Întrebare recomandată | OnePiece a întrebat:

Este normal sa militam pentru drepturile animalelor, dar in acelasi timp sa continuam sa consumam carne de porc, vita, pui, oaie si alte astfel de animale? De exemplu, la noi daca s-ar pune unul si ar creste si taia caini pentru a fi mancati, am sari cu totii in sus ca de ce permitem astfel de atrocitati. In schimb, in China si Thailanda consumul carnii de caine este vazut ca ceva obisnuit.

Răspuns Câştigător
| Libelle a răspuns:

Vorbim de culturi diferite. In cultura noastra nu se practica asa ceva, dar sunt destul de multi militanti pentru drepturile animalelor ( vezi Remus Cernea, Ioana Staniloiu - care chiar a postat poze cu creveti vii luati din Mega Image si a facut tam-tam pe subiectul asta).
Trebuie facuta o distinctie intre animalele de companie si animalele crescute in ferme, comercializate pentru hrana omului. Nu putem sa le bagam pe toate in aceeasi oala, chit ca pentru cei care militeaza pentru drepturile lor asa ar trebui sa facem. Problema e ca nu poti dezvata un popor obisnuit sa consume hrana animala atat din traditie cat si din pofta/obisnuinta doar daca vii si le spui ca animalele au drepturi. Cam orice om, mai ales din mediul rural, o sa iti spuna ca aberezi.
Oricum, problema drepturilor animalelor e indelung dezbatuta, si factorul principal e gradul de inteligenta al lor (un roman ti-ar spune ca o pisica e mai inteligenta decat o gaina si ca nu o poate vedea ca hrana pentru ca o simte mai apropiata de el).

Concluzia ar fi ca e normal ca cei care militeaza pentru drepturile animalelor sa se comporte in mod adecvat opiniei lor si sa nu diferentieze intre animale in functie de ce roluri au in viata lor.

| McGolemRo a răspuns (pentru Libelle):

Frate eu zic asa! Ca drepturile oamenilor ar trebui impartite la acest lucru. Adica cei care nu au ce manca adica sunt sarmani sau nu au case sa le fie permis sa taie animale pentru mancare iar celor care au bani sunt bogati si tot asa sa le fie data o ratie lunara de carne nu neaparat produse anmale (lapte, oua, etc )! Asta este varianta mea!

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, e super ipocrit, asemenea veterinarilor nevegani, care, chipurile, vor binele pacienţilor. Cum ar fi să mergem la doctori canibali, riscând la scurt timp să ajungem la ei în farfurie?

Oricum, normalul e supraestimat. Nu tot ce e normal e şi just, etic. Iar în societatea noastră e cam normală ipocrizia, deci automat şi speciismul.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......a-ce-afla/

| RAY a răspuns:

Pentru drepturile celor care mor de foame cand vom lupta?

| minrest a răspuns:

Da, este normal si este singura combinatie de atitudini posibila, caci daca porcul, vita, oaia si puiul nu s-ar manca, nu s-ar creste si nu ar mai exista, si atunci notiunea de drepturi ale lor nu ar mai avea obiect.

| Donsavas a răspuns:

Gandeste-te ca sunt oameni pe lumea asta care au incercat si chiar mananca la ora actuala carne cu sucuri de om. Sa fim seriosi. Canibalismul trebuie oprit inca de la porc,gaina si miel pana nu ajungem sa ne manacam intre noi. E tot carne si aia de cal,vaca,caine,om si poate avea gust bun pentru unii dintre noi. Totul e posibil. Trebuie sa invatam sa spunem 'nu' toxinelor si sa mancam alimente vii(plante,legume), neprocesate, caci acestea sunt sursele bogate de vitamine si minerale! Animalele ne dau noua nutrientii pe care deja i-au folosit ele, mai apoi le preluam noi cu toti hormonii, bacteriile si chimicalele intalnite in cadavrul servit. Spune NU consumului de carne! Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat