| Dorotheea21 a întrebat:

Exista o legatura intre patriotism si sport?
Probabil ca da, insa am observat oameni nu putini, euforici la un succes al Simonei Halep de exemplu si imediat dupa, injurau Romania ca intr-o zi obisnuita.
Se injura Romania, ca pe o echipa care pierde?
Erau oamenii mai patrioti inainte de 1990, este adevarat ca patriotismul se educa in scoli si daca da, avea si efect sau era de fatada?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Patriotismul poate fi o credință, sentiment, atitudine interioară, sau poate fi o manifestare de fațadă.
Poți să îți iubești familia, țaraă tot ce reprezintă ea, sau să îți fie indiferente, sau să le urăști, cu și fără motiv. Din asta rezultă cum te raportezi la ele și cum decizi să acționezi în raport cu ele.
Este greu de măsurat patriotismul, ca să evaluezi cum era înainte și cum este acum, comparativ.

| Dorotheea21 explică (pentru sadrian46):

Mandria pe care unii o simt cand un roman sau o echipa are succes intr'o competitie internationala, si injuraturile pe care aceiasi, le profereaza la adresa Romaniei au un nume?
Inainte de 1990 este adevarat ca la scoala se intona imnul si se predau teme cu accente patriotice din literatura, istorie etc?
Daca te'am prins, nu te las! happy Esti cel mai potrivit sa imi spui daca asa se intampla, si daca lucrurile alea ti'au inoculat o doza de mandrie ca esti roman.

| sadrian46 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Pe atunci nu, nu mă gândeam la asta. Sentimentul patriotic a apărut pentru mine treptat în urma unor meditații la lumea largă, Europa și România. Și Transilvania, bineînțeles, patria mea de suflet.

| Celcestietot a răspuns:

Există o oarecare legătură. Nu este vina României pentru persoanele care o conduc. Tot ei votează și tot ei înjură mai apoi, ce să le faci, se pare că există oameni care chiar se trag din primate... Apropo, aici nu merge comparația unor generații bătrâne cu unele tinere, căci dacă și cei bătrâni aveau tehnologie, poate făceau mult mai urat ca cei tineri laughing.

| Dorotheea21 explică (pentru Celcestietot):

Te bat! happy
Ce legatura au cei care ne conduc?
Pana in 1989 Romania era condusa de Ceausescu, injuratul injuratilor. laughing
Aseara, Tiriac spunea ca sportul ii facea pe romani, mai romani, chiar daca erau socialisti. Il injurau pe Ceausescu, nu Romania.

| Celcestietot a răspuns (pentru Dorotheea21):

,,Ce legatura au cei care ne conduc?'' -> daca ar trebui cineva injurat, ei ar fi aceia, nu tara happy
Atunci ii facea, caci aceea ii lega, aveau si ei ceva in comun. Pe noi in ziua de astazi am putea spune ca ne leaga retelele de socializare. Vremurile si tehnologia...

| sadrian46 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Și culmea era că înjuratul era patriot, în felul lui.

| Dorotheea21 explică (pentru Celcestietot):

Pe tine puteam sa te leg si eu, cand ai acceptat ca pot sa fac ce vreau cu tine, pana sa iti dai seama la ce m-am referit de fapt. laughing))
Nu cred ca tehnologia are o legatura cu patriotismul.
Sau? happy
Soldatii care au luptat in razboaiele din trecut erau mult mai curajosi decat militarii profesionisti din zilele noastre, asa ca este posibil sa ai dreptate si sa mergem in jos cu virtutile. happy

| Celcestietot a răspuns (pentru Dorotheea21):

Buna treaba cu legatul laughing. Pe unele planuri evoluam, pe altele scadem. Sa nu traim cu iluzia ca ne maxam pe toate happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Patriotismul e doar un instrument folosit pentru manipularea prostimii.Sa te mândrești cu succesul altuia e o bila neagră pentru tine ca și om.

| viorelman11 a răspuns:

Educatia este esentiala in toate domeniile