| anonim_4396 a întrebat:

Există pe acest site un user care o ține sus și tare că fizicul, mai ales figura, este proba eliminatorie într-o relație de dragoste autentică.
Să fie chiar așa?
Acest user afirmă despre TOATE fetele și femeile, deci absolut TOATE, că acestora le fug ochii numai după frumușei și masculi Alfa iar dacă există un cuplu în care unul dintre parteneri este mai puțin înzestrat d.p.d.v fizic, înseamnă că celălalt partener, care e mai atractiv fizic sau poate egal sau mai puțin decât celalalt partener, stă din interes cu acesta doar că nu a găsit ceva mai bun sau din interes și că la primul frumușel (sau frumușică) apărut/ă în cale își va înșela partenerul (sau partenera) cu acel frumușel sau frumușică.
Acest își susține cu abinegație această teorie și o repetă (folosind aceleași cuvinte, fraze) la nesfârșit.
Voi de ce părere sunteți?
Acest user mai afirmă că a primit nota 2 la figură din partea femeilor și că a fost refuzat în repetate rânduri.
Să fie oare vorba aici despre propria lui frustrare personală?

Răspuns Câştigător
| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Ne atrage "ambalajul" însă ceea ce ar trebui să ne facă să rămânem împreună, ce ar trebui să ne unească e "conținutul".Ce este frumos, plăcut pentru mine, este văzut ca fiind urât, respingător din partea ta și invers.Fiecare persoană din lumea asta are propriile așteptări de la un/o viitor/viitoare partener/ă. Sunt posibile tot felul de combinații.Totul depinde de capacitatea intelectuală a fiecăruia și ce va accepta sau nu de la el/ea.

46 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"a primit nota 2 la figură din partea femeilor și că a fost refuzat în repetate rânduri"

așa o fi că prea

"susține cu abinegație această teorie și o repetă (folosind aceleași cuvinte, fraze) la nesfârșit"

| Mosotti a răspuns (pentru sierra1):

Teoria asta e reala, verificabila in real, e adevarul, din contra, din frustrare multi nu accepta asta, nu accepta realitatea.
Nu degeaba se zice "ce e frumos si lui dzeu ii place".

Cand te duci la o intalnire nu zici "aoleu nu stiu poezia cutare sau nu stiu integrale", te uiti sa arati cat mai bine.

Daca esti prost si nu ai multe in cap si ai caracter prost, nu te deranjeaza, iesi in lume cu altii la fel.
Daca dobandesti un defect fizic, la figura intri in depresie! Ti-e rusine sa iesi in lume, plangi, etc, mai ales fetele.

Pai daca fizicu nu conteaza asa mult, de ce conteaza asa mult pentru acela ca s-ar ars putin pe fata, sau ca...i-au iesit cosuri?
Trebuia sa zica "sunt desteapta/destept, am in cap multe, am caracter, ma imbrac bine, deci nu are importanta ca arat mai nasol la figura".

Deci hai sa fim seriosi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, este vorba despre propria lui ne implicare. Implicarea este legată de responsabilitate. Astfel într-o relație viața ți se schimbă de la centrarea pe propria persoană la centrarea pe cuplul format. Dacă ești bărbat, dacă ești, îți asumi rolul de bărbat, așa urât cum ești. Dacă pui de un eșec, ca să nu ajungi la responsabilitățile și dificultățile rolului de bărbat, dai vina pe cineva, sau pe ceva. Deci aș reuși, că vreau să reușesc. Dar nu pot, iar nu sunt e de vină de eșec, ci soarta, care m-a făcut urât, deci ne competitiv, va fi totdeauna unul mai frumos ca mine, care să îmi ia locul.

| Drimmero a răspuns:

Hai sa nu mancam maro si sa o dam p-aia dreapta, fizicul e primul impact, fizicul da atractia prima oara si conteaza foarte mult. Abia dupa ce se trece de fizic vin si alte calitati, e nativ sa ne atraga ce e frumos (care poate fi si in ochii nostri si general). Eu unul nu pot sa plac daca nu ma simt atras fizic in primul rand, pot aprecia calitatile dar trebuie sa ma atraga si fizicul. Toti ne uitam si dupa fizic, dar e ceva firesc, asta nu inseamna ca doar fizicul ar conta ca ar fi ceva foarte gresit mai ales sa-ti faci relatii doar pentru ca arata bine ca e idiotenie, iei omul la pachet cu totul.

| AndreeaWTS a răspuns (pentru Drimmero):

"ar fi ceva foarte gresit mai ales sa-ti faci relatii doar pentru ca arata bine ca e idiotenie, iei omul la pachet cu totul"

Foarte corect!

| ChrisRo a răspuns (pentru Drimmero):

Drimmero, afirmatia * doar fizicul ar conta* e cumva lipsita de sens, pentru ca oricum ai da-o, cand te cuplezi cu o persoana, vrand nevrand iei la pachet si psihicul acelei persoane, cu bune si rele. Si, atata timp cat selectia sexuala nu elimina nicidecum pe indivizii cu caracter prost, cu inteligenta redusa, cu probleme psihice de tot felul, nu stiu cat de corect este sa spunem ca ne alegem partenerii in functie de carisma, caracter, educatie, comportament. Da, probabil oamenii de calitate tind sa se cupleze cu persoane de sex opus de calitate, dar in rest...

| Drimmero a răspuns (pentru ChrisRo):

Total de acord, nimic de comentat.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O fata poate sa fie cu oricine, la fel si pentru un barbat, nu conteaza numai fizicul.

Evident ca daca barbatul ar fi acel "alfa" despre care zici, ea nu ar zice nu, si normal ca i-ar placea.

Dar fiecare persoana sta langa alta persoana pentru... motivele stiute de ei.

Numai bine!

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu conteaza fizicul cand atrage cat de cat okey, dar cand nu atrage deloc conteaza. Ca nu zice nimeni sa fi de nota 10 la fizic, dar sa ai un 7 acolo minim, nu 3 cum sunt destui.

Motivul principal la inceput este ca te atrage fizic fie si cat de cat, si abia apoi dupa ce te-a atras apar alea de zici tu "motivele lor", ca se potrivesc la gandire, la pasiuni, discutii, etc.

