| AlexDorinel a întrebat:

Europa de vest sau Europa de est?
Si motivul

14 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

USA
Statele Unite.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In ce context?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Europa de est, ca... aici traim.

| Wr3nch a răspuns:

Europa de Vest evidentlaughing Esticii is ingropati in dogma religioasa, traditii penibile, si un nivel de trai care no sa il ajunga pe cel din vest prea curand.

| LPCTSTR a răspuns:

Vest, in special tarile care au in plan cercetare de orice tip, numai nu religie si restul cretinatatilor.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru LPCTSTR):

Si ce mai aștepți? Sau ai plecat deja.

| LPCTSTR a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Crezi ca internetul nu vine pana la tine de ai impresia ca vei scapa de mine?! rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Deci vestul are arhtiectura, muzica, cultura si o anumita traditie puternica si pe tine fix cercetarea te intereseaza...

| LPCTSTR a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pe mine nu "arhtiectura, muzica, cultura si o anumita traditie puternica" ma "vor duce in spatiu". Este o chestie de perspectiva, iar progresul suna mai dulce decat conservarea istoriei.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LPCTSTR):

"Progresul" e o idee moarta ca filozofie, dupa parerea mea. Foarte multi oameni isi doresc progres dar aproape nimeni nu stie spre ce vrea sa progreseze. Progresul de dragul progresului e C-O-P-E. Cope.
Un mare cope nihilistic fara substanta sau esenta.
Dar poate tu nu vrei progresul de dragul progresului. Poate tu vrei sa progresezi spre ceva. Nu stiu. Ar fi bine sa ai totusi un scop in minte si sa realiezi ca progresul nu e scopul.

In al doilea rand autorul intrebarii a diferentiat Eurola de est si Europa de vest prin prisma unei identitati. Literalmente fiecare loc de pe planeta asta te poate duce in spatiu cu dezvoltarea necesara. Si India, si China, si Europa de est si Europa de vest. Trebuie doar dezvoltare tehnologica si atat. Nu tu identitate, nu tu nimic. Trista perspectiva dar eh, you do you.
Daca atata vezi in viata, te compatimesc happy

| CostinAlamariu a răspuns:

Europa de Est. In primul rand pentru ca aici s-a pastrat forma ortodoxa a crestinismului spre deosebire de vest care s-a rupt in catolicism, lutheranism, calvinism si alte credinte...

In al doilea rand datorita culturii muzicale. In sensul asta noi îl avem pe Chopin, Ceaikovski, Rachmaninoff, Ivanovici, Porumbescu, Enescu si multi altii, dar avem si o mostenire culturala a muzicii folclorice prin balade, polka, hore si altele.

Si nu in ultimul rand arhitectura unica a europei de est care se distinge de cea vestica.

Pun pariu ca majoritatea oamenilor au spus europa de vest doar fiindca sunt usor impresionati de unele lucruri din vest (pe care de altfel nu le contest valoarea) fara sa se gandeasca la valorile culturale ale europei de est happy

| oglindasultanului a răspuns:

Parca-s filmu cu barbie devenit realitatea, aia din vest.

| ShaOfHatred a răspuns:

Tipul care mi-o creat caracterul deja a ales serverul. Nu-i după mine (((=

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Europe de Vest din punct de vedere financiar si de cariera. Europe de Est din punct de vedere al culturii, ospitalitatii, mâncarii si unei vizite in natura.