| 22anirolF a întrebat:

Este seara intrebarilor laughing
Datorita lui SearchingHard, care mi-a deschis ochii si m-a facut sa realizez ca sunt in pericol absolut *peste tot*, voiam sa va intreb: pentru studenti cand se vor pune la dispozitie carti in format electronic? Daca am nevoie sa citesc ceva de la BCU, cum sa fac sa nu ma mai expun? Care ar fi alternativa? Fiind din provincie, nu am o Biblioteca Centrala Universitara in sat si multi cred ca sunt in situatia mea in prag de licenta. Deci cum vine?

7 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Din pacate nu ai cum sa accesezi carti in format electronic doar daca gasesti ceva pe scribd sau academia, ori ceva articole pe subiectul care iti trebuie tie. Iti poti intreba si profesorii ce poti face in acest caz.

| Violleta2022 a răspuns:

Intrebarea asta este de pus Ministerului invatamantului, nu noua, aici pe site, ca nu avem de unde stii ce va decide Ministerul si mai ales cand se va rezolva aceasta problema.

| Speranta12 a răspuns:

Daca anul viitor dai licenta, te echipezi frumusel si te vei duce la biblioteca, daca se va deschide. Dar cum vad ca vrea sa scoata populimea la vot, sigur vei avea si tu o sansa sa prinzi ceva de citit. Daca nu, mai e varianta sa soliciti bilbiotecii sa-ti scaneze o parte a cartii si sa ti-o trimita pe mail. Asa am auzit ca a functionat acum in pandemie.

| 22anirolF explică (pentru Speranta12):

Daca se va deschide? Adica BCU acum e inchisa? laughing
Și. o... o parte? Unde ni se duc toate drepturile?

| Speranta12 a răspuns (pentru 22anirolF):

Habar n-am daca e inchisa sau nu. Biblioteca universitara din orasul meu e inchisa de exemplu. Si da, am vecini si prieteni care n-am prea avut ce scrie la partea de teorie pentru ca n-au prea avut carti de unde sa ia informatia si nici nu si-au cumparat carti. Dar unii au trimis mail la biblioteca si li s-au scanat ce si-au dorit. O parte doar dintr-o anumita carte, nu toata carteawinking

| 22anirolF explică (pentru Speranta12):

Din Iasi?
Am inteles ca e situatia cum e, dar de ce nu se gandeste nimeni si la noi? Chiar vreau sa am acces la carti intregi, nu mi se pare corect sa imi dea cineva cu țârâita.

| Speranta12 a răspuns (pentru 22anirolF):

"Eu am zis Biblioteca universitara din orasul meu e inchisa de exemplu." Nu din Iasi. Asta e sistemul de invatamant public romanesc. Cumpara-ti carti mai bine si n-ai nicio treaba. Dar asteapta pana-ti alegi tema de licenta si ti se fac recomandari de carti. Oricum bibliografia aia trebuie sa fie cat mai recenta, iar cartile cat mai recente se gasesc de obicei la librarii si mai putin la biblioteca.