Iar asta cu atractia e la toti cam, e genetica treaba, ChrisRo a zis f bine, adica e ca si cum ai zice "nu la toti ne e foame", nu exista asa ceva, la toti ne e foame, toti ne cam ghidam dupa atractia fizica, asta ca sa mai ne intereseze celelalte calitati ale aceluia.

Si evolutionismul explica de ce e asa. Eu nu stiu cum multi iau o olimpiada la mate dar nu pot intelege aceste chestii simple si demonstrate.

Si cum a zis ChrisRo, toti nesimtitii, prostii, golanii, au partenere, au copii, se f in draci cu gagici misto daca arata bine ei, deci sa nu ne mai pacalim, fiind tampiti intre ei, nu ii deranjeaza. Daca ar conta doar inteligenta, sufletu, hainele si caracteru, ar avea parteneri doar astia alesi, chestie care nu e asa, din contra, mult mai multi nu au calitatile astea si sunt cuplati, si aia mai alesi sunt tinuti din interes pentru ca nu atrag mai deloc unii din ei.

Asa ca tot realitatea arata adevarul.
Conteaza calitatile alea dupa ce proba fizicului a trecut.
Altfel pe nimeni nu mai intereseaza ce calitati ai tu daca nu atragi deloc.
Imbatranesti destept, imbracat, bun, sau o sa ai perteneri fie tot nasoi ca fizic care nici ala nu te place, dar nici tu pe el, sau partener mai misto care sta din interes.

Un destept nu poate face rel cu un prost frumos, dar un prost frumos cu o proasta frumoasa fac rel de nu se poate, si se pot intelege chiar f bine amandoi fara probleme.
Si uite asa astia sunt satui pana in gat de relatie si f, asa prosti si rai la caracter, dar ceilalti se uita, sau sunt tinuti de prosti.

Ideea e ca un prost sau proasta frumoasa e placuta si de destepti, manierati, imbracati bine dar neatractivi!
Si de multe ori se intampla ca aia fac rel cu prostul frumos, ca nu va merge mai in colo, e discutabil, dar pana atunci prostul frumos are parte de ce are nevoie.

Prietenu meu alfa nu are facultate, are un job de un 2500-3000 lei bani in mana, are nevasta cu doua fac si cu post de sef la banca cu bani multi, dar...l-a placut cum arata, ca am intrebat "era frumusel foc tare, asa dulce era si este".
Bine, ca omul se comporta normal, stie sa se poarte, sa se imbrace, e sociabil, dar nu e la nivelul ei intelectual.

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Si daca asta a prietenului meu cu doua fac nu il placea fizic, zicea "aaaaoleu, pai ce sa fac eu cu ala? Nu a fost in stare sa faca o facultate, vreau un om destept langa mine, ca uite eu cum sunt".
Deci e clar. Adica motive, ca de fapt nici n-ar conta ca e destept, daca nu il placea deloc fizic.
Aaa, poate statea cu el daca avea un interes, dar aia e altceva, sau doar ca nu o mai lua altul, dar vroia sa nu fie singura.

Si cand i l-am aratat pe celalalt prieten programator, a zis "prefer sa stau cu cineva care imi place, nu ma int ce bani are ala al tau, bani am si eu".
Si ala le cam are pe toate alte calitati, inteligenta, job bun, facultate, casa lui, masina lui, are comportament ok, e sociabil, dar nu atrage deloc.
Statea de vb cu femei dar era asa invizibil, cel mult il tratau ca un amic si atat.

Si vrand doar o relatie pe bune, omu a ramas cam singurel asa.
Nu a vrut relatii goale adica asa de convenienta, sau pe interes, ca din alea mai putea face. Pe langa ca si el alegea tot pe fizic prima data, deci tot pe regula stiuta. Daca nu ii placea deloc cum arata, nu mai conta restul, culmea.
A fost colegul meu de liceu.
Ala alfa e vecinul meu de cand ne-am nascut.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Am ajuns să dăm și note la fizic acum?
Ți-am zis că NU contează figura/fizicul în întemeierea și susținerea unei relații, contează ce ai în suflet și în cap.
Nu generaliza, băgând toate femeile în aceași oală.
Nu toate căutăm masculi alfa că nu sunt aceștia cei mai pricopsiți.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa, tu vrei sa zici ca nu cont fizic, ca oricum majoritatea atrag cat de cat, asta e corect.
Si ca oricare este din astia, e tot una, dar cont celelalte calitati, asta este altceva. Dar nu ma refer la astia.

Notele sunt asa orientativ, ca si la scoala, asa dai un indicator al performantei.

Adica na, daca nota 2 la scoala e ca nu sti nimic, presupui ca nota 2 la fizic e cand nu esti absolut deloc atractiv.

Alfa este un termen de nota 10, dar ajunge si un 7-8.
Insa eu i-am considerat alfa si pe aia de 7 minim, ca si aia atrag destul.

Mai zic odata, este corect ca pentru o rel serioasa trebuie suflet, inteligenta, comportament, ca altfel nu ar merge in mod normal (ca in mod real merge f bine, cati nenorociti sau nenorocite, prosti, proaste n-au relatie serioasa, si copii chiar).

Dar la tinerete daca el sau ea nu atrage deloc, relatie nu prea se mai face. Am zis deloc, nu am zis cat de cat, ca daca atrage cat de cat, este okey. Sau se face asa ca relatie goala sau de interes.

Dar ti-a explicat si celalalt user cum sta treaba.
Si mie cand mi s-a spus, nu am crezut, dar am verificat, si asa era.

| ChrisRo a răspuns (pentru anonim_4396):

Rosa, nu mai spune, "nu conteaza fizicul". Spune si tu asa; "pentru MINE, nu prea conteaza fizicul". Altfel, nu stiu cum poti vorbi tu in numele a miliarde de femei pe care nu le cunosti. Plus ca le mai faci si rau, pentru ca multi le vor aborda, ca au auzit la tine ca nu conteaza cum arata, vor si respinsi, apoi ei vor deveni frustrati si agresivi ca vezi doamne, femeile nu pun pret pe suflet Asadar nu mai vehicula cu atata usurinta vrajeala asta, ca mai mult rau faci oamenilor decat bine.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

De unde știi tu că nu se pot face relații și la o vârstă mai înaintată?
Nu știi proverbul: "Nu aduce anul cât/ce aduce ceasul?"
Relații profund sentimentale, nu bazate pe interes sau fizic.
Dezvață-te din a mai generaliza.

| Mosotti a răspuns:

Iti recomand ceva psihologie evolutionista, si despre natura umana.

