| Mosotti a întrebat:

Eu la 42 ani am urmatoarele pasiuni:
1 - Calculatoare, internet, tehnica si tot ce tine, hardware, programare, soft, jocuri, grafica 3 D, office.
2 - TV filme, emisiuni, documentare
3 - Medicina mai ales domeniul diabet, boli metabolice si nutritie, psihiatrie, psihologie, relatii, natura umana.
4 - Telefon, jocuri seria escape games deci din alea cu obiecte pe care trebuie sa le folosesti sa iesi din camera, 100 doors deci nu din alea gen candy crush, navigare internet, filme.
5 - Stat de vorba cu prietenii pe diverse teme, politica, economie, istorie, lucrat la matematica, fizica.
6 - Plimbari, piscina cu prietenii
7 - Rulat masini si elicopter cu radiocontrol din alea profi de oameni mari.
8 - Tras cu pistolul la tinta (tir).

Este okey? Unii zic ca astea nu-s preocupari, ca e anormal asa, ca ar fi preocupari de om de maxim 12 ani, mie nu mi se pare si nici altora. Ce parere aveti?

54 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Normal ca nu este ok, prostia,hotia, barfa trebuie sa fie lucruri de mandrie, astea simboliseaza mandria nationala romaneasca, suntem ultima tara din EU la orice capitol iar tu ceri pareri man, ai prea mari pretenti, si eu am acelasi pasiuni doar ca locul nostru nu in tara asta =nu tara e de vina si romani care o ocupa

| Mosotti explică (pentru RAY):

Eu am cerut pareri, de ce nu? Ca multi au pasiuni diverse.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Man esti un tip cult, nu vad ce parere negativa sa aiba cineva legat de tine, dar trebuie si sa vezi de o fata, de sport, de o vacanta, sa te bucuri de viata

| Mosotti explică (pentru RAY):

Nu, nu, cineva a avut o parere negativa, doar unul singur din toti pe care i-am intrebat, iar lui bogdan (care aia e, nu stie treaba) i-am aratat mai sus ce e ala un helimodel la cat de tare se invarte elicea aia iti taie si capul, cum sa dai la un copil asa ceva? Se si vede si acolo cine il foloseste, niste oameni mari. Plus ca se mai poate intampla sa-ti sare vreo bucata de ceva elice in figura in timpul zborului doamne fereste, sau cand cade, cand cade ala elicea se face praf, si in faza aia risti sa te loveasca daca nu esti atent, daca nu ai ceva protectie si daca e prea aproape de tine. Se intampla rar sa sara, dar se poate.
In Germania nu ai voie in curtea ta sa rulezi astea ca se pot intampla accidente la vecini.

Sport am tot facut 6 ani jumate sala dar mai dau la bicla si acasa cate o ora din cand in cand (ca afara de cand am cazut si era sa-mi rup gatul, nu mai fac asta). O fata deocamdata pauza, nu poti sta cu oricine. Vacante sa plec nu prea m-a atras, ma bucur mult de viata cu alea, ca-s asa multe ca nu exista timp sa te plicti. Ma plimb destul cu prietenii, iesim la terasa vara, la strand, e okey.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Legat de suprematia unei rase ce parere ai? exista diferente intre popoare? de ce?

| Mosotti explică (pentru RAY):

Pune intrebarea separat noua pentru ca e offtopic aici si de multe ori sunt sterse offtopicurile. Postam la subiect. Sterge-o pe asta de aici, si deschide o noua intrebare la conversatii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Preocupare este ceea ce te preocupă. Acestea nu sunt preocupări, sunt distracții. Entertainment.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Da, tot cumva preocupare este, o activitate, ca e distractiva sau nu, e tot activitate, si cand te duci la sala sau te plimbi cu barca, e tot o activitate.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

La 42 de ani nu ar trebui sa te mai intrebi asta mai. Da normal ca este ok. Poti face tot ceea ce iti place. Doar nu te nasti, cresti mergi la munca si mori. Fara sa faci nimic altceva. Aceasta gandire era, cel putin in Romania, de pe vremea comunismului. Totusi tu, sau dumneavoastra, ati reusit sa faceti ceva ce nu au reusit cei de varsta ta. Multa lume nu a trecut de acea etapa, evolutia a ramas o definitie abstracta pentru ei.

