| anonim_4396 a întrebat:

Este o postarea pe internet in care se justifică aroganța in momentul in care te ajungi. Spune ca este normal ca atunci cand ai o masina scumpa sa te lauzi cu ea pentru ca esti sătul de autobuz,e normal sa dai peste nas celor ce nu te băgau in seama pentru ca nu aveai bani,ca este normal sa iti bati joc de fetele sau băieții ce iti dădeau seen înainte pentru ca nu erai smecher\a,ca e normal sa dai muzica tare in masina sa audă toata lumea cand tu până atunci ascultai doar muzica la căști, sau ca e ok sa te lauzi cu haine de firma daca pana atunci aveai o ținută modestă si nu te remarca nimeni.
Ok, eu acum vin si imi spun o părere.Cred ca este normal si ok daca te ajungi sa te bucuri de ce ai tu nu sa iti ocupi timpul sa faci altora in ciuda si sa ti langa tine acele persoane care au fost si cand nu ai avut nimic.Lauda si aroganța nu ajuta cu nimic si nu te face sa te simti mai bine, pentru ca roata se învârte si poate iar cazi si ajungi la autobuz si nu are rost sa iti dai aere.E mai corect sa fi un om cinstit si sa te bucuri tu de ce ai realizat in loc sa iti pierzi timpul sa dai peste nas celor ce oricum nu dădeau doi bani pe tine nici înainte.
Voi ce credeti?

28 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si aia care au scris de ce natie sunt?

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu ce naționalitate sunt.Dar vor sa scoată în evidență ca e normal sa te răzbuni pe cei ce au ras de tine sau nu te-ai vrut.Mi se pare de prost gust si ca pierd esențialul, adica se fie fericiti si sa se bucuri de norocul lor.

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Sunt niste gunoaie umane, specimene care merita trimise la un dus

| Drimmero a răspuns:

Cine rade la urma, rade mai bine si cu folos, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fii ultimul ghiolban.

| SilentRain a răspuns:

Nu e normal, o persoana normala ar fi echilibrata și nu sar lăuda ca un sărac care toată viata lui nu a avut bani și acum a vazut și el cum arta o bancnotă de 200 lei, asta e prostie curat

Dacă ai bani nu înseamnă că ești mai deștept, genul asta de oameni sunt triști iar iei considera ca bani le umple golul din interiorul lor

Am întâlni și eu specimen de genul în viata mea, nu îți

ii tine sa se întind la caterinca cu mine laughing)
Le aduc mereu unde au fost, adică sub nivelul meu laughing

| Sn4k3 a răspuns:

Nu sunt chestii noi sub soare, pur si simplu, exista fel si fel de oameni. Aroganti, modesti, perversi, cinstiti, asa au fost din totdeauna si asta e firea umana. Aroganta ajuta uneori, nu e bine sa fii mereu modest si cinstit, ci pur si simplu echilibrat.

| Hammurabi a răspuns:

Depinde din ce "material" ești făcut.
Sunt oameni pe care bunăstarea materială îi înobilează, dar sunt și oameni pe care aceeași bunăstare materială îi transformă în oameni de nimic (știi tu "avere-valoare-dușmani")
Dacă ești om, vei știi ce înseamnă bucuria de a ajuta pe cineva care este în nevoie, vei știi ce înseamnă să te bucuri de bucuria pe care o poți face unuia care e mai amărât ca tine.

| Emma30555 a răspuns:

O persoana care sa stea sa și piardă timpul și energia doar sa arate altora ca are bani, e doar o persoana frustrata, și înseamnă că de fapt nu se bucura de băni căci el nu vrea bani pentru fericirea lui ci pentru a vedea alții ce are el. Și oricum faptul ca are asemenea preocupări înseamnă că în trecut a stat prea mult pe lângă snobi sau a fost doar invidios...

| Endoryus a răspuns:

"in loc sa iti pierzi timpul sa dai peste nas celor ce oricum nu dădeau doi bani pe tine nici înainte "
Daca era sa nu dai 2 bani si tu pe el, nu mai puneai intrebarea asta. Uite ca i-ai jucat jocul. A capatat atentia la cel putin o persoana. Tu. Cine stie si cate altele. Pe cand aia cu bun simt, nu ii stie nici dracu.

| Freya1 a răspuns (pentru Endoryus):

Eu am am cerut o părere la o chestie ce circula pe internet nu sa fac jocul cuiva ca nu am divergențe cu nimeni.
Sa pus pe internet chestia asta si se scriau comentarii daca e ok sau nu ce scrie acolo exact ce am facut si eu.

| Endoryus a răspuns (pentru Freya1):

Ramane valabila ideea de baza. Aia care fac bine nu ii stie nici naiba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Lauda si aroganța nu ajuta cu nimic "
Lauda nu, aroganta da.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Aroganta a ajutat la 6 milioane de evrei gazati si 25 de milioane de rusi omorati

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde in ce masura.Nu ma refer ca trebuie sa accepti pe oricine si orce doar sa arăti tu ca esti om bun, ca si eu si poate si alti au in ei un strop de aroganța ca te respecți pe tine dar in limita bunului simt.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu ajuta nici aia cu nimic. Te face doar un om josnic.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Nu,te face un om care își cunoaște poziția.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Om care isi cunoaste pozitia?
Deci Presedintele ar trebui sa se uite in scarba la spalatoreasa?

