| dolyan a întrebat:

Este cineva care are idee cum poate fi obisnuit un copil se doarma singur in camera? proactic ii este frica, are cam 10 ani. Multumesc

13 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Capcaunul meu a dormit singur in camera de la 2 ani. Ii lasam, la inceput, o lampita de veghe si un aparat de radio in surdina, ca sa nu se simta singur. De asemenea, lasam usa putin crapata si ii spuneam ca, orice problema ar avea, poate sa ma cheme. Nu i-a fost niciodata frica.
Ah...si, bineinteles, avea patutul plin cu tot felul de jucarii. Toate erau "preferate". laughing

| Silvia a răspuns:

Poate va dormii singur in camera daca ii puneti jucariile lui preferate aproape de el si eventual o lumina de veghe.happy

| AdeeXd a răspuns:

Pai... stai cu el pana adoarme si dupa aia lasa-l singur sau aprinde-i o lampa.

| ForeignO a răspuns:

Eu am 12 ani si dorm cu bunicabatting eyelashes

| ForeignO a răspuns:

Dati-i jucaria lui preferata si poate o gustaricahappy

| dolyan explică:

Va multumesc pentru raspunsuri, astept in continuare idei :-)

| Smarandica a răspuns:

Buna.
Lasa becul aprins pana cand doarme, iar dupa ce adoarme stinge-l.
Pa, pa

| Black_Cherry a răspuns:

Incearca sa ii pui stelute fosforescente pe perete si asternuturi la pat cu personajele lui preferate din desene.sau pune-i a lampa mica de noapte poate ii e frica de intuneric. incearca sa ii explici ca nu are de ce sa ii fie frica ca nu exista monstrii sau chestii de astea. spune-i ca o sa viseze frumos daca se culca sau ca toti copii de varsta lui dorm singuri si nu le e frica.

| e m i l y a răspuns:

Daca are veioza in camera aceasta ar putea ramane aprinsa pana cand adoarme. Daca aveti vreun animal de casa (caine-care il tineti in casa, pisica) il puteti duce tot asa pana cand adoarme, ca sa nu se simta singur. Usa de la camera ar putea ramane deschisa.

| ghinionistul112 a răspuns:

Recomandare! Incearca sa il iei cu binisorul si sa-i spui ca acum este timpul sa inveti sa dormi singur. Daca nu se poate asa, va recomand sa cumparati o carte care va explica acest lucru. Sau intrebati un psiholog infantil care sa va spuna despre acest caz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama lui sa-i spuna ca atat cat sta in pat, invelit, nu poate pati nimic si ca nu poate ajunge nimeni(in cazul in care-i e frica de fantome etc)la el.Cu timpul se va obisnui sa doarma singur in camera.Sau sa stea mama lui cu el in pat pana adoarme si sa plece dupa aceea. La un moment dat isi va da seama ca de fapt el a dormit singur realizand astfel ca nu are de ce se temewinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum, simplu, pana adoarme sa stati unul din voi cu el, sa se stie ocrotit, iar cu timpul va realiza ca nu pateste nimic, poate exista in camera o luminita de veghe, dar nu te-as sfatui cu asta pentru ca ii va fi frica toata viata de intuneric...trebuie sa ii explicati cu calm ca nu va pati nimic chiar daca doarme singur in camera, ca voi sunteti in camera de alaturi si il iubiti mult!
Normal trebuia sa fie invatat ceva mai devreme sa doarma singur, cam pe la cinci ani, dar fiecare face cum poate, va urez succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il inteleg. mie imi este urat sa dorm singura si acum laughing