| SilentRain a întrebat:

Este sau nu igienic sa îți speli hainele la o spălătorie comună?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Banuiesc ca detergentii dezinfecteaza destul de bine.
Nu e ok sa speli chilotii in aceeasi apa cu cei ai strainilor, dar banuiesc ca fiecare ciclu de spalare dezinfecteaza destul de bine masina.
Exista autoritati si organizatii precum DSP si WHO, care studiaza chestiile de genul, si implementeaza diferite conditii/substante pentru a reduce riscurile biologice.

| Dismally a răspuns:

Este ca nu prea rezista bacteriile in apa cu detergent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de condițiile de spălare. Eu prefer să le spăl la mine acasă.

| SilentRain explică (pentru anonim_4396):

Da,dar observ că prin străinătate e ok sa îți speli chiloți cu jumătate de cartier la un loc laughing))

| alexandradlr a răspuns:

Detergenții sunt foarte puternici în ziua de azi, iar dacă este și apa calda, cu siguranță se curata bine.