| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Ești ateu? Ce te-a determinat să fi ateu? Ești creștin sau de altă religie? Cam cât de „puternică" îți e credința?

41 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu cred ca mi-am masurat vreodata credinta si nici nu cred ca o sa o fac. Nici nu stiu daca se poate. Sunt om si atat happy

| Celcestietot a răspuns:

Nu. Nimic, pentru ca nu sunt. Sunt crestin. Indeajus cat sa nu mor vesnic, mai multe nu spun.

| Frank51 a răspuns:

Nimeni nu este intr-o extrema, desi pretinde asta. Fiecare avem indoieli oricat de bine credem ca stim ceva. Credinta pe care o am este foarte slaba, dar este pura si bazata pe logica. Asadar, fie ca exista ceva acolo sau nu, eu nu am de pierdut pentru ca fac tot ce este posibil(si se poate si mai mult) sa inteleg si apoi sa cred in ceva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Da, deci in principiu esti agnostic. Acum ideea e ca tu nu te temi ca dom'le se supara barbosul ca nu cred in el, atita vreme cit barbosul se presupune ca ti-a dat ratiune, iar ratiunea spune ca dumnezeul ala descris in biblie e o jignire la adresa ratiunii tale. Pe care tot el se presupune ca ti-a dat-o, lol. Foarte misto rationamentele circulare care vin la pachet cu religiile bazate pe biblie...winking

| Frank51 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu sunt agnostic. Cred in ceva divin dar oarecum leg totul științific. Nu am citit biblia, habar n-am de chestii religioase, deci ai gresit omul de care să te iei.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Frank51):

și eu tot agnostică sunt tongue

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Nu m-am luat si nici nu am intentionat sa ma iau, incercam sa descriu cam cum vine faza. Daca legi totul stiintific esti de acord - zic eu, cel putin asa ar trebui sa fie - ca acest "ceva divin" odata explicat isi va pierde aura de supranatural, nu? "Deși nu neagă existența lui Dumnezeu, agnosticismul spune că Dumnezeu nu poate fi cunoscut, iar existența lui nu poate fi probată (demonstrată)." Semi-agnostic, nah. In fine, am cam inteles ce vrei sa zici, cel putin partial. Atita vreme cit iti pastrezi spiritul critic vizavis de cei ce vind vise si se erijeaza in reprezentanti ai divinitatii printre noi... toate bune si frumoase! De-ar mai fi cateva milioane ca tine in tara asta...

| Frank51 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sunt unele biserici care promoveaza alt mod de a preda religia si spiritualitatea. Am fost la cateva si am ramas impresionat. La ei slujba propriu-zisa dureaza maxim o ora si este formata din niste cantece, povestiri deschise cu toti participantii, etc. Practic poti sa intrebi preotul orice te taie capul, si sa ai un raspuns concret. Mai au si festivitati, unde copii de varste mici, 8-16 ani, fac ori concerte de muzica(evident ori clasica ori cor), sau dansuri. Este foarte placut sa participi la astfel de slujbe si evenimente, parca simti in aer ceva spiritual, e misto feelingul, recomand.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Da, in special pe la cele de sorginte americana - cele bazate pe biblie, ma refer.

| Sofer a răspuns:

Sunt ortodox si pot spune ca eu cred in Dumnezeu ca iti arata calea spre succes. Mai bine raman cu credinta in el decat sa nu. Ca astfel nu voi ajunge in rai si nu doresc sa ajung in iad. hell no.

| Dismally a răspuns:

Am alta religie. Credinta mea nu este foarte puternica, nu imi ghidez viata dupa regulile unei religii, prefer sa adaptez religia dupa codul meu moral.

| mastadont a răspuns:

Să fiu sincer, eu mi-am construit singur propria credință așa că nu știu unde s-ar putea încadra. Am ajuns la aceste concluzii prin ani de cercetare, meditație și introspecție. Ce am descoperit este că fiecare religie conține o versiune a adevărului. Însă, acea versiune este atât de modificată de oameni, atât de ciuntită și lipită la loc încât acesta este, în mare parte, pierdut.
Mi-am dat seama că, de fapt, tot acest univers a pornit dintr-un singur punct încărcat cu toată energia și materia care există astăzi și vor exista mereu. Este deci logic ca acel „fir de nisip primordial" să fie Dumnezeu. Dumnezeu nu este însă ceva îndepărtat, ceva de neatins, El este în tot și toate, este tot și toate pentru că prin disoluția lui s-au creat toate. Ce am observat este că, în acest univers, nimic nu se pierde, nimic nu poate fi distrus. Când arzi un băț de chibrit acesta se transformă în scrum și energie care se disipează în univers.
Noi, Oamenii, suntem singura parte din univers pe care o cunoaștem care este conștientă că există. Suntem o parte din Dumnezeu care poate să ajungă la stadiul în care să fie conștientă de faptul că el este o parte din Dumnezeu.
În opinia mea, iadul este, de fapt, lumea fizică în care trăim. Doar prin evoluție spirituală se poate scăpa din iad, doar prin introspecție se poate ajunge la evoluție spirituală. Cei care cred orbește în ce scrie într-o carte sau în ce spun alții sunt spirite rătăcite, care nu au voință și nu vor să evolueze pe cont propriu.
Cred că fiecare trebuie să se debaraseze de prejudecăți, de tot ce a învățat, de tot ce i-a fost inoculat și să înceapă de la 0. Într-un pahar deja plin este imposibil să mai torni ceva. Așa e și cu spiritul și cu mintea umană, dacă sunt pline de prejudecăți nu ai unde să mai pui lucruri noi și, implicit, se crează o viziune distorsionată asupra lumii și asupra lui Dumnezeu. Tot ce ne-au învățat părinții, preoții, biblia, etc, funcționează ca niște filtre de pâslă prin care percepem lumea.