Si da... tras cu pistolul si chestia cu elicopterul sunt de copii de 12 ani, nu? laughing

| Mosotti explică (pentru DoarBogdan):

Pai daca un elicopter din ala daca-l dai pe mana unui copil, precis posibil sa-si taie mainile de la elicea are care are o forta de mori, elicoptere din alea de 1m, sunt si unele cu turbina, aeromodele nu jucarii! Intra pe www.rhc.ro sa vezi acolo oameni mari cu familii, care ruleaza avioane, masinute profi, se strang multi pe un camp si o dau tare.
Ia baga un ochi aici:

https://www.youtube.com/watch?v=bKJYT7lNy1M

Tirul nu e si pentru oameni mari?! Nu cred ca dai unui copil de 11 ani un pisto airsoft cu bile sau din ala cu diaboluri de plumb sa-si scoata ochii si sa se raneasca sau sa raneasca pe altii, am avut pusca cu diaboluri de 5, 5 mm, am mai pus si luneta la ea.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mosotti):

A... eu eram ironic. Adica aceste lucruri nu sunt pentru copii. Asa este? Acel "nu" inseamna, "asa este" :/. Nu am zis ca sunt pentru copii.

| Mosotti explică (pentru DoarBogdan):

Da, nu percutasem bine ce zisesei.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Profesioniste. Adauga si profesioniste in lista ca sa nu mai comenteze nimeni. Aia care comenteaza de hobby-urile altora sunt niste frustrati care nu au nici o viata si de aia li se pare ca altii nu-stiu-ce. Poti sa colectionezi si papusi sau masini cu telecomanda, nu vad nici o problema! P.S. Familie ai? big grin

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai asa am zis si eu, ca orice pasiune e okey, nu am familie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Si chiar daca ai familie, mi se pare o porcarie sa omori ceea ce esti si ce iti place doar ca sa fii "in rind cu lumea".winking

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Corect, asa mi-au zis multi, dar ia uite-l pe Chris, parca e ala din familie care mi-a zis contra, doamne fereste..., sa aduca si mie argumente de ce de exemplu a lucra cu prietenul inginer care are 54 ani la mate, fizica nu e activitate (pasiune, preocupare ca nu cont numele) de varsta mea. Adica iei n probleme si incerci sa le faci ca pe rebus. Mai zicea cineva "aaa pai voi faceti problema de clasa 6-a".
In primul rand ca sunt n probleme de clasa 5-a care rup in doua pe oricine de grele ce sunt, in al doilea rand noi facem si de facultate, am avut materie ecuatii diferentiale si cu el am facut mult timp asta, facem si de clasa 7-8-11-12.
Ia sa-l vedem pe domnu Chris sau pe ala din familie sa faca asta, sa vedem daca e de copii mici:
(x-1)(x-3)(x+5)(x+7) = 297, sa se rezolve, asta este de liceu.
E doar un exemplu.

Sau sa-mi zica si mie ala din familie de ce a juca table cu prietenul acasa nu e okey, nici aia nu e activitate buna dupa ala, e doar de aia de 12 ani sau sub.
Daca aluia ii place doar sa se duca la baute, gratare cu cinci insi si sa faca doar panarama si cu 4 gagici, calatorii eu il inteleg, ca asta am uitat sa spun, alea le considera activitati distractive si normale, pe mine alea nu ma atrag, dar el pe mine nu ma intelege, pai de ce unele sunt si altele nu sunt okey, nu da deloc, nu intreb eu, ma mir de gandirea lui, e putin dictatura "ce consider eu ca e rau, e rau".
Am fost si eu de n ori cu celalalt prieten alfa, ma plictiseste sa bea in prostie si sa rada in prostie, sa se ia de aia care serveste asa in gluma, am fost la petreceri, nu prea ma atrage, nu ca n-am fost si nu stiu eu ce e bun, ca asa zice "nu stii tu ce e viata buna".

