| StrongHeart a întrebat:

Exista oameni care nu sunt deloc controlati de propriile instincte,nici macar pentru o secunda, dar asta nu inhibandu-si comportamentele neadecvate printr-un efort desavarsit, ci in mod natural?

9 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu exista, aia care nu sunt controlati de instincte nu sunt ca nu-s puternice, daca sunt prea puternice vor fi si ei controlati de instincte, au avut acest noroc sa fie mai slabe, atata tot.
Ca si cu dragostea "eee m-am oprit, nu pot inseala nevasta ca doar am cap, nu-s animal", aiurea, nu era dragostea si atractia prea sus, de aia.

Cand vine dragostea se blocheaza modulul de gandire constient in aceasta directie, deci daca vine ca lumea, asta se intampla la oricine, altfel e ca si cum scoti procesoru din calculator si sa zici ca mai si merge, nu se poate.

Asa si la nervi de aia unii dau in cap la nervi si altii nu, nu ca au gandit, ci ca nervii aia nu era asa sus ca la aia care "nu au gandit".

| Celcestietot a răspuns:

Probabil.

| Dorotheea21 a răspuns:

Nu exista. Cele mai puternice instincte sunt orientate spre supravietuire, reproducere si placere, dar mai exista si multe altele, de functionalitate, reflexe, gen suptul la san sau respiratia. Daca se opresc, natural sau din vointa ta, mori.
Ce te determina sa iei brusc mana de pe o bucata de metal incandescent? happy

| StrongHeart explică (pentru Dorotheea21):

De acord, frumos spus.
O faci pur si simplu, fara sa te gandesti(legat de a lua mana de pe o bucata de metal incandescent).
Dar sunt oameni mai impulsivi si oameni mai putin impulsivi din nastere sau nu?
Sunt oameni care reactioneaza foarte puternic la ceva infim, neimportant, in timp ce pe altii nu ii afecteaza lucruri grave(chiar de supravieturire).
Sunt curios ce ii stimuleaza pe unii sa reactioneze mai puternic decat altii la contactul cu lumea exterioara.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru StrongHeart):

Ma gandesc. happy
Am auzit si am citit despre oameni care si.au depasit instinctele de conservare, dar prin propria vointa, nu natural cum vrei in intrebare.
Ce i.a impins sa faca asa, sa se mutileze sau sa isi ia viata nu stiu.
Nu stiu ce anume se declanseaza in creierul unui om, ca sa ajunga sa isi depaseasca instinctele. Ceva care nu functioneaza bine, natural. sad

| EntertainYou a răspuns (pentru StrongHeart):

Pai daca nu sunt educati sa se controleze de mici... unii raman la fel si ca adulti. Deci clar majoritatea devin, de fapt fix asta ne face umani. Invatam.

| EntertainYou a răspuns:

Da, se numesc intelepti.

| StrongHeart explică (pentru EntertainYou):

Deci ei devin asa, nu se nasc? ma refer ca sunt oameni mai impulsivi si altii care nu sunt impulsivi, se nasc asa sau isi controleaza impulsurile dupa ce capata experienta?

| CerealaCuOchi a răspuns:

Nu ar mai avea instincte daca n ar fi controlati de ele in mod natural