Pai sa iti zic o parere:
La barbat:

In trecut, barbatul trebuia sa fie puternic, bazat, descurcaret, sa apere familia si sa aduca resurse, doar aia erau eligibili pentru perpetuare.
Un barbat atractiv, inseamna de fapt un barbat care are aceste calitati, figura lui emite asta, iar femeia a fost programata genetic sa fie atrasa de astia, legile atractiei din pacate nu s-au schimbat in timp!

Nu conta ce are in cap, nu conta sa fie bun si manierat. De aia multi alfa sunt rai, inseala, mai asentimentali.

Si deci, ca natura sa ne faca sa perpetuam, a facut sa nu te cuplezi cu barbati incapabili, face selectie f bine.
Tu pe ce baza crezi ca te indragostesti lulea?! Ca e ala destept? Ca te atrage fizic de te rupe. Placi omul inainte sa afli despre el, doar cand il vezi, cel putin unii asa fac.

Ca dupa aia daca a trecut proba, il cauti de alte calitati, e corect, ca o rel serioasa fara asta nu exista.

Femeia:

Frumusetea inseamna ca e sanatoasa si fertila. Si barbatu e facut sa fie atras de ele, tot ca sa fie buna pentru specie. Daca babele erau mai fertile si mai sanatoase ca alea tinere, pe ele le vedeau frumoase!

Ca nu or fi toti si toate asa, insa 99 % sunt cam asa.

Sa auzim si alte pareri de la alti colegi de forum.

| ChrisRo a răspuns (pentru Mosotti):

Mosotti, tu ai sintetizat foarte bine care-i faza cu uratii astia, insa si cei care sustin teoria cu sufletul, au dreptatea lor. Am sa explic eu in ce fel au dreptate, apoi voi explica de ce nu este bine sa sustinem treaba ca "fizicul nu conteaza". Si am sa explic asta printr-o descriere desprinsa din viata reala.

Cand cineva spune ca nu conteaza cum arati, o spune pentru ca nu s-a impiedicat niciodata de problema asta, adica fizicul său nu l-a impiedicat sa aiba o relatie cu sexuo opus. Si daca a avut vreodata probleme, a avut din cauza felului de a fi/personalitatii - de aceea pune accent pe "suflet".
O fata care arata cool, va fi abordata de multi, si daca unul care arata doar atat cat sa nu iti fie rusine cu el pe strada, reuseste sa se faca placut dpdv al personalitatii, se va combina cu fata.

Ce stie sigur domnisoara? Ca a refuzat multi baieti mai frumosi decat iubitul ei, si l-a ales pe el pentru ca-i placea persoana lui. Dar daca trebuie sa fie foarte sincera, domnisoara din exemplul meu ar trebui sa recunoasca faptul ca fizicul alesului ei nu o deranja cu absolut nimic, chiar daca n-o dadea pe spate.

Are dreptate fata cand sustine ca "nu conteaza fizicul ci psihicul/sufletul"? 90% are.

Acuma, sa explic de ce totusi e bine sa nu facem afirmatia asta cum ca fizicul nu conteaza. Am vazut cu ochii mei zeci dr astfel de cazuri, asa ca stiu despre ce vorbesc.Ok.

Sa zicem ca Viorel este coleg de munca cu Alina. Viorel stiindu-se naspet, sta cuminte in banca lui, pentru ca nu vrea sa experimenteze vreo suferinta gratuita.

Totusi, Alina vede ceva deosebit in Viorel. Chiar recunoaste cu gura ei, ca niciun tip pana la Viorel n-a prezentat o gandire atat de deschisa, evoluata.

Tipa rade la glumele lui Viorel, asculta cu atentie tot ce are el de spus, il intampina in fiecare dimineata cu un suras sincer... Ce sa mai, o prietenie ca la carte! (lol)

Alina il adauga pe Viorel pe Facebook si de aici incepe circul, pardon, distractia. Viorel observa uneori ca Alina sta verde prea mult pe Facebook, dar nu-l saluta. Oare ce o face?! Ba chiar Alina are cont si pe tik tok si pe Instagram, primeste likeuri peste tot la greu. Si, ceva mai dubios, Viorel n-a primit niciun like la poze de la Alina. In schimb, Alina da likeuri la greu anumitor tipi. In fine, n-o fi mare branza, intrucat, atunci cand i se scoala ei, il tine de vorba pe Viorel la tel. cate doua ore sau chiar mai bine Cand Viorel ii da cate un pupic, Alina exclama, "direct pe frunte s-a dus!".

In rest, Alina discuta cu Viorel despre problemele ei sau diferite subiecte "seci", cum ar fi incalzirea globala, pandemia.

Alina nu uita ca de fiecare data sa-i aminteasca lui Viorel cat de minunat, special si deoaebit este el. Viorel incepe sa spere. Timid, dar speră. Daca din intamplare pleaca de la munca impreuna cu Alina, si incearca sa o ia de mana, Alina ii zice, "uf, lasa-ma, ca asa face si mama cand ies cu ea si nu suport. Hm...

| Mosotti a răspuns (pentru ChrisRo):

Pai cam asta am zis si eu de fapt, in sens ca daca atrage cat de cat, ajunge, ca la aia te referi cand aia frumoasa nu e deranjata de fizicul aceluia, desi a refuzat gramada.

Dar daca nu atrage deloc, deranjeaza, si doar de cazul asta zic eu.

Cu alina si viorel e asa cum zici, ca e in cazul meu, viorel nu atrage deloc.

