| ZBL a întrebat:

Este prima data cand pun o intrebare pe acest site, insa nu este prima data cand culeg informatiihee hee. As dori sa stiu si eu ce inseamna pentru voi numerele? Ce rol au ele in viata voastra sociala? Nu stiu cum merge treaba cu fundite sau nu si la ce ajuta ele >:". Dar sper sa ma ajutati cu cateva raspunsuri. Poate gasiti niste site-uri despre acest subiect. Ma intereseaza pentru o cercetare. Multumesc happy pupici

Răspuns Câştigător
| felixbbimage a răspuns:

In relatia noastra cu autoritatile, cu bancile, cu medicii, cu tot ceea ce inseamna sistem national, noi nu suntem decat numere: CNP, numarul asigurarii de sanatate, seria si numarul permisului etc. Degeaba spun eu ca ma cheama x-ulescu, se consemneaza asta dupa care sunt identificat printr-un numar asa ca fara CNP nu existi, lasand la o parte cercul de prieteni si familia.

6 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Pentru mine, numerele sunt cea mai fascinanta abstractizare inchipuita de mintea omului.
Numerele in sine au o frumusete si o magie de neegalat.
Tu ce ai gasit despre acest subiect? Ce ai citit, deja?

| sabin89 a răspuns:

Ce inseamna pentru mine numerele? Cred ca ce inseamna pentru toata lumea, adica niste notiuni abstracte pe care le folosim pentru a deosebi cantitatea lucrurilor. In viata sociala, nu au niciun rol anume. Nu vad ce diferenta ar face daca eu port un anumit numar la pantof si colegul meu altul. Sau daca m-am nascut intr-o anumita zi a lunii si nu in alta. Daca am cumparat din piata 5 kg de cartofi, in loc de 4 etc. Nu cred ca trebuie sa fortam realitatea, astfel incat sa acordam numerelor un anumit rol, pe care ele nu il au.

| Woodenpints91 a răspuns:

Numerele? Numerele sunt bune, până oboseşti.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

1.Pt unii nu mai inseamna decat suferinta -are prea multi ani - varsta
2.Banii - fara numere n-ar exista decat trocul
3.Statistica se bazeaza doar pe numere si procente
4.Lungimea -se masoara in metri- se impiedica tot de numere
5.Codurile de bare fara de care nu mai traim de ceva timp incoace
6.Matematica n-ar exista. etc

| Deeeni a răspuns:

Pentru mine numerele nu conteaza ...Decat cele de la notele din catalog rolling on the floor
Si cam atat. Si nu stiu niciun site de genu' asta pentru ca nu ma atrage tongue
P.S.: Funda ii dai unei persoane care te-a ajutat cel imi mult dintre toate raspunsurile. E un fel de ''multumesc''.
Deci Funda?batting eyelashes

| ZBL explică:

Multumesc mult! Cum am zis, aveam nevoie pentru introducerea unei cercetari. Astfel ca am scris asa: "Numerele joaca un rol important in viata fiecarei persoane. Desi ne intalnim zilnic cu ele, trebuie sa intelegem ca nu ne conduc viata, insa fara acestea, ar fi un haos total. De exemplu, in viata cotidiana numerele ne inconjoara, fie ca vorbim de valoarea banilor, de timpul petrecut la munca sau cel liber, de salariu, de numarul tramvaiului, de pretul benzinei sau al bunurilor sau chiar de timpul ramas pana la sosirea urmatorului metrou, ele ne ajuta sa masuram, sa tinem evidenta si sa ne calculam actiunile urmatoare." Momentanhee hee
PS: multumesc ca m-ai lamurit pentru ce sunt funditelehee hee fara suparare, am dat celui care mi-a mai adus o idee la proiect. :*