| anonim_4396 a întrebat:

Este mai ok sa cumperi un apartament sau sa iti construiesti o casa, avand in vedere economia de azi?

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Apartamentu e mai bun pentru ca sant facturi mai mici si e risc mai mic ca vreun hot sa dea o spargere.

regis
| regis a răspuns:

Depinde ce vrei cu adevarat. O casa iti ofera multe avantaje fata de un apartament iar la suprafete comparabile costul initial este cam acelasi, ba poate chiar inferior in cazul casei. Se mai adauga insa si costul terenului, daca nu il ai, care difera mult in functie de zona.
Din cele afirmate mai sus, pot sa iti infirm in deplina cunostinta de cauza doua aspecte:
- o casa o finalizezi cu 90.000: o casa decenta se poate finaliza si la o treime din acest pret, fara compromisuri. La 50.000 te poti incadra cu o constructie de 200 mp, pe doua nivele.
- cheltuielile sunt mai mari la casa: nici vorba, daca e bine construita si corect termoizolata cheltuielile vor fi semnificativ mai mici decat la bloc.

| carpediem a răspuns:

Depinde ce stil de viata vrei si de ce putere financiara dispui. Eu vreau sa vand apartamentul sa cumper teren si sa o fac eu. Daca nu iti faci "spital"asa le numesc eu pe cele cu 1, 2 sau 3 etaje si sute de metrii utili), cu 20000 euro o faci la gri. Nu vorbesc din auzite, lucrez in domeniu. De pilda eu am apt. cu 2 camere, iar intretinerea iarna, cel mai mult mi-a venit aproape 6 milioane si am 4 calorifere, iar la un client la care am lucrat, cam tot asa i-a venit gazul. DAR, are 18 calorifere, aprox. 150 metrii utili, iar eu 53. La curte daca ramai fara bani, tai gardul si-l pui pe foc si tot supravituiesti, pe cand la bloc ai nu ai factura vine cat vor ei, tu nu poti amplifica sau diminua ceva si poti ajunge in strada. Si de fapt ce avantaj iti ofera un bloc? Nimic! Doar o iliuzie ca este al tau. Ca sa nu mai vorbim de avantajele unei rosii din gradina... bine inteles e si de munca la curte, culegi ce ai semanat. La bloc culegi doar facturi fara sa semeni ceva. Iar ce zici tu cu economia uita-te si tu ce inseamna intretinerea pe o luna de iarna raportat la salariul minim pe economie. La o casa cu amprenta 10/10, doar parter materialele, lemn, fier, beton te duce 10-11 000 euro, iar manopera pe metru patrat construit incepe de la 25euro/mp in sus, in functie de cat fier ai. Din puctul meu de vedere nu ai de ales, pentru mine blocul nu e o optiune. Bafta.

| relian a răspuns:

Daca iti construiesti tu,adica s-o faci singur bine si cu ceva ajutoare se merita casa. Daca o face altcineva si trebuie sa platesti manopera e scump.Dar casa e casa, aptme cum stii, nu deranjezi vecinii, chestii, probleme.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Ce mai tura vura soro, tu zici ca la bloc te acomodezi mai bine, te inseli amarnic, daca ai banul necesar iti faci la casa tot ce-ti doreste pipota, iti place cum la bloc auzi vecinii vorbind, basind si alte sexuieli? laughing

| sonya a răspuns (pentru SpitalulDeGlumeti):

Daca citesti pe diagonala, nu e vina mea ca mai si raspunzi pe langa.
Am spus ca ma pot adapta usor la casa, la bloc am crescut. Nu am zis ca prefer blocul. Data viitoare filtreaza informatia cand citesti.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru sonya):

Ok, daca a gresit omul nu trebuie sa-i dai in cap, trebuia sa-mi spui ca am citit gresit si cu asta basta, este foarte bine daca te adaptezi usor thumbs up, iti mai trebuie putere financiara ca de echipa de lucru te asigur eu, preturi de crizawinking

| sonya a răspuns (pentru SpitalulDeGlumeti):

laughing) Am inteles. Preturile de criza includ si materiale...tot de criza?laughing

