| anonim_4396 a întrebat:

Eu nu inteleg ceva, daca rasismul vine pe fond de frica, ignoranta, prejudecata sau circumstanțelor socio-economice, aceste motive se amestecă uneori, chiar și inconștient și duc la atitudini rasiste, de ce atunci alte forme de discriminari nu s-ar considera ca opereaza cu tot aceeasi metodologie?
Ca si celelalte discriminari functioneaza exact dupa acelasi principiu.
Sau nu se face diferenta si se pun doar etichete, bariere pentru a numi de care discriminare apartin unele si altele?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai pentru ca la nazisti de ex discriminarea era mai mult rasista, si s-a dat nume acestei discriminari sa fie mai usor de observat ramura pe care e.

18 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ptr ca rasismul e discriminare strict pe criterii de rasa.
Discriminarea in sine e in toate, si sexuala, si intelectuala si religioasa, si asa mai departe.

Rasismu vine pe fond de rautate si prostie caci este inutil si nejustificat, nu pe fond de frica.
Din rautate nu suporti pe aialalti si ai impresia ca doar rasa ta e superioara, ca sa-i subjugi pe aialalti.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pai de aia zic, daca discriminarea in sine e in toate aspectele, chiar si pe criterii de rasa, atunci de ce nu s-ar exclude cu totul rasismul din ecuatia asta inutila de termeni inutili?
Sa ramana doar discriminarea.

Si discriminarea tot nejustificabila este, deci prostie.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pentru ca atunci existau teorii precum antisemitism, rasism stiintific ....care ​circulau din mana in mana si erau salutate cu semnul nazist.
Acum sunt trecute ca invalide sau nestiintifice si nu mai sunt salutate cum erau pe vremuri.
Niciun rasist nu se mai poate justifica cu faptul ca e rasist stiintific, ci cu faptul ca e xenofob, discriminatoriu, prost sau doar rasist.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca esti nazist, automat esti si rasist chiar daca nu se mai spune expre de rasism, clar ca e xenofob adica si rasist si homofob.
Dar cand vrei sa te referi la fiecare in parte, poti da nume gen rasist, homofob, etc.
Ca poti fi rasist dar nu homofob.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

E doar pentru orientare, dar asa discrimimarea e peste tot, oriunde gasesti motiv pentru asa ceva.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, insa e bine sa aiba nume fiecare, pentru ca poti sa discriminezi dupa orientarea sexuala dar nu dupa altceva.
Sau sa fiu rasist dar sa nu discriminez dupa alte criterii.
Ori doar dupa religie, si asa mai departe.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai pentru ca la nazisti de ex discriminarea era mai mult rasista, si s-a dat nume acestei discriminari sa fie mai usor de observat ramura pe care e.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai daca eu sa zicem ca detest crestinii by default, fara sa cunosc oamenii mai intii, eventual mai dau foc la cate o biserica, mai bat cate un popa in timpul liber, asta e rasism. Discriminare e cand am un vraf de CV-uri, selectez pe criterii profesionale, apoi la interviu le dau jet in 5 minute celor pe care ii vad cu cruce la git sau femeilor imbracate decent. Eventual ii iau si la intrebari de-astea cretine privind religia.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Rasismul poate fi o credință sau o atitudine discriminatorie, cel putin asta spune Wikipedia.
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Rasism

Pe de altă parte, discriminarea este o acțiune, bazată pe o prejudecată care există față de persoane de diferite vârste, sexe, grupuri etnice, abilități, orientare sexuală, nivel educațional, stare civilă sau familie.
PREJUDECÁTĂ, prejudecăți, s. f. Părere, idee preconcepută (și adesea eronată) pe care și-o face cineva asupra unui lucru, adoptată, de obicei, fără cunoașterea directă a faptelor sau impusă prin educație, societate;

Deci as zice ca tot pe fond de frica functioneaza si discriminarea, pentru ca nu vrei sa "cunosti oamenii mai intii", datorita prejudecatii tale despre respectivele pers.

| Dismally a răspuns:

Nu vine pe fondul fricii, vine mai mult pe fondul dezgustului, nu a ignorantei ci poate cunoasterea acelui grup de persoane. Iar rasismul nu mai este chiar rasism in ziua de azi, majoritatea oamenilor nu te urasc din cauza culorii ci a comportamentului, deci sunt motive obiective nu unele inventate.

| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

Bine ai zis ca rasismul nu mai e chiar rasism in ziua de azi, ca e doar discriminare, desi unii zic ca e rasism, dar rasismul adevarat e cel stiintific demontat ca nestiintific in sec XX.

| Dismally a răspuns (pentru anonim_4396):

Cei care spun rasism la orice sunt niste idioti, dar nah, asa este la moda acum.

| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

Tot cu acest prilej, la randul meu, am ajuns sa fiu un semidoct ca ei, un alt idiot, dar mai mic, si confuz, pentru ca nu doream decat o explicatie in ce priveste rasismul stiintific si nu mi se oferea decat rasa, ca vine de la rasism.
Desi, in wikipedia, subiect de timp trecut, rasismul, nu vorbeste numai de rasa cand se refera la rasism, se refera si la etnie, religie smd.
Pentru ca acum daca urasc tiganii, ii urasc pentru felul lor de-a fi, ca asa am fost invatat, nu pentru ca am in spatele meu o teorie rasista stiintifica si imi pot argumenta actiunile mele.
Deci ma numesc discriminatoriu, xenofob daca urasc un tigan doar pentru ca il asociez cu furtul, violenta si altele, rasist eram considerat doar pe vremuri.

| mastadont a răspuns:

Discriminarea e o consecință a rasismului. Dacă eu îl discriminez pe un țigan doar că e de altă etnie decât mine și că e mai negru atunci sunt rasist și l-am discriminat doar pentru că este diferit de mine. Discriminarea poate apărea și fără rasism însă, de exemplu, persoanele cu un handicap sunt de multe ori discriminate doar pentru că sunt diferite.

| anonim_4396 explică (pentru mastadont):

Nu, m-am referit de ce nu s-ar inlocui rasismul, rasismul biologic - ca sunt mai mai multe feluri de rasism dar tu te-ai legat doar de cel biologic - adica cel stiintific care a devenit pseudostiintific mai tarziu, cu discriminarea generala.
Ele oricum au la baza aceleasi criterii de interpretare.
Deci, de ce nu s-ar completa una pe alta sau sa ramana doar una?

| mastadont a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru că rasismul este o discriminare pe criterii biologice, etnice și rasiale. După cum spuneam, discriminarea înseamnă mai mult decât rasismul. Nu poți să zici că ești rasist dacă discriminezi pe cineva care are un handicap pentru că nu are nici o legătură cu etnia acelui individ.

| anonim_4396 explică (pentru mastadont):

Si acele criterii mai sunt relevante dpv stiintific in sec 21?
Sau nu chiar ele si-au pierdut sensul de cand cu stiinta rasiala care a fost lapidata complet in sec XX?
Despre asta e vorba.
Nu mai sunt relevante, si acum criteriile sunt pe fond discriminatoriu.
"Încă din timpul Războiului Civil American, termenul de "discriminare", în general, a evoluat în limba engleză americană fiind utilizat ca si tratament defavorabil al unui individ - termenul referindu-se inițial numai la Înțelesul de rasă, mai târziu generalizându-se ca membru într-un anumit grup social sau categorie socială nedorită."
Adica azi.

Eu cred ca discriminarea este acțiunea prin care unele persoane sunt tratate diferit sau lipsite de anumite drepturi în mod nejustificat, pe baza unor considerente neîntemeiate.
Deci as zice, pentru ca si altii zic, ca poti sa te numesti rasist daca discriminezi pe cineva care are un handicap, dar pentru ca nu ma iau dupa parerile lor voi numi asta doar discriminare, pentru ca in spatele actiunii nu se mai ascunde nicio ideologie.
"Exemple de rasism
Discriminarea în muncă.
Își bat joc de studenții care au caracteristici fizice irelevante.
Dispretuiesc copiii care au un fel de handicap.
Hărțuire sexuală de la un șef la secretar.
Obligația de a ascunde condiția sexuală a unei persoane de a aparține unui anumit loc de muncă.
Încălcarea drepturilor muncii în caz de sarcină."
etc.

| mastadont a răspuns (pentru anonim_4396):

Aceste criterii nu mai sunt valabile, dar asta nu înseamnă că mulți oameni nu se ghidează după ele. Exemplele pe care le-ai dat sunt exemple de discriminare, nu de rasism. Dacă șeful e român și secretara e țigancă atunci poți să zici că e vorba de rasism când o discriminează, altfel e doar discriminare. Termenul de rasism are în componența lui rasa, adică trebuie neapărat să includă o discriminare pe criterii rasiale, altfel e doar discriminare.

| anonim_4396 explică (pentru mastadont):

Nu sunt exemplele mele, sunt exemplele care s-au dat pentru rasism acestui site: https://ro.awordmerchant.com/racismo

Dar daca seful e alb, secretara neagra, si cei doi se discrimineaza intre ei, nu inseamna neaparat ca sunt rasisti, adica nu isi canalizeaza actiunile pe idei rasiste stiintifice, inseamna mai degraba ca sunt xenofobi sau ca nu au primit o educatie cand trebuia de acs.
Da, poti zice ca e o discriminare rasiala, adica doar cu gandul ca face parte din categoria rasa, nu si cu gandul ca sunt, de pilda, antisemiti.