| Superior a întrebat:

Este coronavirus un motiv de ingrijorare la nivel global? Credeti ca a scapat din laboratorul din Wuhan?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, nu.

| Celcestietot a răspuns:

Eu cred că ăștia de la Plague Inc au vrut să bage un nou patch, dar uite și tu ce le-a ieșit sad

| SG1995 a răspuns:

"Este coronavirus un motiv de ingrijorare la nivel global?"
La momentul actual da, de ce? Pentru că nu avem un vaccin pentru acest virus.

"Credeti ca a scapat din laboratorul din Wuhan?"
Foarte posibil, vezi cazul virusul SARS, în care doi angajați ai instutului s-au infectat din greșeală și între timp au infectat și populația.
Problema e că atunci când lucri în domeniu ăstia cu agenți patogenici e foarte ușor să dai în bară și să aibă consecințe uriașe, iar accidentele se întâmplă nu cred că e la mijloc e vreo conspirație mondială, ci mai de grabă lipsa de atenția și iresposibilitate.

| Dorotheea21 a răspuns:

Nu cred.
SARS a fost mai rau, au murit peste 900 de oameni intr'un an, era tot un coronavirus, si nu s'a declarat pandemie.
In cateva luni se va uita si de virusul din Wuhan.
Ma irita mai mult virusii AlinTigerOfAtlantic, Pricope_Marius_1997 si altii, care au infestat forumul. happy
Trollul prost, care pune 5 intrebari proaste zilnic si primeste totusi doua, trei raspunsuri care il ajuta sa se raspandeasca este maladia care ma enerveaza acum. happy

| Jay1 a răspuns:

Virusul Corona este un virus artificial creat în laboratorul Wuhan. În sprijinul faptului că acest nou virus a ieșit din laborator, epidemia a apărut chiar înainte de Anul Nou Chinezesc, când chinezii călătoresc mult mai mult. Se suspectează că acest lucru este exact dar până acum nu a fost niciodată confirmat oficial... "

| ElaIliesi a răspuns:

Se spune ca e ca o raceala usoara la omul sanatos, si ca e la fel de grava ca gripa normala. Dar daca World Health Organization a anuntat ca e necesara precautie, cred e trebuie sa tratam serios. Un articol util aici despre protejarea de coronavirus la serviciu (valabil si pentru scoala): https://cariera.ejobs.ro/coronavirus-in-romania/ Am auzit varianta ca ar fi scapat din laborator virusul, si sunt tot felul de nebuni, dar important e sa se activeze autoritatile care sunt in masura sa faca ceva si sa fie luate mai multe masuri de protectie. Ele sa stie audevarul.