Si ma repet, fara deviatie de la subiect pentru cei ce ar fi contra! Deci fara legat ca trebuie facut nu doar asta, sau ca daca faci asta dar faci si nu stiu ce e ok, daca nu, nu e ok, deci concret ca activitate, izolat de orice altceva, indiferent ca faci sau nu altceva, indiferent ca ai 4 gagici sau deloc ori doar una, indiferent ca ai 5 case inchiriate, ai servici, esti miliardar sau nu. Activitatea aia in sine si atat, de ce nu e ok, sau e okey, indiferent de alti factori.

Ptr ca stiu cum e, ca sa aduca in lumina neagra ceva, oamenii leaga de altceva eventual negativ, iar ceilalti nu se prind si imediat catalogheaza si lucrul principal tot nasol.
Deci nu merge cu mine, sa se abtina aia caci observ si atrag atentia!
Exact cum e aia "pai hai sa le dam drepturi si la criminali", nu are nici o treaba un homo sau lesbi cu cealalta categorie, dar ca sa puna in lumina urata, asa se face, si asociaza omu pe ulitmii cu ceva nasol ca primii.
Aviz si altora la general sa stie smecheria si in alte cazuri, sa fie f atenti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

X=4 la aia. Am facut-o in minte. Desigur ca daca nu faci desfasurarea operatiilor ca la carte nu te puncteaza... happy

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, uitasem sa spun ca trebuie toti x-ii posibili, nu doar unu, altfel era simplu, rezolvarea e destul de...ampla.
I-am dat-o aluia din familie si nu a stiut sa o faca, dar zicea ca-s de doi lei, i-am mai dat una, si la fel, tot de liceu.
Problema de geometrie ultima de asta vara de la evaluare e de generala, e f grea, dar aia o facea cine vroia nota mare.
Si tot asa.
Pai table nu, matematica nu, jucat carti nu, aia nu aia nu, e absurd.

| ChrisRo a răspuns (pentru Mosotti):

Nu preocuparile in sine expima imaturitatea ta, ci felul in care pui problema. Pana la urma si un copil de 12 ani poate avea preocuparile enumerate de tine. Pe tine in afara de ce ai enumerat acolo, ce anume te caracterizeaza ca adult?

| Mosotti explică (pentru ChrisRo):

Iara iesi din subiect! Am specificat ca a nu se face asta. Si daca unu de 12 ani sau altul de 60 are aceste preocupari nu conteaza, normal ca-s multi care le poate avea. Nu asta era subiectul. Incearca sa nu mai iesi din subiect. Am spus asta de n ori.
Nu e vorba de ce ma caracterizeaza in afara de astea. Intrebarea era daca acestea sunt okey pentru cineva de varsta mea, ATAT, daca da sau nu, fara comentarii pe langa.

Adica daca pun intrebarea asta, e o intrebare imatura? Esti culmea. E ca si cum unul de 12 ani intreaba daca e normal sa doreasca sex cu una sau nu, e normala intrebarea. Sau unu de 30 ani intreaba daca dorinta lui de a se uita la desene animate este ok, e f okey intrebarea.

| ChrisRo a răspuns (pentru Mosotti):

Nu, boss, nu sunt ok atata timp cat tu doar te joci. Te joci, mananci si dormi; nu ti se pare ca esti copil?

| Mosotti explică (pentru ChrisRo):

