| Alessiaale433 a întrebat:

Eu sunt pocaita.Si imi place foarte mult religia asta. Mie nu imi place de catolici nici de ordotoxi pentru ca nu respecta biblia se inchina la icoane nu respecta cele 10 porunci.
Ce parere aveti despre asta?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Ioan nu a spus de nici o religie, Isus nu a intemeiat nici o religie. Biserica despre care vorbea El nu este Biserica Ortodoxa cum se tot spune, Biserica reprezinta oamenii care Il urmeaza.
Nimeni nu spune "hai la religia mea". Eventual cei ipocriti (cum zicea si papa de catolicii ipocriti). Nici martorii lui Iehova cand te intalnesti cu ei nu spun despre o religie. Religia este doar organizatorica.

15 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Chiar esti?
Religia nu se "place". O accepti pentru ca detine adevarul. Ca pe urma iti da bucuria gasirii adevarului, asta e altceva
Pe oameni, fie ei pocaiti, fie catolici sau ortodocsi, nu ii placi sau displaci. Porunca lui Isus e clara, sa ii iubesti, deci ii iubesti si atit, daca esti pocaita.
Si eu eram pocait in armata. Dar asta nu m-a oprit sa ma despart la sfarsit cand am plecat fiecare la casele noastre cu o imbratisare de colegul meu cu care statusem 9 luni, si care era ortodox convins. Ne-am iubit, asa cum a zis Isus. El ortodox, eu pocait.
Cred ca ar trebui sa iti revizuiesti credinta. Asta daca vrei sa fii o pocaita autentica.

| RAY a răspuns:

Sa vedem sunt 6500 de zeii sansa ca zeul tau sa fie cel in care crezi tu sunt sanse mici plus ca exista atatea religii deci sansa e mai mica, plus ca iisus spune sasi iubesti aproapele, aveti acels biblie, acelasi basme si cica tu stii mai bine ca alti, ai un loc asigurat in rai a? nici voi pocaiti nu respectati cele 10 porunci, am cunoscut destui pocaiti la inceput se comporta frumos cu tine vor sa te atraga la religia lor apoi le vezi adevarata fata, voi traiti in alta lume iar noi suntem pacatosi, rai voi sfinti

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu e pocaita. "Imi place foarte mult religia asta" - De cand e pocainta o religie?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Orice sectanct spune ca ioan vb de secta lor cand a spus pocaitiva

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Ioan nu a spus de nici o religie, Isus nu a intemeiat nici o religie. Biserica despre care vorbea El nu este Biserica Ortodoxa cum se tot spune, Biserica reprezinta oamenii care Il urmeaza.
Nimeni nu spune "hai la religia mea". Eventual cei ipocriti (cum zicea si papa de catolicii ipocriti). Nici martorii lui Iehova cand te intalnesti cu ei nu spun despre o religie. Religia este doar organizatorica.

| OldSoul a răspuns:

Ce parere sa avem...
In primul rand ai nume de baiat, si spui ca esti fata.
In al 2-lea rand bravo tie, dar sincer cat timp pornesti cu ideea ca esti mai presus de ceilalti deja m-ai pierdut si tind sa cred ca minti si in restul situatiilor, altfel spus ca esti pocaita doar cu "numele" vrei sa pari mai presus de ceilalti dar in realitate lucrurile stau total diferit.
Parerea mea e ca ai un caracter josnic atat timp cat te crezi mai presus decat ceilalti, valabil si pentru restul care se considera mai presus de ceilalti, indiferent de ce religie ar avea.
Pe mine personal nu ma intereseaza ce religie e cel de langa mine, in primul rand suntem oamenii, dar cat timp unul deja incepe sa se laude, sa incerce sa-i corupa pe ceilalti, sa agreseze cealalta tabara, tot ce imi demonstreaza e ca e un om indocrinat si fara scrupule cu un caracter josnic si jegos, indiferent de aparente si de pozitia pe care o detine.

| Alessiaale433 explică (pentru OldSoul):

Eu am zis o parere si apropo sunt fata am facut contul fratele meu si nu judec pe nimeni si mai zici ca eu nu sunt crestina dar tu de ce ma judeci? Si am dreptate ca preotii nu respecta biblia si nu respecta cele 10 porunci

| OldSoul a răspuns (pentru Alessiaale433):

Ai cerut o parere, eu mi-am zis parerea, daca tie iti pare ca te judec e strict problema ta, eu asa ma exprim direct, fara sa ma ascund, tu ai lasat impresia ca te lauzi, eu am raspuns luand in considerare si acest aspect.
"Si am dreptate ca preotii nu respecta biblia si nu respecta cele 10 porunci" Ca ai dreptate sau nu, nimeni nu e fara de pacat.

| Alessiaale433 explică (pentru OldSoul):

Dar scrie si in biblie preotii ce nu respecta biblia nu o sa aiba viata vesnica si o sa fie pedepsiti

| OldSoul a răspuns (pentru Alessiaale433):

Atunci asa o sa fie, ei pacatuiesc ei suporta pedeapsa.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu sunt de parere sa nu uiti Sfinta evanghelie a lui Matei capitolul 7 unde se spune clar:''1. Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi.
2. Căci cu judecata cu care judecaţi, veţi fi judecaţi, şi cu măsura cu care măsuraţi, vi se va măsura.
3. De ce vezi paiul din ochiul fratelui tău, şi bârna din ochiul tău nu o iei în seamă?
4. Sau cum vei zice fratelui tău: Lasă să scot paiul din ochiul tău şi iată bârna este în ochiul tău?
5. Făţarnice, scoate întâi bârna din ochiul tău şi atunci vei vedea să scoţi paiul din ochiul fratelui tău. ''

| Alessiaale433 explică (pentru gemeni6226):

Scrie in biblietongueocaiestete sa ai viata vesnica

| Alessiaale433 explică (pentru Alessiaale433):

Scrie in biblie pocaiestete sa ai viata vesnica

| gemeni6226 a răspuns (pentru Alessiaale433):

Eu cred in Dumnezeu dar nu urmez nici o religie astfel nu ma incadrez in nici un grup de credinciosi dar respect legile tu daca asa te simti bine urmeaza-ti credinta si eu urmez credinta mea cum ma simt eu bine.

| AC4S4 a răspuns:

Nu cred ca esti pocaita, din moment ce judeci. Ce inseamna "a fi pocait"?

| ShaOfHatred a răspuns:

"If anyone does not love the Lord Jesus Christ, let them to be accursed at His coming. God save you from your fate.Amen!"
Religia e mult mai complicata de cat crezi. Daca de fapt adevaratul dumnezeu e Allah si noi suntem cei pagani?
Imi place catolicismul, dar si baptismul. Tu ce religie esti? De ce esti acea religie? Ti-o placut mai mult, sau ai simtit o atragere pentru Dumnezeu, sau ai fost crescuta in acea religie?