| Catrice a întrebat:

Este o zi călduroasă de vara. Ai o zi libera și cum ai terminat tot ce aveai programat,te plictisești și decizi sa mergi la biblioteca sa împrumuți o carte
Nu ai nimic în minte,asa ca decizi sa te plimbi printre rafturi. Îți atrage atenția o carte groasa, cu cotor multicolor. O iei, citești descrierea și decizi ca e pe gustul tău. Mai cauți printre rafturi și te întorci la bibliotecara cu alte 5 cărți pe care le împrumuți.
Acasă,te așezi în pat și te uiți printre cărți pe TPU a decide pe care sa o citești prima. Din nou,cea cu cotor multicolor îți atrage atenția. O iei și după ce o răsfoiești puțin,găsești un bilet care pare de ceva vreme lăsat în care cel care a împrumutat cartea înaintea ta spune "dacă îți place aceasta carte la fel de mult cum îmi place mie,caută-mă,o să-ți las un indiciu la aceeași pagina în cartea...". Drept indiciu e un citat dintr-o carte pe care,bineînțeles,nu o cunoști, dar o poți afla.

Ce faci în continuare?
Afli sursa cititului și implicit afli mai multe detalii despre cel ce a lăsat indiciul sau ignori, lași biletul înapoi în carte și-ți începi lectura?

15 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred ca putea fi scurtata foarte mult povestea...

Dar ca raspuns, STRICT dintre cele doua variante, probabil caut mai multe detalii.

| Catrice explică (pentru DoarBogdan):

Eu încerc sa induc atmosfera și tu...rușine sad

| SilentRain a răspuns:

Sunt o fire curioasa, a-și căuta citatul și cât mai multe detalii

| Catrice explică (pentru SilentRain):

Uuu
În următoarea carte ii afli un nume și aia te duce la alta unde ii afli și prenumele și tot asa pana ai adresa completa (poate dai de turc rolling on the floor) și afli ca cel care a lăsat mesaj e un bătrânel care a crezut că-și găsește nevasta plecata.hee hee

| SilentRain a răspuns (pentru Catrice):

Dau de el, îmi iau dosar penal zâmbesc împlinita

Exist in Ro moși care sa citească și să nu stea in bar?
Îl felicit pe moș cu o sticla de vin

| Dismally a răspuns:

Cred ca mi-ar starni curiozitatea si as cauta cartea respectiva sa vad urmatorul indiciu.

| CostinAlamariu a răspuns:

Aflu sursa citatului. Daca tot s-a chinuit omul sa faca asta vreau sa aflu unde se ajunge

| AndreeaWTS a răspuns:

Primul lucru pe care îl faci în continuare e să te întrebi cât de mult i-o fi plăcut lui cartea, ca să poți compara cu cât ți-a plăcut ție, pentru a vedea dacă se îndeplinește condiția din bilet.
Și, în timp ce adormi cu capul pe carte, te gândești că, probabil e un tip mișto, păcat că nu-l prea duce mintea și a lăsat o condiție atât de ambiguă și fără continuare...
Sorry... laughing

| Catrice explică (pentru AndreeaWTS):

Am dat o scurta oaresce continuare mai sus în răspunshee hee

| AndreeaWTS a răspuns (pentru Catrice):

laughing Dap... un bătrânel care își caută nevasta cu speranța să n-o găsească.

| Catrice explică (pentru AndreeaWTS):

Era necopt, neexperimentat, în vremea tinereții...a douahee hee

| Henrypericolpublic a răspuns:

Caut citatul pe google, la biblioteca sau la un prieten, ca sa aflu cartea si in functie de felul cartii imi dau seama ce fel de om e. apoi voi decide daca il caut sau nu. poate fi oare si o capcana aceasta situatie?

| Catrice explică (pentru Henrypericolpublic):

Cine știe...ma zis mai sus o ipoteza despre cum s-ar termina.

| Gigiintekect a răspuns:

O carte ar mai lipsi pe caldura asta

| Catrice explică (pentru Gigiintekect):

Da' ce are? Stai la piscina, citești.