Normal ca poti sa respingi unu f atractiv si sa stai cu unu care atrage cat de cat, asta nu e o problema.
Dar te atrage!

| ChrisRo a răspuns (pentru ChrisRo):

Continuare...

Viorel incepe sa creada ca are o prietenie speciala cu Alina..Intre timp, Alina gaseste pe Facebook un timp dragutel la mecla, inaltut, nu din cale afara de atragator, dar fie, merge. Pe tip il cheama Georgel. Baiatul ii ofera atentie Alinei, ii face complimente decente, ii da like la poze, la randul sau primeste si el likeuri de la Alina. Cand ii scrie Alinei buna dimineata, ii trimite un pupic, iar ea trimite doi.

Uneori Georgel trimite doar un semn de like si Alina face pe suparata, si atunci primeste 3 pupici, iar ea se alinta, "uite, eu trimit mai multi!". Si trimite 15 pupici.

La telefon nu prea vorbeste mult cu Georgel, iar cand vorbeste nu filozofeaza, ci intr-un fel sau altul, mai pe departe, negociaza relatia.

-Uite, Georgel, mi-as dori sa merg la mare, dar nu am cu cine si ma simt trista.
-Eee, lasa ca merg eu cu tine!
-Îhm, mai viseaza. Dar cine stie, poate esti si tu bun de ceva, sa imi conduci masina, de exemplu
-A, normal, pai eu vin fix cu gandul asta, nu te gandi la prostii!

Alina trimite 10 pictograme ca se tavaleste pe jos de ras si 30 de kissuri.

Daca se brodeste sa iasa de la duș si e intrebata de Viorel si Georgel ce face si Viorel glumeste "aaa, ce interesant, deja imi imaginez scena!", Alina raspunde rece; " Ce ai, Viorele, te-a batut Soarele in cap sau ai baut ceva? Zau daca te recunosc!"

El isi cere scuze si recunoaste ca a intrecut masura. Alina ii mai aduce aminte cat de special e el si ce prietenie rara si frumoasa au ei doi.

| ChrisRo a răspuns (pentru ChrisRo):

Continuare...

Georgel comenteaza si el ceva.
-Aaa, ce as fi vrut sa fac si eu dus cu tine!
-Tu cu mine?! Poate sa ma ajuti sa-mi spal calcaiele!

Si trimite un maimutoi din ala care face cu ochiul. Intr-o zi Alina e suparata ca i-a murit pisica. Viorel o consoleaza si ii marturiseste ca ar vrea sa fie langa ea sa o consoleze. Alina i-o reteaza, spunandu-i, "Multumesc, dar in clipele astea, jur, chiar simt nevoia sa fiu singura. Si stii ca eu sunt o fire singuratica, de asta nu sunt cu nimeni si nici nu simt nevoia sa fiu cu cineva". Viorel se conformeaza si incearca sa o imbarbateze pe Alina prin tot felul de cuvinte aten alese.

Alina il cauta si pe Georgel si ii spune ca ar vrea sa fie langa ea sa o stranga in brate, si ii poveateste si motivul. Georgel nu sta pe ganduri si ii propune Alinei sa se vada in oras. Zis si facut. Intr-o juma' de ora se gasesc in parc.

Lui Viorel chiar ii pasa de necazul prietenei sale, si ii vine o idee minunata, sa-i faca cadou Alinei o pisica de rasa! Intra imediat pe Facebook sa-i povesteasca Alinei despre ideea sa, insa vede ca a fost activa ultima oara acum 2 ore. I se face mila de ea, ca se gandeste ca probabil fata a plans pana a adormit. In fine, Viorel al nostru se pune pe cautat pisici de rasa pe net. O sa aiba o activitate placuta alaturi de Alina, cautand o pisica frumoasa, care sa-i placa ei. Cu metoda asta ii va mai capta nitel atentia tipei, se gandea el.

In timpul asta, cat Georgel sta singr si cauta pisici pe net, Alina se plimba prin parc cu Georgel, acesta o tine de mana, o mai pupa uneori pe obraz, o ia dupa gat, iar cand se aseaza pe banca, o ia in brate, ca doar ea si-a dorit asta dinainte, o mangaie, o saruta.

Dar nici Viorel nu e mai putin satisfacut, se pare ca a gasit un exemplar de felină care sigur o va incanta pe Alina.

Dupa vreo 5 ore apare si Alina pe net. Viorel o intreaba ce a mai facut, iar ea ii raspunde ca a dormit.

Viorel e induiosat pana la lacrimi si ii spune Alinei ca era sigur ca asta a facut cat a lipsit. Alina trimite un zambilici.

Viorel ii vorbeste nerabdator despre ideea sa, si ii arata ce a gasit pe internet. Alina ii multumeate politicos, insa il asigura ca nu e cazul sa se deranjeze pentru ea, ca oricum nu mai are de gand sa mai creasca o alta pisica. Viorel ridica nedumerit din umeri si nu-i raspunde Alinei decat printr-un simplu "ok, cum vrei tu". Hm, ceva nu e cum ar trebui sa fie, se gandi Viorel. Incepe sa aiba anumite banuieli, de pilda, ca asa zisa prietenie dintre el si Alina, nu-i decat o iluzie, o abureala ieftina, ce se consuma mai mult pe net si la telefon decat in realitate, ca la munca nu prea au timp unul de altul, ca na, trebuie sa munceasca, nu sa filozofeze.

Alina ii scrie lui Viorel ca daca poate sa intre mai pe la 10 seara ca vrea sa mai stea si ei de vorba despre una alta. Viorel accepta cu bucurie. Hm, totusi primeste atentie de la Alina. Apoi, Alina intra pe Georgel si il intreaba scurt:

-Esti?
-Pentru tine oricand!
-Auzi, chiar ai vb serios, chiar vrei sa mergi la mare cu mine?
-Normaaal, mai si intrebi?!
-Bineee, eu zic sa mergem vineri si sa ne intoarcem marti
-Faca-se voia ta, iubita!
-Hi hi hi ha ha ha, ce nebunatic esti!
-Abia astept sa fiu soferul celei mai frumoase fete din lume!
-Multumesc ca ma vezi asa, si eu abia astept sa vad cat de bine te pricepi la condus!
-Hihihi hahaha!

