| AnneღU a întrebat:

Este ceva gresit in a spune " PARTICIPA la o inmormantare "?batting eyelashes Fara glume proaste, please! tongue

6 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Mie nu mi se pare nimic gresit...

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu prea merge, cred ca mai degraba poti spune ca este la o inmormantare sau ca s-a dus la o inmormantare.

| AnneღU explică (pentru OoBunnyoO):

Stiu asta, doar ca am vrut sa sune putin mai elegant tongue Nha, de aceea tin seama si de parerile celorlalti pentru a nu mai face vreo greseala!

| Cascavalus a răspuns:

Daca te referi la gramatica atunci nu, dar daca ai spus cuiva asta mai da niste detalii. Insa sunt sigur ca nu.

| AnneღU explică (pentru Cascavalus):

Nu e vorba de gramatica tongue, e vorba de context. Exemplu : un coleg lipseste de la scoala si intreaba profa ce-i cu el. ei si-i spui ca " nu vine azi ca participa la o inmormantare " tongue

| Cascavalus a răspuns:

O pai era mai bine sa spui ca e la o inmormantare dar e perfect si asa.