| Joanna7 a întrebat:

Eu nu inteleg! Daca banii sunt facuti din hartia copacilor, adica copacii se taie pentru a se face bani, cu atat mai multi copaci taiati cu atat mai putin oxigen.Si ceea ce nu inteleg eu este de ce toate costa ca pana la urma banii acestia nu se fac din nou copaci.Si petrolul, plantele etc. nu se fac din bani deci pana la urma care e rostul banilor?

Răspuns Câştigător
| Andreeacordos a răspuns:

Baii,au un rost al lor.chiar dac nu ne convine ca se taie copacii pentru asta, fara bani ar fi un haos.imagineaza-ti ca fiecare om ar putea lua gratis din magazine ce ar dori, ar fi scandaluri, bataie, asasinate, etc.in plus oamenii nu ar mai merge la munca, pentru ca daca nu exista bani, nu sunt platiti.si pana la urma de ce sa mai munceasca? pentru ce
? daca pot lua gratis ce doresc? chiar daca nu ne convine banii sunt totusi o forma de viata.nu ma judecati dupa acest raspuns, caci sincer nu sunt o materialista cu multi bani, din contra sunt doar o simpla eleva, nu chiar de la oras!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu toti banii se fac din copaci. Ai nostri sunt de plastic iar monedele din metale si nemetale. Petrolul si plantele nu se fac din bani ci cu bani. Banii sunt un mod de schimb. Tu ai sare. Eu petrol. Daca mie-mi trebuie petrol ce sa fac sa-ti dau sare? Poate mie imi trebuie numai un Kg. de sare. Ce sa fac? Sa-ti dau un gram de petrol? Ti-eti trebuie mii de litri de petrol. Tu n-ai altceva sa-mi dai. Ce faci? imi dai tone de sare. Ce sa fac cu ele?

| Woodenpints91 a răspuns:

Banii sunt din plastic, ce treabă au ei cu copacii?
Din copaci se face hârtia igienică cu care te ştergi după ce votezi.

| lucatamas589 a răspuns:

Banii sunt pentru oameni ca o bulina pentru copii mici

| remusica002 a răspuns:

Normal ca banii "nu se fac din nou copaci".in sistemul monetar nu e vorba de un ciclu repetitiv, e vorba pur si simplu de schimburi.de cele mai multe ori schimburile astea nu sunt benefice decat pentru unii.