| Superior a întrebat:

Esti materie. Esti o reactie chimica. Esti un accident al universului. Esti o primata favorizata de natura. Ti se pare cunoscuta descrierea? Asta esti tu.
Asta ne este explicat prin intermediul "mediilor de cunoastere". Asta suntem invatati de maimute promovate,precum M. Krauss sau Dawkins. In ciuda acestor afirmatii,ne este precizat faptul ca noi suntem centrul universului,stapanul a tot si toate. Nu e asta ipocrizie?
Ti se spune ca trebuie sa contribui la societate,sa-ti descoperi geniul si sa schimbi lumea. Care e folosul,daca maine esti calcat de o masina,poimaine te impiedici de o piatra si cazi in cap iar raspoimaine faci infart?
Bravo, tocmai ti-ai gasit sfarsitul in 3 moduri,din cele infinite la dispozitie. Cum iti vei vedea roadele muncii,daca formula ta chimica a expirat,materia ta s-a descompus,universul a reparat una din miliardele de greseli facute?
Simplu,conform lor nu o vei face. Conform lor,suntem niste calculatoare. Conform lor,nu ar trebui sa existe empatie,iubire,bunatate/rautate. Conform lor,conform naturii expuse de ei,noi ar trebui sa fim cele mai sadice si nemernice animale. Totusi,nu putem spune ca un animal a atins complet acel stadiu. Cum poate un caine sa manifeste bunatate,dorinta de sacrificare spre binele altei fiinte?
Conform lor,noi ar trebui sa iubim mancarea,apa, resursele si sa ne folosim de ceilalti pentru a ajunge la ele. Totusi nu o facem.
De ce?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Avem un dumnezeu, lasa producatorii de filme SF sa zica de gorile si mogli ca nu le tine smecheria.

| RAY a răspuns:

Multe frustrări,complexe expuse acolo

Esti materie. Esti o reactie chimica. Esti un accident al universului. Esti o primata favorizata de natura. Ti se pare cunoscuta descrierea? Asta esti tu.

daca tu asta ai inteles din ce ai citit e trist,pe bune,sunt legi ale fizici, selectia naturala, stiinta nu inseamna basme,asta inveti la scoala nu de mirare ca scoala din ro e ultima din europa

Asta ne este explicat prin intermediul "mediilor de cunoastere". Asta suntem invatati de maimute promovate,precum M. Krauss sau Dawkins

ai vrea tu sa fii ca maimutele alea

Ti se spune ca trebuie sa contribui la societate,sa-ti descoperi geniul si sa schimbi lumea.
te obliga cineva? poti sta in manastire sperand la viata de apoi

Conform lor,suntem niste calculatoare. Conform lor,nu ar trebui sa existe empatie,iubire,bunatate/rautate.

se vede din nou ca nu ai habar de evolutie,nici de psihologie,natura umana

Conform lor,noi ar trebui sa iubim mancarea,apa, resursele si sa ne folosim de ceilalti pentru a ajunge la ele. Totusi nu o facem.

pe bune asta spune Dawkins eu nu l-am auzit sa spuna asa ceva,omule ateismul,stiinta nu te spune sa faci ceva sau sa nu faci,stiinta inseamna cunoastere,tu acum te folosesti de stiinta nu de altceva, de copii cu cancer de oase ai auzit? dumnezeul tau iubitor de ce cancer unor copii? din iubire, ca adam cu eva a mancat un mar, fanatici ca tine si ca sectancti vreti din nou evul mediu, scopul fundementalismului este instaturarea evului mediu, dar asa ceva nu va fi niciodata, s-a vazut in aia 1000 de ani cat de bine sa trait, omule care e scopul unui om din punct de vedere biblic? sa te minti ca exista viata de apoi plus multe alte tampeni, sa speri la fantezi, te nasti -traiesti -mori, stii tu altceva? sigur, biblia a fost scrisa de oameni, editata de oameni

| Superior explică (pentru RAY):

Spune-mi si mie,de ce faptul ca Dumnezeu nu exista e apreicat ca cunoastere?
Evolutia,prin definitie, reprezinta un proces prin care o specie capata insusirile cele mai bune pentru a supravietui unui anume climat. Empatia, cica, a aparut tot din cauza evolutiei. Ciudat, nu?

| sadrian46 a răspuns (pentru Superior):

Spune-mi si mie, de ce faptul ca Dumnezeu nu exista e apreicat ca cunoastere?
Chiar că nu înțeleg.
Cunoaștere = ceea ce știm împreună.
Cunoașterea este un proces.
Existența este tot un proces.
Pe urmă o tot dai cu evoluția, empatia. Mai salată de cuvinte decât acest discurs, poți?
Ethos. - valori.
Pathos - apreciere, empatie
Logos - verb, gramatică= conexiune. Nix, pauză mare, în care se consumă micul dejun și se fumează la toaleta liceului.
Bun venit, Dumnezeule, în lumea celor care li se pare că ei sunt și există, dar nu prea!

