| MaryMaria333 a întrebat:

Eu cateodata adorm mai tarziu dar pe mortul de taica-miu fix asta il f.e grija, cand eu dorm! Daca vede lumina aprinsa da buzna ca disperatul in camera peste mine(mancam, ca toata ziua am muncit) si s-o pus sa urle la mine. Dar el ca umbla ca banul rau noaptea din 25 in 25 minute asta nu e nimic?! Si-o facut o obsesie din mine si bunica-mea. E rau bolnav mintal. Am nevoie de ajutor ca o iau razna! Ce dracu sa ii mai fac?! Mai intai sa il f.a grija de coma lui alcoolica si de problemele lui, nu de cand adorm eu. Si asa sunt cu nervii la pamant, nu ma mir ca am insomnii. Calmante iau ca fraiera dar sunt temporare si nu are efect decat asupra mea. Nu numai eu, mai multi spun cum e un om dificil si ca nu se poate vorbi cu el deloc. Incerc sa il evit dar se prinde el cu mine. La cat de idiot e si fara suflet nu e de mirare ca si-a mancat omenia de la lume, incepand cu familia. Ce pot sa fac atunci?

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Calmante iau ca fraiera dar sunt temporare si nu are efect decat asupra mea.
Decât asupra mea. Ar fi și culmea să iei tu pilula și să se calmeze el.
Ce pot sa fac atunci? Să îl consideri nu rău, ne omenos ci bolnav și să
interacționezi cu el ca atare.

| Mosotti a răspuns:

Daca taica-tu treaz este mai ok, trebuie sa-l tii cumva treaz, trebuie cumva ca bautura sa nu mai aiba efect. Daca nu e ok nicicum, n-ai ce-i face.

| Celcestietot a răspuns:

Ii pui somnifere in bautura big grin? Bine, bautura deja provoaca o somnolenta lenta, dar asa accelereaza procesul si nu se mai lasa cu altceva...

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu e prudent, ca daca greseste doza se poate lasa cu nasoleala, daca e o doza prea mica nu schimba situatia, daca e una prea mare o poate schimba de tot. Ca ma gandeam si eu la asta.
Poate sa-i bage o naltrexona in bautura, si atunci bautura nu mai are efect, ca aia nu il adoarme sau altele, chiar e tratament pentru alcoolici.
Daca la una nu are efect daca baga in sticla cu bautura si dizolva, baga doua de 50 mg, nu se prea da fara reteta dar aia e. Poate ca treaz nu mai e asa tampit. Nu stiu exact daca se dizolva ca lumea in lichid, am avut dar n-am incercat. Unele pastile se dizolva altele nu. Se incearca intai intr-un pahar cu apa ca proba, nu bagi aia in sticla si sa ramana nedizolvata.
Si daca nu e tampit treaz, e bine sa-l tina treaz. Vad ca trebuie sa intram in medicina ca altfel nu se poate cu ala.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Foarte bine gandit! Dar daca dansul are bere la doza si o tine langa el tot timpul, cum mai strecuram ceva in bautura laughing?

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Acuma batalia se rezuma la care e mai destept, nu care e mai tare-n gura sau in pumn.

Si daca are la doza ce? Se face o gaurica cu seringa, se introduce putina apa cu naltrexona dizolvata, dupa aia se ceruieste gaurica putin si se acopera, cel mai bine pe fundul cutiei, daca e la sticla e mai bine, e la sticla precis din alea de 1-2 L, ca astia nu iau ei la doze ca-s mai scumpe.
Dar nu are, ca aia nu se da fara reteta, si nu stiu daca se gaseste la noi, nici n-am intrebat, eu luasem din afara.

Mai are si ala perioade cand doarme dus, ce daca sta mereu cu bidonu langa el?

Depinde si de ac sa fie putin mai gros sa nu se infunde cu particulele de naltrexona, trebuie putina indemanare.
Naltrexona blocheaza receptorii opioizi, alcool-ul nu acolo actioneaza, dar daca ei zic ca merge, o merge, eu unul n-am testat la cineva.
Oricum n-are experienta si nu s-ar descurca cu metoda asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e bețiv cronic nu ai ce sa faci, nu îl mai poți schimba cu nimic, e un caz pierdut happy
Tot ce poți să faci e sa te muti in chirie, in loc sa aprecieze că muncești și nu ești o vagaboanda ca alte fete el te disprețuiește. Cu cât stai mai mult cu acel "om" în casa cu atât vei avea de suferit mai mult. Lasa l in păcatele lui și căutați o chirie, nu ai alta soluție, el nu conștientizează că accesurile lui de psihopat te afectează grav psihic, și nici nu are o compasiune legat de acest aspect. Spune-i că dacă nu își schimba comportamentul te va pierde definitiv.

| MaryMaria333 explică (pentru anonim_4396):

De pierdut m'a pierdut demult, dar nu stiu atunci ce i asa greu sa ma lase in pace. Cum i'am mai spus lui Cristina, imi termin scoala si fug cat vad cu ochii, noroc cu faculta. Sa mai rezist 1 an. Greu, f greu, omul asta o ajuns o povara pentru mine cu care imi e greu sa supravietuiesc, iti dai tu seama, sa traiesc atata vreme in jigniri si alte iesiri de'ale lui. El m'a stricat cel mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomandarea mea e să te muți de acolo. Cu chirie, în gazdă, undeva, unde să ai parte de liniște. Îți iei job în alt oraș și pui bani deoparte și îți cumperi apartament, garsonieră sau o casă.

| MaryMaria333 explică (pentru anonim_4396):

Las ca vin a 12a, numai bine termin scoala, trag tare sa ma duc la faculta si o sa stau in gazda sau chirie. Ca na, acum am o scoala de terminat.

| Bruno92 a răspuns:

Pune-i laxativ da grija mare că le va da cu spârcâială cu presiune s-ar putea să greșească "gaura " și să "sfințească " pereții de la baie, poate de la constipație i se trage, câteva prankuri icebucket chalenge nu ar strica sa ii aplici "necuratului"
Să moara fapta da e tristă rău relatarea sad

| MaryMaria333 explică (pentru Bruno92):

Nu ii fac eu de'astea, prankurile ar fi o cinste prea mare pentru el. Ar merita mai mult

| MaryMaria333 explică:

Nu imi pasa ca e taica'meu, de'asta nu are pile, si'o merita cu varf si indesat oricine ar fi! Ma simt EU blestemata ca am parte de asa ceva si nu cred ca voi aveti un asemenea "tata"( pun cu ghilimele ca nu se poate numi asa)
DE CE FIX EU?!