Eu am zis ca pasiuni in sine independent de ce faci pe langa sau nu faci, am mai zis asta de 10 ori. Ce zici tu face parte din alta intrebare, nu din asta pusa. Si chiar sa zicem ca o luam si asa, nu e rau sa fi copil, multi adulti plang dupa copilarie (mie unu nu mi s-a parut asa fericita sincer). Cam asta este.
In plus si copiii invata chiar foarte mult pe o zi, altii si muncesc, deci nici aia nu sunt chiar cum spui tu, depinde de om, de situatia lui, a familiei, de sanatatea pe care o are si asa mai departe, nu putem generaliza. In Germania copiii de 15 ani lucreaza pe norma mai redusa, in acelasi timp sunt la scoala, deci e irelevant ca esti copil sau nu.

Si hai sa te iau altfel, pe vremuri regii, ei doar se distrau, erau copii toti? Asta nu mai cred, faceau doar activitati distractive mai ales femeile lor, se plimbau, stateau la vorba, se plimbau cu caleasca, dadeau petreceri, se duceau prin alte tari, jucau carti, e doar un exemplu. Inseamna ca toti erau copii chiar daca aveam 20 sau 70 de ani. Mancau, beau, se distrau, faceau sex, si iar de la cap apoi.
Politicienii ce fac? Dorm in parlament acolo, nu fac nimic, stii cum se zice "daca nu stii nimic, te bagi in politica", dai spaga 200 mii de dolari si intri intr-un partid ca senator sau parlamentar, si apoi dormi pe banii statului. Nevestele lor ce fac? Se distreaza.
Deci nu mai zice, ca nu zici deloc bine.

Cand faci mate nu e joaca, sunt chestii serioase, de exemplu profii de mate de la liceul Creanga din Bucuresti in anii 80, dupa lucru se duceau la restaurantul Budapeste care era la 5 min de liceu si se bateau in exercitii care stie mai bine, si pariul era bautura, deci preocuparea in sine (nu conteaza ca lucrau sau nu), era f ok pentru oameni mari, si fizica, si grafica, si programarea, mai multe, nu-s de joaca. Din contra copiii vor doar batutul de maidane, prosteala, panarama, socializare la misto.

| ChrisRo a răspuns (pentru Mosotti):

Carevasazica nu e nicio diferenta intre regi si ultimii saraci. Bun asa. rolling on the floor

| Mosotti explică (pentru ChrisRo):

Nu e, e vb de felul de a fi, nu de cati bani are omul! Iara iesi din subiect, era vorba ca cel ce se distreaza si atat e copil, inseamna ca si aia erau copii, or fi fost, nu stiu. Nu ai zis "ala bogat care doar se distreaza nu e copil, celalalt e", ca e absurd daca zici asa.
Pe aia ce ii caracteriza ca adulti? Ca omu e om, nu conteaza conditia sociala.

| ChrisRo a răspuns (pentru Mosotti):

Hai frate, cum sa zici ca esti pasionat de tv si internet? Astea sunt chestii ordinare in ziua de azi. Asa pot spune si eu ca sunt pasionat de batut covoare si de sters parchetul. Nu, ceva nu e in regula aici. Inca nu imi dau seama exact ce anume.

| Mosotti explică (pentru ChrisRo):

Pai e relativ, mie imi place sa ma uit la filme, documentare (chiar acum ruleaza unul despre spionii lui Stalin), ce are? Internet, mai socializez si asa pe langa cu cei trei prieteni live, mai ma documentez de una si alta, nu e problema. Neinregula e ca gandesti subiectiv si nu e bine. E o activitate placuta asa cum ordinar e si cand te plimbi, iesi la o terasa, tot ceva comun este. Pai daca iti place sa bati covoare e okey, nu e problema. Asta e. Totul e sa-ti placa tie ce faci, atat conteaza si nimic mai mult, nu cont ce considera altii ca e bine sau nu, nu conteaza conditia sociala si nimic altceva.

| ChrisRo a răspuns (pentru Mosotti):