Seara, pe la 10, Alina se baga pe Viorel si il suna pe tel.

Viorel ii apune si el Alinei ca e frumoasa, speciala si delicata. Alina ii raspunde pe un ton apasat ca ea nu se considera frumoasa si ca nu-i place cand i se face complimentul asta, ca numai fraierii il folosesc.

Alina initiaza tot felul de discutii puerile, nevinovate, cum ar fi de exemplu, ce-i placea sa manance cand era mica, ce poazne facea cand era dusa la bunici. Viorel nu se lasa nici el mai prejos... Hihihi hahaha. Cei doi obosesc de atata vorba si ras. Se baga la somn multumiti de rezultatul convorbirii.

Dimineata, Viorel o saluta pe Alina si vede ca a fost on ultima oara pe la 6. Trec 5 ore, trec 10 ore si Alina tot nu raspunde O suna pe tel si ii da ocupat. O suna mai tarziu si ii da ca are telefonul inchis. In fine... Odata cu trecerea orelor, lui Viorel incepe sa inse faca dor de Alina. Ii mai tinea si lui de urat. Incepe sa se plictiseasca si sa se simta singur. Se baga la un film, joaca un joc pe pc, isi aranjeaza cartile in biblioteca... si se gandeste la Alina. I-ar fi placut ca aceste activitati sa le-o fi facut cu ea. Ce frumos ar fi fost! In timpul asta, Alina admira calitatile de sofer ale lui George. Acesta o bruscheaza, ba pune frana, ba conduce prea tare, ba ia o curba prea in scurt. Alina se distreaza de minune. Da muzica tare in masina, schimba melodie dupa melodie, bea energizante, mai scoate cate un picior pe geam, iar Georgel o admira si o doreste sexual din tot sufletul. Din cand in cand ii mai pune o mana pe picior sau o mai saruta. Ii place si ei. Odata ajunsi la mare, totul e perfect, marea, valurile, soarele, mancarea, camera de hotel.

In tot timpul asta, Alina l-a studiat pe Georgel si s-a felicitat pentru alegerea facuta, intrucat Georgel chiar e un barbat bine, plus ca e si de viata, si tot ce mai trebuie.

Pe de alta parte, Viorel e nedumerit; isi face tot felul de griji in privinta Alinei. Ii lasa mesaj pe Facebook; sper ca esti bine, te rog sa imi raspunzi cand vezi mesajul, sa stii ca tin la tine!

Alina aude cand primeste mesajul dar nu o intereseaza pentru ca fix in timpul asta e goala in bratele lui Georgel

Viorel afla de la munca de Alina, ca a fost la mare, vede poze pe insta (dar nu si pe Facebook)cu ea si cu Georgel. Manios, ii cere socoteala Alinei. Alina il cearta, ii spune ca ea nu i-a dat niciodata vreo speranta, ca a inteles el totul gresit, si ca nu are niciun drept sa-i ceara socoteala pentru ce face ea cu viata ei. Viorel intelege rapid toata tarasenia, intelege ca a fost tras pe sfoara. Mai intelege ca intr-un fel Alina are dreptate, ca nu trebuia sa puna botul la vorbele ei, ca ea oricum nu i-a inteles niciodata situatia lui. Asadar Viorel arunca toata vina asupra lui, pentru ca stia foarte bine din experientele anterioare care e treaba cu el si cu problema lui ce tine de fizic, insa s-a lasat prostit de Alina si de minciunile ei, in care ea crede cu tarie. Asa ca Viorel a decis sa nu o mai caute. Insa nici Alina nu l-a mai cautat pe Viorel pentru ca acum il are pe Georgel.winking

Asadar cam astfel de deceptii sufera uratii, si de aceea am afirmat mai sus ca nu e ok sa-i mintim ca nu conteaza fizicul.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Frumusețea vine din interior, cum te percep ceilalți pe baza șarmului și vibe-ului personal, nu că e figura nu știu cum sau corpul.
Ce mie îmi place poate ție nu îți place și invers.
Ceea ce afirmi tu e proiecția personală cred.
Apropo: psihologia evoluționistă era valabilă în trecut, acum nu mai e de actualitate, doar în mintea unora.

| ChrisRo a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba este de actualitate, deoarece;
Genul homo a aparut acum circa 2 milioane de ani. Timp de aproape 2 milioane de ani mintea umana a evoluat intr-o anumita directie. Societatea, asa cum o stim noi, nu pare sa aiba mai mult de 8 mii de ani. 8 mii de ani nu sunt deloc suficienti pentru a reprograma psihicul uman, in comparatie cu aproape 2 milioane de ani!

| ChrisRo a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca frumusetea vine din interior, atunci cum explici ca psihopatii, badaranii, cocalarii, criminalii, puscariasii, se cupleaza fara probleme? Iesi din cercul tau ingust, Rosa! Apoi, tu poti avea probleme cu sloganul asta cu frumusetea interioara, pentru ca in realitate vei fi foarte superficiala; vei arunca cu pietre in oamenii urati, pentru ca vei crede ca au suflet negru, si te vei inchina frumosilor, deoarece acestia iti vor crea o stare de bine in mod natural (suntem programati sa ne simtim bine in preajma frumosilor).

