| EvaMaria25 a întrebat:

Exista pe aici vreun psiholog care ar dori sa discute cu mine si sa ma ajute?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Imi poti scrie in privat (au mai facut-o si alti useri), DAR, vom discuta ca sa te linistesc, prin urmare nu imi cere psihodiagnoza, psihopatologie sau psihiatrie caci nu fac asta pe internet, pentru cele trei aspecte, orice psiholog trebuie sa te vada si sa te auda, altfel...e o gluma. Una proasta.
NU iti recomand sa faci asta cu NIMENI in online, psihologia fiind o stiinta de Cabinet, nu de...internet.

| Thecurious a răspuns (pentru Darkmagic):

Desfarurati o activitate in aceste domenii?

| Darkmagic a răspuns (pentru Thecurious):

Nu.
Am urmat Psihologia si Istoria ca sa ma distrez, din placere.
Idem, alte cateva facultati, din dorinta de a cunoaste.

CE nu stiu utilizatorii de pe acest site, este faptul ca TOATE acele link-uri pe care le dau ei LA ORICE intrebare care implica Psihologia...sunt fake-uri.
Sunt doar o forma de reclama putin mai elaborata, toate acele "aplicatii", toti acei "Psihologi online" avand practic, adresele si datele de contact ale cabinetului, pe undeva prin josul paginii.
Te duci pe link-ul respectiv, "discuti" 5 minute in scris cu un nene...si te-a agatat, neavand practic posibilitatea de a a-ti da seama daca respectivul e un psiholog bun, sau un ageamiu.
Am dat raspunsul de mai sus EveiMaria pentru a intelege si ea, si toti cei care cred ca "rezolva" problemele cuiva urcandu-i un...link de pe net, ca Psihologia NU lucreaza asa, pentru un consult psihologic fiind necesare trei aspecte principale, fara de care nu se poate:
Observatie -/ monitorizare, Ascultare -/ dialog si Testele psihologice, TOATE, presupunand Vazutul, intalnirea tete-a-tete.

Cine crede ca ajuta, punand link-uri medicale unui ins, determinandu-l astfel sa "aleaga" si sa si schimbe zece psihologi sau medici intr-o luna, ...ala nu are ce cauta pe TPU, nu ajuta cu nimic.
Mai bine isi vede de niste "jocuri online".
Psihologia si medicina NU se fac "online".
Pot sa o inteleg si sa o linistesc pe cea care a pus intrebarea, (cum am facut si cu altele asemeni ei), dar nu ofer consultatii pe internet. Ar insemna sa imi bat joc...

| Thecurious a răspuns (pentru Darkmagic):

Este adevarat ca regulile/tepriile(stiti la ce ma refer) se aplica la majoritatea populatiei, caci sunt indivizi care le sfideaza.

| Thecurious a răspuns (pentru Thecurious):

Teoriile*

| EvaMaria25 explică (pentru Darkmagic):

Am mai fost la psihologi dar nu reusesc sa ma descarc vorbind fata in fata cu cineva nu reusesc sa spun tot ceea ce vreau

| Thecurious a răspuns (pentru Darkmagic):

Mi se pare extraordinar, pentru ca o data cu varsta, capacitatea creierului, de a asimila informatiile, scade.

| Darkmagic a răspuns (pentru Thecurious):

1. Nu e nimic extraordinar, "capacitatea creierului in a asimila informatie scade", DOAR daca scade antrenamentul creierului in a procesa/interpreta/intelege informatiile primite.
(a se vedea "copiatoarele" de inalta performanta de pe TPU, care, indiferente la complexitatea [sau nu] a unei intrebari, o urca pe Google, si copiaza de acolo ce informatii gasesc, "utilizand" creierul pentru a apasa "Ctrl C"+"Ctrl V").
Nu este cazul meu. happy
2. Sunt tanar, pentru ca nu am terminat facultatile in regim temporal de 4+4+4+4+4 ani, ci mai multe, per unitate de timp.

Cantitatea de informatie este enorma in 2018, (in crestere pe an ce trece), Calitatea analizei acestei cantitati este deficitara, de asta, multora le pare ca numarul incultilor este in crestere.
Atat de simplu este. happy

| Thecurious a răspuns (pentru Darkmagic):

Urmarea mai multor facultari in concomitent mi se pare o realizare extrem de importanta. Pe toti cei pe care i-am intrebat despre asta mi-au raspuns ca este aproape imposibil sa te "imparti", caci trebui sa te dedici doar unui singur domeniu daca vrei sa ai rezultate notabile.

| Thecurious a răspuns (pentru Thecurious):

Trebuie*

12 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Nu ai nevoie. Propriile ganduri e ca propriul sange. Ca sa iesi din tine sau din propriile balarii sau ganduri este necesar sa compari tot ce gandesti si sa alegi adevarul si ce e bine. Constiinta implantata de Dumnezeu iti spune ce e bine si ce e rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta pe Facebook grupul "Intreaba terapeutul online". Acolo iti vor raspunde numai oameni specializati in domeniu.

| wpetterssone a răspuns:

Instaleaz-o și scrie în secțiunea Chat ceea ce vrei să îi spui unui psiholog.
S-a lansat prima aplicatie mobila care ofera consiliere gratuita, direct de pe telefonul mobil http://www.116111.ro/descarca-aplicatia