| Hyacinth a întrebat:

Exista nume de familie romanesti care contin litera X?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Alex, Alexa, Alexei, Alexandru, Alexandra, Xenia, Felix, Roxana, Xena, Xavier... și mai sunt

| Mayhem666 a răspuns (pentru sierra1):

A zis nume de familie, nu prenume.

| sierra1 a răspuns (pentru Mayhem666):

Aaaa, tu ești vocea rațiunii!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Vlad_Alexandrescu

Nu stiu exact daca se pune.

| CostinAlamariu a răspuns:

Xenopol

| oglindasultanului a răspuns:

M-ai facut curioasa si stiam pagina asta
https://ro.wikipedia.org/wiki/Listă_de_nume_românești_-_litera_A
Pare ca numele derivate de la "Alex" sunt, mai exista si altele, dar nu-s chiar nume "romanesti". Si la litera L mai sunt similare. Nu e chiar o litera "romaneasca". Acum nu se mai adauga nume/cuvinte noi, se bazeaza pe ceea ce s-a ales deja, s-a schimbat conducerea.

| FreddieM a răspuns:

Da știu eu unul. Popexu.
Cheers

| Fashionista10 a răspuns:

Alexandru

| HayateRA a răspuns:

Nu, nu exista