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu in relatie, dar de multe ori in atractia initiala.

| relian a răspuns:

Cred ca vorbesti de Ray,iar sa raspund as spune ca are dreptate laughing dar nu sa exprimat bine,nu este vorba de frumusei sau alfa,este vorba despre atractie,deci un mascul trebuie sa aiba ceva sa atraga femeile.
Uite de exemplu,este un actor Brody si nu mai stiu cum il cheama,este urat,sau cum sa zic nu este frumusel nicicum, dar are ceva ce atrage femeile.
Bine ca fiecare femeie este atrasa de un anume gen de barbat, dar de regula majorotatea femeilor is atrase de barbati care arata bine fizic si mai putine care sunt atrase de un anume carcater la acel barbat.
Sint barbati care n-au mai nimic deosebit sa zic asa, adica sa zic uite are ochii mari, frumosi, desi restul fetei lasa de dorit.Sau are parul negru si ondulat laughing ori are ochii albastri.
Deci sunt oameni care n-au nici una din chestiile astea,ma refer la fata,pentru ca orice femeie la asta se uita prima dta la barbat la chipul lui,iar daca barbatul respectiv n-are ceva sai sara in ochi,aia nici nu il baga in sama laughing.
Daca ai buzunarele pline,,masini,iahturi etc,atunci nu mai conteaza cum arati.
Faptul ca femeile nu spun,nu recunosc ca sunt atrase de barbati frumosi sau barbati care au anumite chestii ce lor le place asta e alta poveste,dar toate asa simt.Dar acedlasi lucru se aplica si pentru barbati,ei la fel sunt atrasi de femei frumoase si de femei care au ceva anume cei atrag.
Chestia asta este ceva normal,vine din lumea animala,de cand omu era zmeu laughing prin pesteri,paduri, deci este un instinct mai degraba decat ceva constient.

Persoana despre care povestesti na fopst refuzat de toate femeile, nici pomeneala laughing dar asta nu a mai ziso, el a fost refuzat de femeile ce le voia el, pe cele ce nu le place le refuza el laughing
Nu trebuie sa iei in seama povesti de astea, oamenii vor sa arate doara cei doare laughing

| SilentRain a răspuns:

Nu de pot face generalizări, fiecare fata e diferă la fel și așteptările lor față de un posibil partener, eu cred că e o prostie sa generalizez

| Apokales a răspuns:

Daca a primit nota 2, asta inseamna ca a folosit aplicatii, nu a intalnite fete fata in fata. Trebuie sa fiti aproape d.p.d.v. fizic si intelectual, altfel te vei simti complexat si vei iesi cat mai repede din relatie. Matrimonialele sunt superficiale si ineficiente, iar acolo domina femeile pentru ca ele aleg, nu barbatii.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Apokales):

Și față în față alege tot femeia, însă doar acelea care au capacitatea și puterea de a fi stăpâne pe deciziile, alegerile care au impact asupra propriei vieți și nu se lasă influențate și manipulate, restul sunt alese.

| CIaudiu a răspuns:

Dap, o spune din frustrare personala.

| Mosotti a răspuns (pentru CIaudiu):

Daca are nota 2 la figura si a fost refuzat, inseamna ca nu a contat 8 sa zicem, la inteligenta, caracter si imbracaminte.

Pai uite si tu baietii f aratosi ce gagici misto au, din 100, cel putin 60 il plac. Chiar daca e cam prost si rau la caracter.
Si ala bun si tocilar cu fata aia neatractiva, vai de el.

Chiar aici am avut un caz:
"pe mine ma tine ca amic, s-a dus la altul desi e arogant si nasol, eu nu is deloc asa si nu m-a vrut".
Si dupa aia mai zice "mda...stiu ca arata mai bine ca mine".

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

E adevarat! Eu sunt unul din userii care sustin aceasta afirmatie!

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Am mai spus-o și o s-o mai spun. Câți băieți, câte fete, tot atâtea preferințe, tot atâtea posibilități ca să întâlnești pe cineva sau nu și să aflați dacă visele voastre se vor împleti. Mintea umană nu o poți cuprinde, nu are limite. Însă pentru a vă afla intențiile și dacă o să devii ⭐ din "universul" cuiva tot ce trebuie să faceți e să purtați o conversație sinceră. Doar așa vei afla dacă o să ajungeți sau nu să "scrieți" propriul basm.

| ChrisRo a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

@John, Atractia fizica e un instinct general valabil pentru intreaga specie umana, la fel cum e instinctul foamei, de exemplu. Cine neaga ca n-are instinct sexual, probabil ca are ceva probleme din spectrul autist rolling on the floor)

| Mosotti a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Mintea umana nu o cuprinzi, insa partea cu instinctele e deja cunoscuta, se stie acolo in BIOS ce se intampla adica in baza.
Pana sa aflam daca visele noastre se combina, trebuie sa ne atragem macar cat de cat fizic.
Altfel degeaba.

Poti sta de vb cu cineva, nu zic nu, dar se va ramane la discutie amicala si atat, discutand sincer cum zici tu, sau ce vrei sa discuti.
Chiar te poti intelege cu cineva destul de bine, nu conteaza, dar daca atractia fizica e zero din partea unuia, nu se va ajunge mai departe, asta daca vrei relatie bazata pe sentimente, pe ca lumea, nu asa relatie seaca.

Ca rel seaca poti face, ne intelegem bine, hai sa ne si cuplam, ca na.
Merge si asa, dar o sa pierzi tot ce era mai frumos dintr-o relatie.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru ChrisRo):

Ne atrage "ambalajul" însă ceea ce ar trebui să ne facă să rămânem împreună, ce ar trebui să ne unească e "conținutul".Ce este frumos, plăcut pentru mine, este văzut ca fiind urât, respingător din partea ta și invers.Fiecare persoană din lumea asta are propriile așteptări de la un/o viitor/viitoare partener/ă. Sunt posibile tot felul de combinații.Totul depinde de capacitatea intelectuală a fiecăruia și ce va accepta sau nu de la el/ea.

| DonEduardo a răspuns:

Eu consider ca atat fizicul, cat si psihiculteebuie sa fie probe eliminatorii.

| Sekim a răspuns:

La partea ca fetelor le fug ochii dupa frumusei, este partial adevarata. Cui nu ii place frumosul? Nu neaparat la persoane ci si in arta si alte domenii. Sincer, din povestea asta inteleg clar ca omul nostru este foarte frustrat. De unde concluzia : " daca unul este mai inzestrat decat celalalt ", cum poate face el raportul intre frumusetea lui si a partenerului rolling on the floor. Pe langa faptul ca este frustrat de capacitatile sale fizice, cat si mentale, mai ales mentale, se pare ca a fost si inselat probabil, si nu a trecut peste deoarece nu e capabil sa inteleaga ce s-a intamplat.
Faptul ca a mentionat nota primita din partea femeilor si faptul ca a fost refuzat, denota cu o precizie de 99% ca omul nostru este frustrat. Astea sunt informatii extra, aduse fara niciun folos, pe langa subiectul initial ( greseala psihologica ).

| Mosotti a răspuns (pentru Sekim):

Raportul se face f simplu, dupa ce zice piata. Vezi frecventa cu care esti placut.
A, ca e un partener mai frumos ca tine care sta cu tine, sta ori ca n-a gasit pe altcineva de aceiasi nota, ori ca de interes.
Si aici se face raportul intre frumusetea lui si a partenerului dupa piata, frecventa cu care el e placut si frecventa cu care e placut partenerul.

