| RAY a întrebat:

Eu am o gândire poate ciudata, nu înțeleg de ce sa ai atâtea haine și sa nu le porți niciodată? Asa ca am doar o pereche, doua care îmi plac și le port des, mai e și faza e aiurea sa porți același haine des? Eu nu vad nimic rău în asta dacă vorbim de ceva frumos.

11 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie mai multe pentru igiena, daca mergi mult pe jos, mai ales.
Nu poti supravietui cu doua perechi de blugi, daca umbli macar 8 ore pe zi prin oras, cu treburi de serviciu. Alea doua perechi le imparti asa: una la serviciu, cealalta in timpul liber. Seara le pui la spalat, a doua zi sunt ambele ude, ce faci?

| Freya1 a răspuns:

Atata timp cat esti curat nu e o problema.
Dar acum nu trebuie sa iti ingradesti nici plăcerea de a cumpara ceva ce iti place, nu intr-un mod haotic dar...

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

1. E o risipă de bani să cheltui bani pe ceva ce nu vei folosi niciodată și care, într-un an, nu va mai putea fi folosit de către tine.
2. Problema cu purtatul aceleiași haine este faptul că transpiri, iar mirosul de transpirație se imprimă în timp în material, lucru care îi deranjează pe unii oameni.

| RAY explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Dar mai și speli haina

| RAY explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

De exemplu am trening de la adidas m-a costat 520 de Ron, ce rost sa am doua? Asta e super

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

PS. Nu poți spune că ai "o gândire poate ciudată" deoarece pentru a exista ceva "ciudat" trebuie o majoritate identică din acel punct de vedere, care să fie considerată "normală"; fară normalitate nu poate exista ciudățenie. Ori, această "normalitate" nu există deoarece oamenii gândesc atât de diferit încât nu poți găsi un punct de vedere pe care toți oamenii de pe planetă să-l aibă. Astfel, ceva e considerat "normal" sau "ciudat" în funcție de diverși factori istorici, geopolitici și culturali. De exemplu, pentru naziști era normal să omori evrei, ceva la fel de banal ca mersul la serviciu (pentru că, oarecum, ăsta le era și jobul).

| RAY explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

E adevărat asta, dar nu vad sensul sa am haine multe și sa nu le port, devin obsedat de ceea ce îmi place, de ceea ce nu-mi place ma simt trist

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru RAY):

"dar nu vad sensul sa am haine multe și sa nu le port"
Nu-l vezi, prietene, pentru că nu există!

| RAY explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Sa mai cumpăr un trening?

| underArock a răspuns:

Unii cumpara pentru ca le place ceva atunci, e la reducere, "cine stie cand trebuie" daca e vorba de ceva mai festiv etc. Problemele cu purtatul acelorasi haine e ca se uzeaza mai repede si probabil nu ai timp sa le speli mereu, cum s-a zis deja.

Gandirea ta se incadreaza la ideea de minimalism (sau "minimalist life") si presupune sa detii doar ce ai nevoie, deci nu e ceva nemaintalnit sau ciudat.

| RAY explică (pentru underArock):

Mulțumesc de informație, dar sunt lacom pe dulciuri