| GoldenZenith a întrebat:

Exista dragoste la prima vedere? Sau unui om ii trebuie să cunoască foarte bine o persoana pentru a putea admite că e îndrăgostit de ea?

Răspuns Câştigător
| PersonajFictiv a răspuns:

Da,dar trebuie sa stii in primul rand ce e aia.
Se spune ca "Ochii sunt oglinda sufletului ", acea dragoste la prima vedere e o senzatie de conexiune profunda pe care o simti cu o anumita persoana doar privind-o in ochi.
Mi s-a intamplat o data, in trecut, mi s-a intersectat privirea cu o fata la niste cursuri, am avut sentimentul ca.o stiu deja,apoi am simtit acea legatura profunda.
Apoi, am aflat ca ii plac aceleasi lucruri care imi plac si mie, are un caracter precum imi place,etc.
In mod normal,trebuia sa simt doar atractie pentru fizicul ei,apoi,afland ce caracter are, sa incep sa simt o legatura cu ea,etc, dar nu, s-au intamplat in ordine inversa.

Faza e ca, e mai greu sa iti dai seama, ca se poate face o confuzie, mai ales daca esti si prost, daca e dragoste la prima vedere, sau esti tu naiv,te-ai uitat prea mult la Disney and si si incruci sentimentele,incurci atractia sexuala, sentimentul de prietenie pe care il simti cand vezi o persoana buna ( am avut un bunic, zambea, era bland,ca sa zic asa, nu se vedea nicio urma de rautate in ochii lui - si perceptia ta in legatura cu un om bun,ca sa il numesc asa, e alta, ca il percepi ca fiind un om calm,care nu iti vrea raul,isi vede de treaba lui,iti zambeste ca asa simte el, nu ca "trebuie ", etc, ), iar e posibil sa incurci sentimentul ala pe care il ai cand esti langa o persoana buna amestecat cu atractia pentru fizicul acelei persoane si bang, crezi ca e dragoste la prima vedere, dar nu e.
E sentimentul ala de "wow, simt ca te cunosc, esti importanta pentru mine si ai fost plecata departe de mine dar abia acum ai revenit".
Cel putin asta e parerea mea.

| GoldenZenith explică (pentru PersonajFictiv):

Ștef. You're smart. I m so proud of you. happy

63 răspunsuri:
| Speed99 a răspuns:

"Dragoste la prima vedere" nu exista. Un termen mai potrivit ar fi "atractie". Idk, just my opinion.

| RAY a răspuns:

Poate exista o atractie foarte mare fizica care apoi sa devina iubire in scurt timp,si eu am patit cu o fata o data a fost destul ca mereu cand o fac sa simt ceva,nu stiu daca e doar atracție sau iubire, îmi amintește de cineva care sa îndrăgostit pe loc de o femeie,i-a spus prietenului o vezi pe fata aia îmi va deveni soție,și asa a fost,deși da exista,dar sa nu uitam ca atașamentul romantic apare în timp,în fapt majoritatea cuplurilor datorita acestei atracției instante stau impreuna,sa nu uitam ca dorinta sexuala asa cum se aprinde asa se poate stinge,fiecare om e diferit,uni iubesc mai greu, alti se ataseaza mai repede, asta tine de nivelul Oxitocinei din creier, in viitor vom putea vede cine ne iubeste si cine nu ne iubeste cu adevarat, deja sa localizat iubirea in creier, numai e mult pana cand vom putea daca e iubire sau doar dorinta

| Drimmero a răspuns:

Eu sunt de parere ca, in 99, 99 % din cazurile de genul,, dragostea apare la prima vedere, o simpla intalnire intre cei doi poate sa formeze o combustie spontana, o intreaga reactie chimica.
Alea-s prostii, nu iti trebuie sa cunosti o persoana destul de mult pentru a te indragosti, e suficient sa va vedeti o data si deja inimile sa bata pe acelasi ritm amandurora.
Mai sunt de parere ca, doi oameni pentru a avea o relatie trebuie sa se cunoasca mai bine, dar una e indragosteala, alta e relatia.
Dragostea e tortul, iar relatia e cireasa din varf!

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

In fapt sa descoperit ca persoanele care nu formeaza o relatie dar se cunosc de mult mult nu se potrivesc din punct de vedere fizic, e cu cuplurile care au format o relatie in scurt timp e alta poveste, ei sunt apropiati ca atractie fizica, cu cat te cunoscti cu o fata dar ea nu te place cu atat este mai departe de valoarea ta fizica
https://www.youtube.com/watch?v=HLrQZCDkR7U
https://www.youtube.com/watch?v=T0q-KnaheFE