De ex prietenu meu alfa era aspirator de gagici de la 15 ani!
Si era destul de raut sa zic asa, nu avea prea multa carte, era de multe ori agresiv, acu are doar datorii, si acum la 42 ani atrage.
Atragea priviri! Simtea ca ele il plac. Ataca la sigur. Asta am vazut eu pe unde ma duceam cu el.
Si cand iesea cu ele nu gandi ca arata ca e destept, nici vorba, hahaiala si iar hahaiala, prosteala, bautura, cluburi.

Si celalalt prieten (am mai zis, dar zicand pe alte topicuri la alte subiecte nu se stie ca ai mai zis un lucru), care are carte, e ok la caracter, inteligent, are o meserie f banoasa, haine bune, masina, casa, cucu, nu a atras niciodata, a ajuns la 42 ani singurel.
Ptr ca nu a vrut relatii pe interes, ca asa ocazii a mai avut.
Si.el vrea si el frumosul, alea mai nasoale nu sunt placute de el (deci tot pe regula asta merge), si e normal sa fie asa. Desi nici alea nasoale nu l-ar place cu adevarat, ca si alea vor frumosul cat de cat macar.

Ziceau de el ca plictieste, ca.e neinteresant, etc. Plictisea ca era destept, si ele nu doreau conversatii mai serioase, vroiau doar hahaiala, deci apreciau ca are ceva in cap pana in tinda.
Asa ca...si asa suntam cam toti.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Îmi sună cumva a invidie (sau lăudăroșenie) faza cu așa-zisul prieten Alfa.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu am zis ca nu se pot face relatii si la varste mai inaintate, chiar si sentimentale, se pot face.

Psihologia evolutionista e valabila mereu, ca genetic nu ne-am schimbat, din pacate, era bine sa fie cum zici tu.
Mda, trebuia sa vina frumusetea din interior, ca ce e acolo, ramane mereu, nu se duce.

Nu e invidie ca nu are sens, ca nu e el prietenu meu e vinovat ca arata bine, si lauda nu, ca nu are sens.
Eu am zis ca se intampla, si cum se confirma evolutionismul.
Si mai aveam unu acum 8 ani cu care ma duceam la sala, avea 27 ani, ala arata putin si mai bine, ca avea si 1, 9 m, nu 1, 71 ca celalalt.
Se uitau alea de liceu la el...de nu se putea.

Si orice barbat bine stie asta, ca e vanat de femei chit ca e porc la caracter uneori, se generalizeaza.

De ce o fata de ex daca capata un defect fizic la figura, dispera, vai, rusine ii e sa mai iasa, plange?!
Daca e proasta si proasta si la caracter, nu-si face probleme sa iasa in lume, ca da de altii la fel, si nu e problema.
Adica ce facem, disperam ca nu avem frumusetea din afara, si nu disperam ca nu o avem pe aia importanta interioara?! Hm...

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ChrisRo iti explica f bine de fapt treaba vad. Si ca sa-ti zic ceva, sti cum e? Eu de la el am invatat astea, el a fost proful meu la asta.

Si asta s-a intamplat acum 5 ani pe alt forum, pana atunci gandeam si eu ca tine, dar se intamplau multe si nu dadeau cu ce gandeam eu, ceva nu era in ordine, de la el am aflat ce si cum.

Dar vezi? Eu am invatat de la el, am analizat ce spune, am verificat, n-am negat fara sa verific.
Am incercat sa inteleg ce vrea sa zica.

Dar mda, din pacate don profesor a zis bine.

| AndreeaWTS a răspuns:

Am mai spus asta aici pe site, dar nici unul din majoritatea masculilor care susțin teoria asta cu alfa atractiv fizic (doar fizic) nu vor să accepte ideea.
E vorba de carismă, de farmecul personal al fiecăruia.
Iar asta are multe, multe componente.
E valabil atât la bărbați cât și la femei.
Am întâlnit bărbați frumoși, bine făcuți fizic, dar atât de proști, ghiolbani, țărani, plini de ei, aroganți, de ți se făcea silă.
N-aș fi ieșit cu unul de-ăsta nici la o cafea.
La fel am întâlnit și genul de tocilar, inteligent, respectuos, bun la suflet, cu simțul umorului, dar arăta săracul ca vai de mama lui.
Puteai vorbi cu el la telefon o noapte întreagă și te simțeai bine. Dar dacă era să te întâlnești cu el, îți venea să o iei la fugă.
Normal că el n-avea nici o vină. Dar spun asta pentru că nu vreau să fiu ipocrită.
Bineînțeles că nici cu ăsta n-aș fi ieșit. Eventual puteam doar să fim prieteni de cartier.
Astea sunt extremele.
Restul, au și dintr-o parte și din alta în milioane de combinații și proporții.
Iar cei mai de succes sunt cei care combină optim o grămadă de trăsături și calități și au mai avut și norocul ca natura să fie darnică cu ei. E simplu.

| ChrisRo a răspuns (pentru AndreeaWTS):

@Andreea
1.Am mai spus asta aici pe site, dar nici unul din majoritatea masculilor care susțin teoria asta cu alfa atractiv fizic (doar fizic) nu vor să accepte ideea.
E vorba de carismă, de farmecul personal al fiecăruia.
Iar asta are multe, multe componente.
E valabil atât la bărbați cât și la femei.
2.Am întâlnit bărbați frumoși, bine făcuți fizic, dar atât de proști, ghiolbani, țărani, plini de ei, aroganți, de ți se făcea silă.
N-aș fi ieșit cu unul de-ăsta nici la o cafea.
3.La fel am întâlnit și genul de tocilar, inteligent, respectuos, bun la suflet, cu simțul umorului, dar arăta săracul ca vai de mama lui.
Puteai vorbi cu el la telefon o noapte întreagă și te simțeai bine. Dar dacă era să te întâlnești cu el, îți venea să o iei la fugă.
Normal că el n-avea nici o vină. Dar spun asta pentru că nu vreau să fiu ipocrită.
Bineînțeles că nici cu ăsta n-aș fi ieșit. Eventual puteam doar să fim prieteni de cartier.
3.Astea sunt extremele.