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Omule ca dumnezeu nu exista nu e apreciat ca nimic,eu nu am auzit vreodata ca cineva sa spuna asa ceva ca are cunoastere ca dumnezeu nu exista,in schimb va aud pe voi ca stiti ca dumnezeu exista, evolutia inseamna adaptare, reproducere, empatia a ajutat mult in socializare, pentru ca ne puteam da seama de ceea ce simte altcineva, e un lucru important

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum poate un caine sa manifeste bunatate, dorinta de sacrificare spre binele altei fiinte?
Poate. Privește videoclipuri pe You Tube și o să vezi că poate.

| Superior explică (pentru sadrian46):

Am niște câini la tara. Știu despre ce vorbesc.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai... totul este o materie, parte din existenta. Lucrurile sunt cum trebuie sa fie. Nici nu coteaza raspunsul la toate astea, si nici nu il putem explica.
Deci care e intrebarea mai exact?

| OldSoul a răspuns:

Bag...

Ar trebui sa reinventam injuraturile...

"Date-n materia universului."
rolling on the floor

| Bizon95 a răspuns:

Un animal poate sa manifeste bunatate
AM VAZUT VIDEO PE CANALE DE DOCUMENTARE CU ASA CEVA

in rest, poti sa filozofezi pana poimarti dimineata despre nemurirea sufletului si alte povesti nemuritoare
cea mai tare dintre ele este raspunsul la intrebarea:

cand a fost facut universul?
universul a fost facut martea trecuta!

moment in care te poti contrazice 50 de ani, pentru doua motive absolute:
1. nu poti sa dovedesti ca afirmatia e adevarata (aste e evident)
2. nu poti sa dovedesti ca afirmatia e falsa!
(NO SHlT, orice dovada ai avea, a fost creata de asemenea martea trecuta)

moment in care tot ce ai cat esti aici, pe lumea asta, este ca poti sa SIMTI (nu, NU suntem calculatoare) dar si sa fii constient de tine insuti in acelasi timp

| Superior explică (pentru Bizon95):

Nu suntem calculatoare, dar asta ne este spus de catre "marii invatati", care nu fac nimic decat sa caute dovezi spre infirmarea neexistentei lui Dumnezeu.
Avem in cap niste procesoare, care ruleaza diferite seturi de algoritmi, care sa ne ajute sa gasim solutii la diferite probleme.

| Bizon95 a răspuns (pentru Superior):

"Nu suntem calculatoare, dar asta ne este spus de catre "marii invatati", care nu fac nimic decat sa caute dovezi spre infirmarea neexistentei lui Dumnezeu."
criptic, telegrafic, acuzator si patinitor (dubla negatie... wow)

"Avem in cap niste procesoare, care ruleaza diferite seturi de algoritmi, care sa ne ajute sa gasim solutii la diferite probleme."

corect, DAR, se refera NUMAI la rezolvarea problemelor, SI ACOLO avem idei preconcepute, cunostinte gresite, incorecte samd

in plus avem sentimente, iubim, uram si luam partea unilateral

tu DE CE CREZI ca nu sunt permise relatiile intre colegi in nici o politie/armata din lume? (mai ales in aia din state unde oricand poate apare o problema... mortala)

pentru ca, in caz de situatie critica, iti lasi colegii sa moara si te duci sa iti salvezi femeia, chiar daca nu mai poate fi salvata orice ai face!

CONCLUZIE: daca am fi calculatoare, am fii FOARTE defecte si am cere banii inapoi tongue

| Superior explică:

E cel mai bun compliment pe care mi l-a spus cineva.
O sa printez asta pe o foaie foto si o voi lipi pe un perete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un accident al universului? nu prea cred, duca erai Dumnezeu nu prea cred ca punea-i un creier de maimuta, inca ceva combinatii chimice si "din greseala" puff iti iese creierul uman evoluat.
Viata intotdeuna a existat in univers, a fost premeditat sa se intample chestia asta, daca eram o greseala a universului nu stiam de existenta noastra, nu eram manifestati intr-un corp fizic sa fim constienti de ce ne inconjoara si sa punem intrebari existentiale.

"Ti se spune ca trebuie sa contribui la societate, sa-ti descoperi geniul si sa schimbi lumea. Care e folosul, daca maine esti calcat de o masina, poimaine te impiedici de o piatra si cazi in cap iar raspoimaine faci infart?"
De catre cine? Fiecare avem o voce interioara care ne ghideaza
, daca unii asculta de normele societatii doar pentru o iluzie a fericirii, e foarte trist din pacate si o sa ajunga mizerabili.
Care e folosul? eu iti explic urmatoarea teorie, daca intr-o viata anterioara ai facut infarct/ai fost calcat de o masina si nu ai reusit sa-ti indeplinesti scopurile cum ai fii vrut tu si ai fost reincarnat in corpul asta? :

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Conform lor, noi ar trebui sa iubim mancarea, apa, resursele si sa ne folosim de ceilalti pentru a ajunge la ele. Totusi nu o facem. "
Ești sigur ca nu o facem?
Mi-e lene sa comentez si la celelalte tâmpenii.