| anonim_4396 a întrebat:

Este normal ca o eleva sa se adreseze asa fara sa fie sanctionata?

La o ora de limbi straine, i se adreseaza profesoarei cu termenii: "Ce ai femeie cu mine? Ti s-a pus pata ca sunt mai frumoasa ca tine?" sau, cand profesoara ii readuce aminte la ora de aceste afirmatii, eleva ii spune :

" Eu nu am afirmat asa ceva. Dumneavoastra sunteti o mincinoasa!"

Diriginta clasei afla despre acest dialog neprofesional din timpul orei respective dar ii da media 10 la sfarsitul semestrului sustinand ca ea si alti profesori nu au probleme de disciplina cu eleva respectiva si ca profesoara ar trebui sa nu mai continue cu acest conflict pentru ca vor interveni parintii fetei si o vor pune la punct. Profesoara a avut si ea o mica scapare,in momentul in care eleva a iesit din clasa, i-a spus ca e "nesimtita ordinara". Diriginta clasei sustine ca afirmatia profesoarei este nepotrivita si ca nu o va favoriza daca deschide vreo discutie pe acest subiect cu directoarele scolii(acestea sunt amice cu diriginta clasei).Cu alte cuvinte, diriginta clasei o socoteste pe profesoara o persoana cu probleme si la fel a procedat si in cazul altei profesoare, tot de limbi straine, care a avut clasa inaintea acestei profesoare.In sensul ca au scos-o pe profesoara aceea in varsta o "persoana cu probleme" si din acest motiv, nici nu a mai primit ore la scoala respectiva.Cu profesoara cea nou venita, se ajunge la aceeasi concluzie. Eleva iese victorioasa din nou iar tatal ameninta, prin intermediul dirigintei nu direct in fata, ca daca fata lui pateste ceva, se va lua de motul profesoarei!

Cineva de pe aici o face proasta pe profesoara!

9 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Nu-i normal. Dar anumite specimene se cred importante si au spate asigurat, daca intelegi ce vreau sa spun, si isi permit sa vorbeasca urat si sa jigneasca pe oricine. Poate parintii fetei s-au ocupat de problema si de asta dirigul nu a luat nicio masura. happy

| anonim_4396 explică (pentru Aasdfghj):

Si totusi! Media 10 la purtare? Pai, se creeaza un precedent urat impotriva profesoarei.

| Aasdfghj a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu vorbesti cu directoarea?

| anonim_4396 explică (pentru Aasdfghj):

Directoarea e amica buna cu diriginta! Deci va cauta o solutie ca sa iasa bine diriginta.Nu cred ca as face mare lucru daca-i spun.

| Aasdfghj a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci e nasol. Nu prea cred ca ai ce face. Desi nu e corect, n-ai alta solutie decat sa taci.

| Gizăz a răspuns:

Nu, nu e normal. Da, eleva ar trebui sancţionată. Dar aşa e când ai părinţi potenţi financiar care nu ştiu a-şi creşte odraslele. Ajung nişte copilaşi greţoşi şi răsfăţăti, obişnuiţi să treacă prin viaţă pe umerii părinţilor.

| anonim_4396 explică (pentru Gizăz):

Si totusi de ce crezi ca diriginta clasei nu o sanctioneaza?

| Gizăz a răspuns (pentru anonim_4396):

E dubios, dar nu-s Nostradamus.

| anonim_4396 explică (pentru Gizăz):

Cele doua sunt puse pe picior egal, de asta sunt sigura.Si profesoara, si eleva.Probabil de asta isi si permite eleva sa vorbeasca asa de indraznet.