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Astea-s doar ipoteze... in viata nu stii ce se poate intampla, nu mai bine te lasi la voia intamplarii si te ghidezi dupa cum te arunca viata?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Nu sunt ipoteze, sunt studii facute pe mai multi subiecti, si telefonul tau e o ipoteza nu? si laptopul tau nu? stiinta nu e o ipoteza, desigur ca nu putem generaliza dar nu trebuie sa spunem ca totul e o ipoteza, realitatea confirma asta, personalele aflate in zona prieteniei difera ca atractie fizica, chiar tu ai afirmat Eu sunt de parere ca, in 99, 99 % din cazurile de genul,, dragostea apare la prima vedere, o simpla intalnire intre cei doi poate sa formeze o combustie spontana, o intreaga reactie chimica.
Alea-s prostii, nu iti trebuie sa cunosti o persoana destul de mult pentru a te indragosti, e suficient sa va vedeti o data si deja inimile sa bata pe acelasi ritm amandurora.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

99,99 nu inseamna totul, sunt exceptii care trec peste 'regula', ca sa zicem asa.
Viata e mult mai complexa decat formule si studii, parerea mea.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Nici 100% din telefoane nu merg,cateva vor fi proaste, repetarea unui lucru este aproape imposibila, desigur ca sunt tot felul de cazuri,vezi uni care fac sex cu morti, animale, copii, asexuali, homosexuali, transexuali etc
mai mult de 1%, hai sa spunem 20%

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Asta nu inseamna a nu face studii ca viata e complexa, hai sa spunem cancerul e mai complex sa oprim cercetarea

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Cum se face ca tu nici nu mirosi ceea ce vreau eu sa zic? Intelegi doar ce vrei mereu, eu m-am referit ca viata inseamna mai mult decat studii si cercetari, viata e prea complexa ca sa o intelegi doar din studii, asta incercam sa-ti zic.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Dar asta nu înseamna ca nu o putem descoperi, ești sceptic în privința științei ok, find sceptic nici tu nu poți ști ca nu o putem descoperi, e un paradox

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Din nou... ai citit printre randuri.
O poti descoperi, dar atat cat iti permit limitele umane.

| GoldenZenith explică (pentru RAY):

Ce ați pățit voi doi?laughing

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Nu poti sa stii ca exista limite umane din moment ce nu cunosti totul, nu are ratiune chestia asta

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Poti sa zbori? Poti sa traiesti fara sa mananci zile intregi? Poti sa te teleportezi? Eu despre limitele astea vorbeam.
Ca omul este adaptabil e una, dar cu totii ne cunoastem limitele, sau ar trebui/

| GoldenZenith explică (pentru Drimmero):

Ce întreb eu și ce ați ajuns voi să vorbiți laughing) să-i mănânce mama de simpatici.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Da pot sa zbor, http://www.dailymail.co.uk/......000ft.html

Hrana este esentiala dar in viitor cu ajutorul unor pastile vom putea trai, faza cu teleportarea sa stii ca de curand sa teleportat un foton de pe pamant pe statia spatiala, in viitor poate ca va fi posibil, acum o suta de ani ce facem noi acum era imposibil, imagineazati sa te poti vedea/auzi cu cineva la mii de km distanta, sa zbori cu 1000 de km pe ora, avioane de cateva sute de tone in aer, bomba care face praf un oras in cateva secunde, cea mai mare limita este moartea, daca am reusi asta ar fi ceva

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Stiinta are rolul sa-ti faca viata mai usoara intr-un fel sau altul, dar eu ma refeream la limitele native, pe care le ai in compozitia biologica, omul a ajuns dependent de aparatura, de tehnologie,, fara ea omul a ajuns sa nu mai conteze,, oare?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Cu ajutorul stiintei vom depasi aceste limite,eu cred asta,nu consider tehnologia ca fiind ceva negativ,adica tehnologia e si buna si rea,sunt multi care vad filme pentru adulti,fac selfie toata ziua,nu e vina tehnologiei, din contra studiile indica ca soializarea este mai benefica ca vizionatul unui film sau sa faci selfie, omul devine dependent cand e vorba de placere, tigarii, bautura, sex, internet etc, dar a te informa este un lucru bun, dar a te informa prin stiinta nu prin pesudostiinta

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Si revenim la discutia mea... trebuie sa-ti cunosti limitele, totul trebuie facut cu o anumita ratie, daca abuzezi, nu doar ca te epuizezi, ci poate sa devina daunator pentru tine.
Dar sa fim sinceri, cu totii abuzam de lucruri si realizam cand e prea tarziu sau nu mai apucam sa realizam, asta e paradoxul vietii, asta e viata, asta e soarta la care suntem supusi!

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Limitele personale? trebuie sa te dezvolti mereu.sa inveti mereu ceva, sa faci sport, sa manci sanatos, sa fi curios etc
Nu sa te complaci in situatia in care este

| RAY a răspuns (pentru RAY):

In care esti

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Fantastique,, le madamme!

| GoldenZenith explică (pentru Drimmero):

Fabulos! N-ai văzut atâta franceza ca la băiatul ăsta laughing

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Fabulos... sau nu, intamplarea face sa mai stiu si eu niste limbi straine.

| GoldenZenith explică (pentru Drimmero):

E limba dragostei. Ai ceva sa îmi transmiți subliminal?
( Ma ador love struck devil )

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Nu,doar ca intamplator o cunosc si eu)))).
Ti-au murit laudatorii?

| GoldenZenith explică (pentru Drimmero):

Da crying m ai lăsat cu speranta că poate, poate. Acum..asta e.

