| Mogiojojo a întrebat:

Exista oameni pe TPU care au -25 de ani si nu au deloc retele sociale adica Facebook, Instagram, Twiteer, Snapchat, etc? Sau sunt singurul?

27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

29 de ani = Facebook=il tin doar pentru a vorbi cu familie, asta e ca vechiul messenger =yahoo cine mai stie, in rest nu vad ce altceva are in plus da obsesia de selfie si de timp pierdut

Instagram, Twiteer, Snapchat =timp pierdut, nu intru deloc, cred ca e un fel de Facebook da nici nu ma intereseaza

| SilentRain a răspuns:

Am doar Facebook și pe el intru o data la 5-7 ani

| WaterDrop a răspuns:

*tuse falsa* nu are cont Facebook *tuse* ce fraier *tuse falsa iar*

| Mogiojojo explică (pentru WaterDrop):

Asa spun si celelalte persoane care ma cunosc.

| Justme1997 a răspuns:

Am doar Facebook

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am de toate dar nu folosesc, doar Messenger si What’s up

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

25ani : twitter, snapchat niciodata nu am avut. Fb am avut mai demult, l-am sters acum am un cont asa numai pentru chat cu anonimi, persoane de pe net

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

O idee bună, s-ar putea să ți-o fur, nu de alta, dar cu un alter-ego poate agăț și eu ceva.

| wpetterssone a răspuns:

Am 24 de ani. Nu am și nici nu folosesc rețelele sociale. Am WhatsApp, însă îl folosesc mai rar pentru că nu primesc mesaje.

| Mogiojojo explică (pentru wpetterssone):

Ce te-a determinat sa nu iti faci retele sociale?

| wpetterssone a răspuns (pentru Mogiojojo):

Lipsa timpului sau mai bine gândit, timp folosit pentru studiu decât pentru a vedea cine ce a făcut azi. Unii cred că nu este pierdere de timp și că poți socializa mai bine on-line, însă socializarea se face off-line.
Prefer să vorbesc cu cineva la telefon, decât să îi scriu mesaje. Dacă observi că sunt perfecționist pentru că încerc să scriu toate cuvintele perfect și corecte, atunci îți vei da seama că mă obosește această activitate. În plus, eu gândesc în suedeză, traduc în română, apoi scriu, și corectez.

| Mogiojojo explică (pentru wpetterssone):

Vreau sa imi explici te rog cum ai invatat asa de bine romana pana la 25 de ani. Romana nu e deloc o limba usor de invatat. Cat timp ti-a luat sa o inveti?

| wpetterssone a răspuns (pentru Mogiojojo):

Am 24 de ani, și am început să studiez limba latină la 17 ani, însă m-am gândit, la ce folos latina? Și am ales o limbă care nu este foarte populată, altă variantă era limba italiană.
Am studiat 8 luni cu un profesor, engleză-română. Apoi, mi-a recomandat un plan de învățare și l-am respectat. După doi ani știam să scriu multe cuvinte, fraze, un fel de CECRL B1, apoi cu timpul am vorbit și acum mă situez probabil pe la CECRL C1. După șapte ani, încă greșesc serii de cuvinte, folosesc pe P în locul lui B sau pe A în locul lui O, doar în scrisul de mână.
Am găsit acest site în iulie și acum, datorită acestui site îmi perfecționez limba română.
Când vorbesc, am un accent diferit și fac pauze mai mari între cuvinte.
Am vizitat România de câteva ori. Anul acesta am fost în Sibiu. Am fost cu alți trei prieteni. Îmi aduc aminte că la un restaurant, era o chelneră mai mică, probabil fără experiență și s-a apropiat de masa la care ne aflam. Noi vorbeam în suedeză, ea s-a forțat să vorbească în engleză cât mai corect și i-am vorbut în română așa cum am învățat. Limba română mi s-a părut mai greu de învățat decât neerlandeza, pe care o învăț din avion (călătoresc des Arlanda - Schipol), dar mai simplă decât încercarea mea de a învăța finlandeza sau maghiara (cu aceeași rădăcină).

| Mogiojojo explică (pentru wpetterssone):

Pai bravo, ce as putea sa-ti spun. Dar spune-mi cum ti se par romanii? Vreau sa aud atat partile bune cat si cele rele. Ce crezi ca ne diferentiaza pe noi de voi vesticii?

| wpetterssone a răspuns (pentru Mogiojojo):

Suedezii nu sunt vestici, sunt nordici, dar e adevărat, mai vestici decât românii.
În câteva săptămâni am cunosc un număr restrâns de români.
Acum aproximativ doi ani, în Stockholm am întâlnit o familie de români. Era un bărbat, o femeie și doi copii români. Mă întrebau cum pot să ajungă la Ambasada României. Le-am răspuns în română și m-am împrietenit cu ei. Nu am să le raportez ceva greșit posibil au, ca toată lumea.
Sunt români interesați de cultură, alții nu. Sunt români care vor să ajute sau care te lasă singur, sunt oameni care vor să te ajute mai mult decât vrei sau oameni care o fac din obligație, nu plăcere.
Știam că oamenii politici nu vor stabiliza vreodată o națiune, mi s-a confirmat de multe ori, chiar și în România.

| Mogiojojo explică (pentru wpetterssone):

Esti foarte tare. Dar ceea ce am observat eu in vest (in nord nu am fost niciodata) e ca oamenii nu spun ineaparat ce gandesc, sunt putin mai falsi si prefera sa te minta in fata. Mi se pare ca noi spunem mai des adevarul si ca suntem mai autentici. Tu ce parere ai?

| wpetterssone a răspuns (pentru Mogiojojo):

Chiar dacă se spune despre vestuci că mint și ascund realitatea, există oameni care spun adevărul.
Să nu recunosc că suedezii se consideră superiori fața de emigranți? Să nu recunosc că oamenii politici suedezi se îndoiesc de unii oameni, doar pe baza confesiunii de care aparțin?

| mihaicelsfant a răspuns:

Eu nu am:happy

| Mogiojojo explică (pentru mihaicelsfant):

Ce varsta ai?

| Mogiojojo explică (pentru mihaicelsfant):

De tine rad colegii sau nu?

| mihaicelsfant a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu... tu cati ani ai?

| Mogiojojo explică (pentru mihaicelsfant):

Ce te-a determinat sa nu-ti cont pe vreo retea sociala?

| mihaicelsfant a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu am avut motive sa o fac. chiar nu vad un avantaj

| Mogiojojo explică (pentru mihaicelsfant):

Si prietenii tai nu au incercat sa te convinga sa-ti faci? Ca pe mine de exemplu.

| mihaicelsfant a răspuns (pentru Mogiojojo):

Ba dalaughing dar fara rezultate

| FruttiFresh300 a răspuns:

Am Snapchat, dar in rest nimic.