Scoasa din orice context, intrebarea dumitale este lipsita de sens. E ca si cum ai intreba, *este normal sa mananc?*

| Mosotti explică (pentru ChrisRo):

Pai eu am zis indiferent de context! Nu am legat de anumit context, adica intr-unul e ok sa joc table, in altul nu, e ok aceasta preocupare sau nu, indiferent de celelalte, am mai spus. Ca in acelasi context unu zice ca sa iesi la terasa sa joc table e bine, dar daca joc acasa nu e bine, destul de ciudat, deci aici s-a facut ruperea de orice context.

| ChrisRo a răspuns (pentru Mosotti):

Daca ignori contextul, intrebarea nu isi are sensul. E ca si cum as intreba eu daca e ok ca mananc.

| Celcestietot a răspuns:

Mie mi se pare foarte bine ceea ce faci. Pana la urma ce, ne-am nascut doar sa ne ducem la munca si atat happy?

| Mosotti explică (pentru Celcestietot):

Corect, insa ma mir de ce acela zice ca aia nu e ok, ailalta ca nu e, dar altceva este, ca si cum nu fiecare e in felul ei o activitate distractiva. E ca si cum daca mananci zmeura nu e bine, dar daca mananci prune este.
Daca imi place sa fac grafica 3 D nu e bine, dar doar daca bat strazile si terasele e bine, mi se pare aiurea.

| Fatamuntilor a răspuns:

De fapt tu astepti o confirmare!
Actiunile care iti fac placere nu ar trebui sa tina cont de varsta! Si nu ar trebui sa te intereseze ce spune lumea!

| Mosotti explică (pentru Fatamuntilor):

Nu astept nici o confirmare, am vrut doar sa vad ce parere au si altii viz-a-viz de parerea celui care mi-a spus ca nu e in ordine, ca orice ar zice oricine, eu stiu ca este in ordine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba e foarte ok! Nothing to blame. Sunt preocupări de om matur, că alții la vârsta ta sunt preocupați cu păcânelele, bârfa sau chestii/afaceri ilegale.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Mda, cineva zicea ca-s preocupari de copii de 12 ani, n-am fost de acord cu asta.

| Jus7t a răspuns:

Nu trebuie să te intereseze ce zic toți proștii care pun etichete, fă ce îți place. Niciun om inteligent nu o să te judece sau o să privească ciudat pentru ce ai zis tu mai sus.

| Mosotti explică (pentru Jus7t):

Da, dar un om condamna vehement, imi zice ca ce fac eu nu e ok, dar e ok altceva ce considera el ca este. De ex zice sa socializez cu prietenii la terasa si ca nu e bine sa o fac in dormitor ca aia nu e socializare, eu am zis ca fac si asa, dar si in camera stam linistiti, discutam n subiecte, jucam o tabla, o carte, e, asta nu e ok dupa el, pai conteaza sa socializez, ca pe bloc, ca la subsol, ca in camera, ca la terasa, tot una e zic eu. Doar nu ma duc iarna pe frig la terasa sa joc carti. Asta vara si nici atunci mereu, ci combinat.

| Jus7t a răspuns (pentru Mosotti):

Mulți zic multe mereu, atât îi duce capul, majoritatea sunt niște primitivi și nu trebuie să ai așteptări mari de la ei.
Ei nu înțeleg anumite lucruri pentru că nu sunt capabili iar dacă erau o făceau, dar nu sunt.

| Raizing a răspuns:

Sa existi prea "serios" -FARA A TE DISTRA, SIMTI BINE- te ofileste!

ps: si eu am pastrat unele gesturi de copil mic(in mine)
categoric: NU VOI RENUNTA LA ELE; pentru nimic in lume love strucklove strucklove struck

| ChrisRo a răspuns:

