| anonim_4396 a întrebat:

Este gresit sa iti faci pentru tine insuti cand Dumnezeu (ocupat sa faca pentru altii) nu vrea sa iti dea tie?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este greșit să faci ceva pentru tine însuți.
Dar dacă faci ceva numai pentru tine însuți, Dumnezeu nu te susține.
Ca să te susține, fă ceva pentru alții, nu pentru tine, iar Dumnezeu susține 100% și vei reuși 100%. Iar din ceea ce ai făcut pentru alții, vei putea lua și o bucățică pentru tine.
Dar doar o bucățică căci dacă iei prea mult, Dumnezeu te pedepsește.
Dar dacă procedezi așa îl păcălești pe Dumnezeu, el nu vrea să îți dea ție. Dar, dar dacă faci ceva 100% pentru alții, nu are cum să nu te lase. Așa se rezolvă, cu această șmecherie. Așa se trișează Dumnezeu. Este o tactică inventată de mine. Nu vrea, dar nu te poate împiedeca.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dupa logica religioasa, orice faci este gresit. Te nasti prin pacat (sex), cu pacatul stramosesc (marul), traiesti facand pacate, printre alti pacatosi. Pamantul e o pedeapsa, viata trebuie sa ne-o petrecem implorandu-l pe Dumnezeu sa ne ia "inapoi" acolo sus, la terasa lui smechera.
Deci, pe langa ca esti plin de pacate, sa o mai duci si bine?!
Scopul nostru este sa stam capra inchinandu-l pe Dumnezeu si plodu-su Iisus, nu sa ne fie bine.
Aaauzi, sa ne dea Dumnezeu?! In loc sa-i multumesti, ca ne-a aruncat aici pe pamant, dupa ce Adam si cu Eva au facut o greseala atat de mare (care o fi legatura cu noi?).
Imi pare rau sa iti spun, dar tu nu cred ca vei merge in etapa urmatoare, pentru ca ai scris Dumnezeu cu "d" mic (iarta-ma Doamne, caci am citit asemenea greseala), si judeci darnicia Lui (iarta-ma x2 doamne, caci incepusem sa scriu cu "l" mic).
Doamne ajuta!

| Celcestietot a răspuns:

Un verset - doua din Biblie care arata ca Dumnezeu nu este drept ar trebui sa vedem in acest caz.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceea ce îmi pare greșit este să aștepți ca Dumnezeu să-ți ofere ceva fără a face nimic. Normal că ești nevoit/a să muncești pe cont propriu pentru un trai decent. Dacă ai plăcerea de a-i ajuta pe alții, nu este nicio problemă, însă nu uita că ai și tu o viață iar Dumnezeu nu face minuni fără rost.

| BehindYouMF a răspuns:

Dumnezeu nu este ocupat sa faca pentru altii si ii iubeste pe toti. Si nu, nu este gresit sa mai faci si pentru tine avand in vedere ca si viata ta inseamna ceva.