nu ar fi contravaloarea petrolului vandut, de unde o suma ca asta? Zice ca nu se plateste impozit pe venit, da? Pai din ce l-ar plati, daca nu au activitate economica mai deloc, in afara petrolului? Ei, si le varsa si lor o alocatie acolo, ca sa traiasca,

| Drimmero a răspuns:

Femeile au drepturi in orice tara, nu mai traiesti pe vremea sufragetelor.

Unde sunt femeile la putere in afara de Germania si Croatia? altele nu imi vin in minte.

Ti se pare ca Franta, Anglia, Rusia, America sunt vai steaua lor pentru ca sunt barbati la conducere?

| RAY explică (pentru Drimmero):

Norvergia,Suedia,Danemarca, USA, Anglia, Franta, Rusia este o tara primitiva, saraca condusa de un tiran

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Tu ori trollezi, ori ai baut fara sifon.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Vorbesc serios man

Countries with greater economic equality. After noting the ranking of the ten countries with greater economic inequality it's time to learn about the states where economic equality is the highest among all its inhabitants...
Belarus...
Ukraine...
Finland...
Netherlands...
Slovakia...
Czech Republic...
Sweden.

https://en.wikipedia.org/wiki/Women%27s_rights

| minrest a răspuns (pentru Drimmero):

Serios; femeile au drepturi in tarile musulmane? Nu au nici un drept acolo, stai linistit, si in general nu au drepturi egale in lumea subdezvoltata. In UK prim ministrul e femeie, dar nu asta conteaza; in Franta si USA femeile au aceleasi drepturi ca in Germania; iar Rusia e vai steaua ei, exact, ai ghicit.

| Drimmero a răspuns (pentru minrest):

Ca musulmanii sunt mai stricti si misogini prin religie e partea a 2-a, dar multe tari de pe la ei prin petrodolari sunt peste Romania la orice capitol.

Rusia vai steaua ei? Fereasca Sfantul...ce aberatie poti spune, nu sunt simpatizantul lor ca sa fiu clar de la inceput.

| minrest a răspuns (pentru Drimmero):

Ai fost in Rusia? Saracie ca pe timpul lui Ceausescu, nu ai nici un drept, sunt unii cu pile sau cu bani care merg cu sirena, ca persoane particulare, si trebuie sa te dai din drum, daca il deranjezi pe un patron pune sa te omoare si gata, 40000 de omucideri pe an. Stiu ca nu tii cu ei, si ca esti om de isprava, dar mai stiu si ca nu esti cult. In Arabia Saudita petrolul ajunge doar pentru cei bogati; doar in Emirate, Quatar si Bahrain, tari cu populatie mica, au destul sa ajunga si pentru cetatenii de rand.

| Drimmero a răspuns (pentru minrest):

Dar totusi pe criteriul PIB-ului rusii sunt pe locul 11 mondial ceea ce nu este deloc naspa.

Ceea ce spui tu cu sirene si ucideri in stil mafiot sunt sigur ca sunt doar teorii ale conspiratiei dramatizate de internautii ca tine/

Ti se pare ca se moare de foame prin Emirate, Qatar, Bahrain,, etc? O intrebare pura de logica pun si eu.

| minrest a răspuns (pentru Drimmero):

Cele 40000 de omucideri pe an apar in statistica lor, de Emirate, Quatar si Bahrain ti-am scris clar ca au populatie mica si ajung bani la cetateni, in celelalte tari arabe omul de rand e mai sarac ca la noi, iar PIB-ul Rusiei trebuie sa il imparti la populatia lor; conteaza si cum e impartit PIB-ul, si e impartit foarte inegal. Cine are bani din petrol, incaseaza banii si atata tot, nu are o economie dezvoltata, deci poate sa aiba o societate oricat de inapoiata.

| RAY explică (pentru minrest):

Feminismul a insemnat si cererile drepturilor celor din lgbt nu?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Nu, insa totusi tarile care au incurajat egalitatea femeilor, au dat drepturi si lgbt.

| Drimmero a răspuns (pentru minrest):

Pe rusi oricat de mult i-a tras in jos faptul ca au fost creatorii comunismului sunt sigur ca nu sunt mai prejos de multe tari din Europa cel putin. Sa nu uitam totusi ca sunt printre cele mai mari puteri militare, cheltuie bani grei pe armament, rachete, tancuri,, ceea ce demonstreaza ca nu sunt chiar asa vai de capul lor cum spui tu.