Sincer sa fiu, da, cam sunt preocupari de copil de 12 ani, atata timp cat DOAR asta faci. Dpdv intelectual e posibil ca aceste preocupari sa necesite ceva inteligenta, insa dpdv psiho-emotional ai ramas cam la nivelul unui copil de clasa a sasea.

| Mosotti explică (pentru ChrisRo):

Nu conteaza ca doar asta faci sau nu, nu asta e subiectul, e vorba ca acel cineva zicea ca astea nu-s preocupari (activitati distractive) okey! Ca o activitate distractiva ramane tot aia, indiferent ca faci sau nu altceva. Deci fi la subiect.

| ChrisRo a răspuns (pentru Mosotti):

Uneori cuvintele nu descriu bine realitatea. Insiruirea asta de cuvinte poate impresiona auditoriul; *wow, ce viata plina are omul ăsta!*. Daca o luam asa, si un individ cu sindrom down (SD) se poate lauda ca are preocupari misto - se uita la tv, mananca, da cu aspiratorul, se joaca cu cainele, se uita la chestii pe tableta, iese in parc, se stramba la gagici pe strada si asa mai departe. So, care e diferenta intre el si un om sanatos, avand in vedere ca ambii au activitati obisnuite? E, asa nici tu nu vezi ca de fapt dpdv psiho-emotional esti undeva pe la 12 ani. Chiar, mi-ai dat o idee pentru o intrebare. tongue

| Mosotti explică (pentru ChrisRo):

Nu este vorba aici de cei cu sindrom down, iar iesi din subiect. Si chiar si ala cu SD daca are aceleasi pasiuni cu altii sanatosi, tot nu conteaza. Nu conteaza cine le are, nu asta intrebasem, Am zis la general daca-s pasiuni okey sau nu, pentru orice varsta.

| ChrisRo a răspuns (pentru Mosotti):

Nu, nu sunt. Pt varsta ta nu sunt. Si nu sunt pasiuni, ci activitati. O pasiune e cu totul altceva.

| Mosotti explică (pentru ChrisRo):

Da, bine, am pus temernul general, pasiuni, preocupare, ce o fi, activitati, preocupari distractive de fapt.

| Jokerz15 a răspuns:

Nu, e totul anapoda. Cauti validare sociala pentru preocuparile tale la varsta asta pe un site de pustani.

| Mosotti explică (pentru Jokerz15):

De ce e anapoda?! Oi fi tu psiholog cumva? Sa interpretezi in tot felul de chestii ce face un om, dar fara nici o dovada clara. Eu doar am intrebat sa aud niste pareri, pentru ca putini ziceau (de fapt doar un om) ca nu e ok, ceilalti ca este, atata tot, nu sunt doar pustani aici, am vrut si aici niste pareri.
Apare intrebarea Anonim aiurea, e ceva cu site sau browserul tau.

| Jokerz15 a răspuns:

Si nu inteleg de ce apare intrebarea ca Anonim, ba ca pusa de Mosotti. Iar e cache-ul de la TPU cu ultra intarziere?

| Catrice a răspuns (pentru Jokerz15):

Mie îmi apar toate întrebările cu Anonim rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru Catrice):

Dar voi ce browser folositi mai fratilor happy? Internet Explorer cumva rolling on the floor?

| Catrice a răspuns (pentru Celcestietot):

Google Chrome, de ce? Oricare alt site merge bine, cu excepția TPU. Dacă ai o problema cu acest lucru, te rog să-mi contactezi avocatul, L-V 08:00-18:00, 0757884384. Prostovescu Procopovici Popescu. Ne vedem în instanta.

| Celcestietot a răspuns (pentru Catrice):

L-am contactat si nu a raspuns. Am castigat la masa verde :-)).

| Catrice a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu mai e nevoie, am aflat unde staihee hee mâine dimineață la 6:00 să-mi răspunzi la ușă.

| Celcestietot a răspuns (pentru Catrice):

Te astept cu biscuitii si paharul de lapte pe masawinking!