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Intr/un fel da,dar nu e cel mai fericit exemplu.
O pers inteligenta ar trebui sa se uite cu superioritate la una mediocra.O pers care a ajuns undeva prin forte proprii ar trebui sa se uite cu superioritate la una care se complace intr-o situație mult inferioară. Daca si președintele si spălătoreasă au pornit din același punct si unul nu a putut depăși o limita, da, atunci se aplica ce am zis si la exemplul tău.Dar nu e vorba de scârbă.Nu e vroba de o lipsa de respect sau jignire vizibila.E încredere in sine mai mult.O persoana care știe de ce e capabilă fata de alta persoana poate sa afișeze o atitudine încrezătoare/aroganta, fără sa-i insulte pe ceilalți.
Nu ma refeream la poziție in sensul de funcție/stare financiară, deși si astea pot fi reușite personale. Pozitia e data de valoarea ta, ca om.Ce ai făcut tu fata de ce a făcut o alta persoana.Meritele tale personale.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa-mi exprim o opinie: Daca lumea ar functiona dupa gandirea si ideile tale, ar umbla ciorile cu cutite in cioc, exact ca in meme-ul ala.
"Criminalii nu trebuie judecati", "Violurile sunt ceva natural, violatorii trebuie intelesi", "Oamenii superiori ar trebuie sa-si arate nobletea in fata celor inferiori"...
Cred ca ai fi in stare de actiuni precum holocaustul. Ai face anarhie.

Cat despre subiectul in discutie, eu cred ca daca te-ai ajuns, bravo tie, bucura-te si tine pentru tine. Orice reprezentare a superioritatii te face un om inferior. Iisus era fiinta suprema si totusi mergea pe magar. Sau daca nu-ti plac "povestile", uita-te cum se imbraca Bill Gates si Zuckerberg. Vezi Gucci pe ei?

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Nu trebuie sa văd nimic, ideea era legată de atitudinea lor.De comportament.
Nu te contrazic.Lumea nu ar funcționa după ideile mele, pe care le înțelegi atat de prost.
As mai putea sa o dezbat pe fiecare in parte, dar n-are sens, oricum extragi doar ce îți pare ca suna bine.
Judecați de lege? Ba da.De tine? In niciun caz.
A-i intelege nu înseamnă a-i accepta/a fi de acord cu ei.Si am motive extrem de bune sa ma îndoiesc ca as fi spus undeva ca "violurile sunt normale".
Noblețe? Nu vorbim de sange albastru.Doar de inteligenta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prieteniile si relatiile sociale se complac intre oamenii cu aceleasi valori. Aceleasi situatii financiare prezente.

Este da oarecum normal si trebuie intelesi, când se duceau cu autobuzul nimeni nu-i bagã in seama, acum Starnesc invidie? Se vede ca nu erau "prieteni" nici intr-o masura.

| Paul754880338 a răspuns:

Eu personal, apreciez mai mult pe cei ce a obtinut "undita" nu "pestele". Daca cineva-ul acela pe care il apreciez are abilitatea de a face bani oricand ( sa zicem datorita unui skill ) si o va face si daca se intampla cumva sa ajunga la fundul sacului, atunci nu va striga in gura mare "uite ce peste am prins!". Nu ar avea nevoie, nu considera "pestele" prins o oportunitate, atata timp cat are o "undita". Galagia aia penibila este apanajul celor nepriceputi dar oportunisti. Astia nu au cale lunga cu succesul alaturi. Lasa-i sa strige! Hai sa ne vedem de drum!

| OrdanKarris a răspuns:

Nu ar trebui facut un scop din a face in ciuda persoanelor care nu te-au placut inainte, dar nici nu ar trebui sa ma feresc cu noile achizitii, realizari, capacitati. Propun un mod subtil pentru persoanele din trecut sa afle cam care este stadiul meu curent si ramane exclusiv la latitudinea fiecaruia daca va fierbe in suc propriu sau nu din cauza mea.

| Freya1 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Păi normal ca nu le ascunzi sau te ferești, este normal sa te bucuri de ce ai dar sa te bucuri tu nu sa iti pierzi timp ca sa faci altora in ciuda.
Spre exemplu daca ai o masina scumpa nu trebuie neaparat sa treci cu scartait de roți sau sa dai muzica la maxim doar ca sa poti spune "ia ba fraiere".Sau sa fortez Facebook-ul cu hainele tale de firma sa vada lume ca esti smecher, e suficient sa te îmbraci bine cand iesi undeva sau mergi la un eveniment fara sa spui am dat nu stiu cate mi de euro pe haina asta.Sau sa faci sacrificii exagerate si lucruri ce nu iti plac doar sa iesi in evidenta.

| OrdanKarris a răspuns (pentru Freya1):

Degeaba incerc sa fac in ciuda la o persoana antipatica mie cu o masina bengoasa daca nu iau la o plimbare cu acea masina pe cel mai bun/cea mai buna prieten(a) a persoanei respective, ca apoi, indirect aia sa-i faca in ciuda laughing Da stiu, sunt sadic, si creativ happy

| anonim_4396 explică (pentru OrdanKarris):

Mai bine o iei pe iubita/soția acelei persoane, dacă e vorba de un bărbat happy

| OrdanKarris a răspuns (pentru anonim_4396):

Evident. Si mai frumos.

| pagliaci a răspuns:

Aroganta e specifica oamenilor foarte prosti si e bine ca exista viata ar fi anosta daca nu am avea de cine sa radem.