Ti se pare ca am vorbit de toate tarile musulmane? Stiu ca nu e roz peste tot la camile, dar in tarile de mai sus mentionate se traieste regeste.

| RAY explică (pentru minrest):

Sunt femeile mai morale?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Nu cred; oameni sunt si ele; dar trebuie sa fie egale; este o chestiune de demnitate umana.

| Emazio a răspuns (pentru RAY):

Cum este UK condusa de o femeie cand camera lorzilor si a comunelor sunt pline de barbati?

| Emazio a răspuns (pentru RAY):

Nu, doar ca suntem atrasi de curente morale diferite ca si sexe, femeile sunt mai mult cu ajutorarea saracilor si minoritatilor, barbatii cu a comunitatii in care traiesc focusandu-se pe majoritate in special din ce am observat. Barbatii sunt mai conservatori si protectori iar femeile mai predispuse sa ajute strainii (Germania imigrantii), insa pana la urma barbatii au abrogat sclavia si dat drepturi femeilor.

| RAY explică (pentru Emazio):

Nu stiam

| minrest a răspuns (pentru Drimmero):

Argumentul tau este ''sunt sigur'', aici comiti sofismul numit ''argumentul parerii proprii'', cu alte cuvinte consideri ca parerea ta in sine constituie un argument, datele geografice elemntare te contrazic, compara PIB-ul Rusiei pe cap de locuitor, cu cel din Cehia si Polonia, apoi mai compara-l si cu cel din Franta si Germania, iar apoi mai tine cont si de faptul ca e distribuit extrem de inegal. Iar banii lor vin din exportul de petrol, nu din dezvoltare economica. Ce condeaza ca traiesc bine vreo patru milioane de arabi din golf, cand numai Egiptul are 85 de milioane de locuitori, marea majoritate foarte saraci? Nu mai vorbesc de Algeria, Sudan, Maroc. Iar tarisoarele alea traiesc din exportul de petrol; asa se explica societatea lor inapoiata, nu au o economie moderna asa ca pot fi oricat de inapoiati.

| minrest a răspuns:

Evident ca e adevarat.

| RAY explică (pentru minrest):

A fost doar o observatie care am observato prin dovezile care le-am si prezentat, desigur nu vreau sa trag concluzi definitive sau sa fac generalizari, nu vreau sa afirm ca barbati sunt raul pe pamant desi daca citesti istoria vezi asta

| RAY explică (pentru minrest):

Ai dreptate, sa stii ca si eu ma gandesc acum la asta, nu e vorba de feminism e vb de faptul ca respectivele tari au evoluat spre democratie si drepturi egale pentru toti

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Tarile astea dezvoltate au cultivat notiunea de drept, nu numai pentru femei, ei cred in demnitatea omului, au emancipat toate categoriile oprimate, din care sigur ca cea mai numeroasa categorie sunt femeile.

| Bogdan70001 a răspuns:

Nu,este doar o prostie gandita de tine

| RAY explică (pentru Bogdan70001):

Asta nu e un argument

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam orice societate este condusa de barbati

| chuckmanson a răspuns:

Păi o mulțime de țări musulmane în care femeile sunt în continuare tratate oribil sunt foarte bogate pentru că au petrol. Deci nu e mereu adevărat.

| OrdanKarris a răspuns:

Stii ca nu sunt mare amator al relatiilor, dar cand vad intrebarea asta nu pot sa zic decat ca este motivul pentru care eu am relatie iar tu nu. Nu e o mare realizare relatia si cum spuneam, nu sunt cel mai mare fan, dar eu misoginul sunt in relatie. Nu prea stiu despre tine, dar la cum pui problema, tind sa cred ca, NU.

Tarile civilizate si prospere nu au ajuns civilizate si prospere cu femei la varf. Femeile au ajuns la varf din cauza ca exista prosperitate si civilizatie. Iti garantez in momentul in care acele tari se duc pe plua, femeile alea isi dau instant demisia si trec imediat la cratita. In momente de criza tot din partea unui barbat vor fi asteptarile cele mai mari, sa reglementeze problema. Partea misto e ca barbatii s-ar putea sa nu mai sara in sus la datorie Masculinosfera s-a cam saturat sa curete mizeriile feministe. Om trai si om vedea happy

| RAY explică (pentru OrdanKarris):

E o intrebare nu o afirmatie, eu doar observ raspunsurile voastre atat, nu am preconcepti

| Delcatty a răspuns:

Cred ca tu creezi niste legaturi unde ele nu exista. Daca o tara este puternica, este datorita sistemului de conducere, deciziilor economice si educatiei, nu are treaba politicile bazate pe gen. Ca nici Emiratele Arabe Unite nu-s tocmai sarace, dar nici un exemplu pentru libertatea femeilor.

| RAY explică (pentru Delcatty):

Bogate ca au petrol in rest ce produc nimic

| Delcatty a răspuns (pentru RAY):

Asa-i, dar vezi? Cauza nu este tratamentul prost al femeilor, ci slaba productivitate. Cu alte cuvinte, corelatia nu implica, musai, cauzalitate.