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru sonya):

Nu breee, daca ti-as baga si materialele iti dais eama ca platesti de 2 ori tva si alte cele? dar te pot indruma sa-ti cumperi materiale ieftinewinking asta daca incheiem contract pentru constructietongue

| anonim_4396 explică (pentru SpitalulDeGlumeti):

Poate imi deduc tva-ul, mai stiilaughing

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu stii asta, acum serios, daca ai nevoie sunt prin preajma

| Cat a răspuns:

Din perspectiva omului care nu a fost pus pana acum in asemenea situatii, dar s-a gandit la ele, mi s-ar parea mai avantajos ca, in cazul in care ai pamantul deja, sa iti construiesti o casa. Daca nu, poate e mai comod sa cumperi un apartament.
In plus, atunci cand iti construiesti o casa trebuie sa tii cont de mult mai multe aspecte, cu care viata la bloc nu te face sa te confrunti: obtinerea tuturor avizelor, costurile ridicate ale proiectarii casei, costurile si calitatea materialelor de constructie si alte asemenea.

| Anticarul a răspuns:

Ambele moduri de abordare sunt profitabile pe termen lung. Fie ca iei un apartament, in viitor il poti inchiria pentru rotunjirea venitului.
Si daca iti iei casa, la cum merg lucrurile in ziua de azi, casele incep sa fie din ce in ce mai cautate, toata lumea de la oras, cauta o zona linistita, la casa, departe de asfalt si trafic, si alte riscuri la care se poate expune familia lui.
Deci un oarecum egalitate. Punctul delimitarii intre cele 2, ar trebui sa il dai tu, privitor la tine, daca esti o persoana de bloc sau de curte. Intelegi? happy

| sonya a răspuns (pentru Anticarul):

Inteleg, eu una ma pot adapta usor la casa. La bloc, nu se pune problema. Mersi frumos pentru raspuns.

| RobertKilleur a răspuns:

Eu zic sa iti iei apartament, e si mai ieftin

| AlinIntreaba2Raspund a răspuns:

Greu de spus - la apartament costurile sunt mai mici dupa ce-l cumperi, se impart costurile de reparatii, administratie etc. Dar risti sa ai vecini enervanti. La casa e mai ieftin s-o construiesti terenul, dar depinde unde il ai - in oras sau in afara? Stii ce? Sunt multe articole pe tema asta aici: http://www.gimo.ro/articole.php
Intra si citeste. De exemplu, ultimul articol pe care l-am citit acolo spunea daca sa iei acum apartament sau sa mai astepti, ai date despre Prima Casa, credite, etc.

| RasturnicaSiTrixy a răspuns:

O casa o finalizezi cu 90.000 euro, un aparatament cu 50.000

| ANONIMtpu a răspuns:

Buna,

Depinde ce iti doresti mai mult, cat si daca poti face fata unor asemenea cheltuieli.

La o casa intretinerea este mai scumpa si cheltuielile sunt mai mari fata de cele de la un apartament cu 2-3 camere. Ai avantaje si dezavantaje.

Totusi, daca nu ai un teren, costul casei s-ar putea sa se ridice si nu stiu cat ar fi de avantajos in acest moment.

| Rodica6666 a răspuns:

Depinde stadiul social.

| Arianaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

O casa laughing La bloc trebuie sa platesti intretinerea deci nu cred ca e convenabil

| catanaandreea a răspuns:

O casa este mai spatioasa intr-adevar dar depinde de cat de comod esti, cat timp ai, ce venit ai, cat esti dispus sa investesti in ea si ca bani si ca lucru etc... un apartament nou clar e mai rentabil decat sa iti construiesti o casa, cum se spunea mai sus, cu un apartament lux poti ajunge la 50000 euro, pe cand cu o casa cam la dublu. Un apartament nou are instlatii noi electrice si sanitare, are garantie, este bine izolat, nu miroase a sarmale pe casa scarii, nu ai tantari din beci etc... uite un exemplu :
www.primacasa.ro