| TanyaTania334 a întrebat:

Eu am 20, el 36. Ne iubim. Doar ca inca nu ne-am oficializat relatia si imi e teama de ce vor spune ai mei. Niste sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Dalmore a răspuns:

Fii deșteaptă și nu o oficiliza, am fost într-o situație similară, diferența de mentalitate o să se vadă, nu acum, pentru că ești îndrăgostită și vezi totul în nuanțe de roz bonbon, dar în timp o să fie vizibilă și deranjantă. Oricât de matură te consideri pentru vârsta ta, sunt prea mulți ani acolo. Și e chiar păcat să-ți irosești tinerețea așa. Întreabă-te serios de ce la vârsta lui nu e capabil să aibă o relație cu o femeie matură.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand tu ai sa ai 34 ani. floarea varstei, el o sa se gandeasca la pensie. Sa faci un pic de matematica, asta e sfatul meu

| Andreeush a răspuns:

Acum vă iubiți, dar te-ai gândit cum va fi peste 15 ani?

| gemeni6226 a răspuns:

Esti sigura ca il iubesti suficient? Gandeste-te ca se poate imbolnavi peste un an doi. Poate si muri.Nu de mult am citit ca a murit un procuror de 38 de ani.Mie sotul s-a imbolnavit pe toata viata la 37 de ani. Daca esti pregatita ca lui in citiva ani i se poate intampla orice si totusi vrei sa te casatoresti cu el inseamna ca il iubesti profund si poti face pasul.Dar casatoria nu este plecarea in rai.Casatoria este un legamint cu care semnezi ca il urmezi nu numai in clipe fericite ci si in cele grele. Daca esti pregatita sa infrunti toate greutatile ce pot aparea indiferent care ar fi ele in legatura cu el inseamna ca il iubesti profund si poti face pasul In caz contrar gindeste-te!

| CleanHeart a răspuns:

Nu mai are rost sa repet si eu despre diferenta marisoara de varsta happy dar daca e om bun si va iubiti de ce sa ascundeti asta de parinti? intr-o buna zi oricum se va afla dar daca vreti cu orice pret sa nu se afle, traiti-va povestea de dragoste in secret si fiti fericiti, eu iti mai dau un sfat, gandeste-te bine la tot, daca e doar o joaca acolo renuntati pentru ca din cauza acestor ani vor aparea probleme si daca nu e ceva stabil acolo o sa se destrame totul si o sa suferi, daca esti cu el banuiesc ca-l iubesti, dar el te iubeste? Normal cel mai bine este sa fii cu cineva de varsta ta, e mult mai bine asa, dar inimii nu-i poti comanda asa ca nu stau sa ma leg de tine doar pentru ca eu am alte preferinte plus ca si unul de 20 te poate face sa suferi, stii ceva eu te incurajez sa faci ce simti dar ai grija, doar o iubire adevarata poate trece prin toate obstacole.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai gandit la diferenta de varsta? Cand o sa ai 30 el 46...cam mult. Este si diferenta intre generatii, diferenta de gandire si de preocupatii. De ce iti este teama de ce vor spune parintii? Ai spus ca va iubiti... iubirea acopera toate problemele care pot aparea, daca este cu adevarat iubire si nu doar ceva trecator. Imi pari totusi mult prea mica, sa fiu sincer. Poate te gandesti la diferenta de varsta dintre voi? Ca nu le-ar conveni sau de el in general? Eu am 28 dar nu as intra intr-o relatie cu cineva de 20, lucrez cu persoane de 20 si se vede diferenta de gandire, nu prea avem ce povesti, generatii diferite. Daca va iubiti este foarte bine, sper sa va tina cat de mult, numai sa fii realista si sa vezi situatia si pe viitor 16 ani diferenta nu sunt chiar asa putini, zic happy P.S. De ce nu s-a insurat pana la 36 ani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"imi e teama de ce vor spune ai mei. Niste sfaturi?"
Da.Desparte-te de el.Si nu din cauza diferetei de vârsta, ci din cauza naivității tale.Chiar crezi ca ai sa poți sa ai o relație adevarata cu el? Tinand cont de diferenta de vârsta dintre voi, îți spun eu ca nu va fi.Ok, va intelegeti super bine, sexul e misto.Dar atat.Percepe-o doar ca pe o experiența faina, nu ca pe o relație pana la ‘danci bătrâneți.Pentru ca nu o sa fie. Simplul fapt ca ți-e teama de ce vor spune ai tai înseamnă ca nu ești suficient de matura.

| Dandinelle a răspuns:

Daca inca ti-e frica de ai tai, inseamna ca inca mai ai de crescut, sa fii pe picioarele tale. Nu te lasa una doua legata de ceva doar ca suna frumos si poate merge. Invata sa fii mai intai independenta, mai increzatoare pe sine.

| Andra9pk a răspuns:

Hmm..hai acum la 36 sa zicem ca arata ok.
Dar gandeste-te ce o sa faci pe viitor.o sa mai ai aceeasi atractie fata de el? el va mai avea acelasi chef de viata atunci cand tu vei vrea sa te distrezi? ce te vei face daca vei cunoaste un tip de varsta apropiata cu tine si te vei indragosti? Daca iti vor aparea regrete? Poate sa te gandesti ca unul mai de varsta ta ar fi avut altceva de oferit.
In general din cate am vazut, fetele tinere se cupleaza cu barbati mai inaintati in varsta decat ele pentru ca acestia au o stabilitate financiara.
Unul de 36 se presupune ca are deja loc de munca, o casa si ceva bani stransi si poate si masina. Pe cand la unul de 20 care abia isi termina facultatea sa zicem. abia isi gaseste un job. abia isi poate lua o masina...se gandesc :"ce sa fac eu cu asta."
Pe altele le atrag maturitatea, inteligenta unor barbati trecuti de 30. poate.
Oricum, ar trebui sa iti pui multe intrebari inainte de a oficializa relatia. Poate ai tai sunt de acord daca chiar iti doresti atat de mult si te vezi fericita si in viitor cu el..pana la urma tu traiesti cu el, e alegerea ta si ei trebuie sa te sustina.