| sonia7026 a întrebat:

Este diferenta intre inteligent si destept? dezvoltati

4 răspunsuri:
| Broadband a răspuns:

Inteligent= reusesti sa iesi mereu din incurcatura, iti vin idei imediat, gasesti intotdeauna solutia ideala
destept= invata la scoala, cu mintea deschisa, etc
sper ca ti-am fost de folos

| UnCorazonLocoooo a răspuns:

A fi inteligent costă în mai mulți factori. A fi descurcăreț, a avea mintea limpede, a gândi corect, a știi să te comporți, să ai mintea ageră.
A fi deștept se referă strict la cunoștințe, la cât de bine înveți, cât de responsabil ești.
Sper că te-am lămurit.

| ŁīĸēÃĐŕēāϻ a răspuns:

Buna!
Da exista:
A fi destept inseamna sa stii multe chesti ceea ce este bine dar sa vi inteligent inseamna sa ai si logica deci reculta ca daca esti inteligent esti si destept chiar daca nu sti detoate dar despre ce sti sti de ce ii asa si nu invers.intelegi? A fi destept inseamna a sti a fi inteligent inseamna sa stii de ce

| KidDaCuOcHiAlBaStRi a răspuns:

Idem ca maryus