| Octavian199 a răspuns:

Biblia.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred in ceea ce vad, cred in ce are o explicatie logica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt creștin-ortodoxa și îl pun pe Dumnezeu pe primul loc în viața mea. El e singura speranță pe care o mai am pentru o viață mai bună.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma identific cu nici una dintre tabere, dar din ambele sunt chestii de invatat, imi plac ateii ca se bazeaza pe chestii logice si pe stiinta, crestinii sau nah alte religii ma invata cum sa am un set de reguli incat sa-ti mentii sufletul pur.
Credinta "puternica"? Acolo am presimtirea ca nu e usor de ajuns. si majoritatea nu au ajuns, multi au incercat, putini au reusit.
Depinde pe ce se bazeaza, nu am pentru ca nu sunt dezvoltat spiritual asa cum as vrea in acest moment.

| brokxy a răspuns:

Omnism - respect toate religile si cred ca exista un adevar in fiecare dar nu merg la biserica si nu fac parte din nici o religie, si cred in reincarnare, foarte puternica

| Jus7t a răspuns:

Ca erecția, așa e la majoritatea.
Când le merge bine "Mersi Doamne", când nu "Nu există Dumnezeu".

| 1231242 a răspuns:

Celceștietot ți-ai făcut alt cont?

| Celcestietot a răspuns (pentru 1231242):

Nu, de ce? Ce te face sa crezi asta, serios?

| Vikaa a răspuns:

Da,recunosc ca sunt.Religia mea este crestin-ortodox, ceea ce m-a determinat sa nu mai cred in el este faptul ca daca te uiti cata suferinta e in lumea asta te crucesti, daca D-zeu exista, raul asta nu se intampla.Am crezut pana la 12 ani in el, dupa nu, crestinii sunt cele mai agresive persoane, cele ateice sunt mai friendly si cam aveti multe lucruri in comun.Nu e deloc puternica credinta mea in crestinism.

| Celcestietot a răspuns (pentru Vikaa):

Deci, eu de exemplu sunt un monstru, nu? Sunt crestin si te intreb.

| Vikaa a răspuns (pentru Celcestietot):

Faceam doar o generalizare, daca te-ai simtit e partea a doua =)
But it's not my bussines, honey big grin

| Celcestietot a răspuns (pentru Vikaa):

Nu, dar ai generalizat :,, crestinii sunt cele mai agresive persoane'' si aici intru si eu (datorita generalizarii vizibile), iar asta nu este corect. De ce nu puteai spune macar majoritatea crestinilor? De e crezi ca toti suntem la fel? Este ca si cum daca vad ca 20 de fete sunt kurve, trebuie sa spun de toate ca sunt la fel. Ti se pare corect asa honey big grin?

| Vikaa a răspuns (pentru Celcestietot):

Romana mea in unele situatii nu e asa bine, dar merci ca m-ai corectat :/
big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu iti bate capul cu copii dezorientatiwinking din raspunsurile unui om iti poti da seama ce IQ are si nu merita sa iti bati capu cu astfel de oameni

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Vikaa):

Tu nu vorbește romanește? Хорошо!? tongue

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

De cate ori a venit un ateu sa iti predice necredinta lui la usa? Sau sa iti bata clopotele? Sau sa faca temple atee din banii tai de impozite?

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru anonim_4396):

Ș-atunci cum de te-ai „certat" cu nea relian la întrebarea pusă de apa13 sau aveam halucinatii? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Nu cred ca ai vrea sa stii ce e aia o cearta cand o produc euwinking de fapt te ai convins cu sti tu ce utilizator aia se putea numi cearta happy nu confunda pe relian care e ipocrit cu utilizatoru asta care generalizeaza totu la modul general nu am mai vazut asa ceva.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu vorbeam numai de mine, nu de altul.

| Celcestietot a răspuns (pentru Vikaa):

Ok, cu plăcere atunciwinking!

| Vikaa a răspuns:

Jesus joined the chat.
God joined the chat.
Satan left the chat.
Profa de religie joined the cat rolling on the floor)))))

| Raizing a răspuns:

He-hEh!

Suficienta Credinta -cat Sa Am -Viata Eterna- love struck love struck

| andiceasu95 a răspuns:

Sunt crestin ortodox, si da cred in Dumnezeu si toate astea big grin

| BogdanM275 a răspuns:

Da sunt într o anumita crestin, dar eu nu cred în preoti si nici nu prea obisnuiesc sa merg la biserica.

| Maia55 a răspuns:

Ateu. Pur și simplu pentru mine nu are sens sa cred un religie. Dar sunt un om bun la fel ca și cei care cred cu tarie în Dumnezeu. Și nu judec pe nimeni, este alegerea fiecăruia dacă crede sau nu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Maia55):

Aici nu e vorba de credinta in religie. Poti fi deist si sa te pisi cu bolta pe mizeriile de religii organizate. Ateismul e pur si simplu lipsa credintei in barbosii din cer si alte povesti fantasmagorice de genul.

| Navagio a răspuns:

Nu sunt ateu, cred in Creator si in legea Universului si a atracție.
Creatorul există iar acesta este bun, dupa moarte nu vei vedea iad si rai.Si eu cred ca vom avea o nouă viață cu totul alta.