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Poate,poate ce anume?

| GoldenZenith explică (pentru Drimmero):

Drimmi, Drimmi. Nimic. sad

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Sceptica ca-ntotdeauna si negativista!

| GoldenZenith explică (pentru Drimmero):

Era sa zic eu ceva.dar sunt domnișoara, mă abțin.

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Scuipa tot... nu tine in tine, da tot raul afara!

| GoldenZenith explică (pentru Drimmero):

Nu mă ispiti! laughing

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Nici nu intentionez, iti dadeam un sfat prietenesc de-a dreptul ))))))

| GoldenZenith explică (pentru Drimmero):

De unde atâta prietenie?laughing

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Intre cine si cine? Intre noi 2? Exista asa ceva intre noi?

| GoldenZenith explică (pentru Drimmero):

Habar nu am ce există între noi doi.

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Nu exista nimic, doar tastam pe acest site, ne intersectam asa dintr-o data si ne apucam la palavrageala, parerea mea.

| GoldenZenith explică (pentru Drimmero):

Corect!
Te explici prea mult laughing

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Eu intru in detalii, imi place sa detaliez, sa mai gesticulez, una alta

| GoldenZenith explică (pentru Drimmero):

laughing haha! Câtă implicare.

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Imi place sa fiu cat mai clar cu omul, dar nici sa-i dau mura-n gura, imi place sa fiu explicit

| oprescudorin11 a răspuns:

Da! Dragostea ADEVARATA este la prima vedere!
Cea calculata, va deveni sigur nociva(interese, etc)
Ne nastem cu un fel de simturi, care sunt valabile Toata Viata.
Evaluarea se face FIX de aic!
Restul se numesc Conveniente umane care nu au legatura cu VIATA!
Dar alta problema poate apare!
Cand suntem 'in 'calduri' este uman, nu avem Discernamant.
Dar SIGUR dragostea la prima vedere poate fi recunoscuta, dupa un timp de experienta,

| oprescudorin11 a răspuns:

La capitolul 'URA', nu am dat gres niciodata! Daca cineva mi-a displacut "din prima' : aleluiah! E dusmanul meu 'de moarte ' for ever!
Chestie de antropologie su chiar religie pentru cunoscatori!

| PersonajFictiv a răspuns:

Sau mai sunt unii care se conving ca e dragoste la prima vedere, prin autosugesti, nefiind prea constienti de asta.
Deci mda, nu e chiar asa simplu, poti face mult greseli cu aceasta "dragoste la prima vederE".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu citi o carte dupa copertă,
Chiar dac-o priveşti în ochi.

"Dragoste la prima vedere" e o iluzie, iar ulterior Va fi o deceptie.

Pererea mea e că Devotamentul față de "Ea","El" Se diminuează pe parcurs...
Daca te/te-ai îndragostesti spontat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai îndragostit*
Asa voiam sa scriu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti idiot e posibil orice.

| GoldenZenith explică (pentru anonim_4396):

laughing tu când te îndrăgostești, ești idiot?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GoldenZenith):

Nu. Voiam sa spun ca doar idiotiI se indragostesc la prima vedere

| GoldenZenith explică (pentru anonim_4396):

Poate că e prea mult spus "îndrăgostit" dar o atracție tot exista. Ai experimentat și tu asta, sunt convinsa. Doar daca nu ești lipsit de suflet și ești vreun vampir straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru GoldenZenith):

Ai spui doar jumate de adevar. Una e atractia si alta e dragostea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine a fost, dar nu am vrut sa accept acest lucru si m-am mintit pe mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista doua tipuri de oameni care se indragostesc. Cel care a fost sau este indragostit pe loc si cel care petrece timp cu o persoana si se indragosteste in timp. Exista dragoste la prima vedere, sau poate o atractie fizica in unele cazuri.

| 1231242 a răspuns:

Salutari,nu exista dragoste in general, mai ales dragoste la prima vedere, doar parerea mea umila!

| GoldenZenith explică (pentru 1231242):

Este o părere. fiecare are dreptul la una.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Cu siguranta exista. Nu, nu trebuie sa cunosti nimic pentru a te simti indragostit de fizicul unei persoane (nu neaparat de sani si fund happy gesturi, priviri, zambet, etc.). Nici nu trebuie sa deschida gura, daca e si inteligent/a..ma cam ia cu lesin. Daca nu, cam strica toata treaba, dar..asta e viata big grin.

| Arii2 a răspuns:

Da exista! Cel putin eu am experimentat asta.Cine nu a trecut prin asta nu crede ca asa e firea omului.

| stef1290 a răspuns:

Cred ca dragostea si iubirea e vrajeala

| Ralf71 a răspuns:

Cred ca da.