1. Teoria cu aspectul fizic nu e teorie ci un fapt. E ca si cum ai spune ca nevoia de somn sau mancare e teorie. Carisma si farmecul personal sunt optiuni facultative, ca sa le spun asa. Zic asta intrucat prostii, ghiolbanii, natangii, analfabetii, psihopatii, criminalii in serie, narcisistii, obsedatii sexual, perversii etc etc etc, se reproduc fara probleme daca arata normal.

2. Da, n-ai iesi tu cu ei, dar probabil nici ei cu tine. Pentru ca nu va potriviti. De exemplu, poate tu ii consideri fraieri ca asculta manele, dar si ei la randul lor te considera fraiera si ciudata ca asculti muzica clasica. Fiind frumosi se combina f. usor cu frumoase proaste si ghiolbane si se simt ok asa.

3. Pai da, cumva extremele au probleme cu sexul opus, adica cei cu dismorfie sau cu probleme psihice cum ar fi anxietate sau cine stie ce dizabilitati psihosociale. In rest, nici nu mai conteaza daca atractia se face pe baza de fizic sau pe alte alea, atata timp cat oamenii se combina la gramada, fara sa aiba criterii psiho-intelectuale bine stabilite. Oamenii merg pe principiul, * daca ni se scoala/udă, e perfect*. Asta e lumea, fie ca ne place sau nu. Daca selectia sexuala se facea in principal in baza calitatilor psiho-morale si intelectuale, pai majoritatea oamenilor ar fi fost artisti, savanti, filozofi, poeti si asa mai departe. Ori este clar pentru oricine ca in general oamenii tind sa fie mai degraba prosti decat destepti.winking

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru ChrisRo):

Care sunt criteriile tale de alegere? Eu ca bărbat,prefer să fie și femeia de acord, cu tot ceea ce sunt eu.Să aibă și ea un cuvânt de spus, atunci aș putea fi mândru ca bărbat când ne alegem reciproc, nu când o prostesc, sau vrăjesc cu un singur aspect, ci să mă placă, să mă vrea alături de ea pentru tot ce reprezint eu ca om.O relație clădită și bazată doar pe aspectul fizic nu va rezista, ori dacă rezistă e doar în aparență căci se va ajunge să înșele din partea amândurora.

| ChrisRo a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Pai; criterii ce tin de fizic - sa nu fie nici mai inalta nici mai grea decat mine. Adica sa nu aiba peste 1:80 si nici sa nu depaseasca 75 de kilograme. Iar pe partea de psihic, ce sa zic, conteaza sa ma inteleg eu bine cu ea.

| ChrisRo a răspuns:

Acel user are dreptate, doamna, insa dumneata se pare ca nu intelegi cum vine chestia asta. Voi explica eu; Cam 75/80 din oameni se nasc sanatosi/eligibili sexual (dpdv fizic). Insa, o mica parte din oameni au probleme cu sexul opus fie din cauza unor dizabilitati psiho-sociale, fie din cauza unor defecte fizice - asimetrii/dismorfie. E, daca ar fi sa ai de-a face cu un individ cu dismorfie, aproape sigur l-ai refuza, chiar daca respectivul ar fi painea lui Dumnezeu. Sau, mai e o faza; sa zicem ca dumneata, ca om sanatos, iti place un tip, insa tipul te considera neatragatoare, totusi, 50 de metri mai incolo dai peste un alt tip care te vede femeia perfecta si vrea sa te ia de nevasta. E, cam asa functioneaza treaba in cazul oamenilor normali/sanatosi. Pe scurt, atata timp cat nu ai probleme cu aspectul fizic, da, acesta nu conteaza. Pentru dumneata n-a contat aspectul fizic pana acum, intrucat ai intalnit tipi care nu aveau probleme cu fizicul.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru ChrisRo):

Ar fi bine sa fie asa cum zici, dar nu e! Eu nu am vreo deformare faciala sau ceva de genul, am o figura obisnuita din punctul asta de vedere, dar tot neatragator sunt! Nu hidos, neatragator, ca in 18 ani nu m-a placut niciuna! Bine, e adevarat ca eu sunt si foarte slab (50kg la1, 80)dar si daca as fi musculos nu ar face diferenta, ca am fata din aia de tocilar! Aia cu figurile deformate au probleme mult mai mari care nu se rezuma la a avea o relatie! Oamenii aia sunt si izolati de societate, nu-i primeste nimeni nicaieri!

| ChrisRo a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Serban, poate te surprinde ce iti zic, dar mecla de tocilar e data tot de niste asimetrii, ce-i drept foarte fine. Ma uitam la un documentar pe Youtube despre treaba asta, si se simula pe calculator, cu un program special, cum o deviere de 2 mm, max 3, face diferenta intre a avea o mecla super masculina si a părea un tocilar speriat de bombe. O fizionomie nemasculina transmite creierului nostru primitiv ca ceva nu tocmai ok s-a intamplat cu individul, gen nu s-a dezvoltat normal in copilarie, a suferit de rahitism, lipsa unor vitamine, sau pur si simplu din cauza unor factori necunoscuti fătul nu s-a dezvoltat cum trebuie in burta mamei. Iar creierul nostru de pestera isi zice imediat (prin intermediul instinctelor) "nu, asta nu e un exemplar reusit, nu s-a copt cum trebuia". Iar treaba asta se traduce prin instincte de respingere sau chiar greata fața de persoana asa zis neatragatoare.