| anonim_4396 a întrebat:

Exista pe timpul comunismului fetite de 12 ani depresive din cauza unei despartiri de iubit?

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Userul intreba de atitudinea depresiva si infantila a fetelor de acum daca se intalnea si in comunism. Si eu greu de crezut ca se intalnea, ca se vedea pe fata. Unele probabil ca sufereau, insa in comunism oamenii erau mai sobri, mai retinuti, mai putini empatici. Stiau sa-si ascunda sentimentele-n public. Nu se dadeau in spectacol cu o reusita sau cu o depresie, precum vedem zi de zi fetele pe Facebook, Instagram sau TPU. Si cel putin, nu la varsta de 12-16 ani. Fetele la varsta aia erau mai educate, erau mai ocupate. Cel putin, atitudinea cu care reactionau la anumite intamplari era clar diferita atunci fata de acum. Iar aceasta atitudine era evident influentata de regim, prin normele sociale impuse, regulile scrise si nescrise din acea societate, sobrietatea si impunerea respectului fata de locul de munca si de partid, mai presus de treburile familiale. In povestile bunicilor, la fel ca si-n cartea 1984 pentru cei care o cunosc, se spunea cu jumatate de gura cum partidul a destramat atatea familii, nu a incurajat atat de mult iubirea in familie mai presus de iubirea fata de partid, nu a incurajat religia mai presus de partid, nu se accepta confruntarea problemelor familiale cu datoria catre locul de munca de zi cu zi. Mergeau chiar intr-atat de departe incat sa invrajbeasca copiii impotriva parintilor sau a altor membri ai familiei, ultimul pas fiind turnarea la securitate. De asta, oamenii erau mai retinuti. Mai in alerta. Isi ascundeau / isi suprimau sentimentele si numai unui numar restrans de oameni si le aratau. De asta zic ca stapanirea de sine era esentiala. Conditiile vremii te faceau sa fii astfel, ca sa nu clachezi.

Insa acum, o data cu liberalizarea, tinerii nu mai sunt asa de constransi. Nu mai au atat de multe responsabilitati la care sa se gandeasca in loc de o depresie. Nu sunt asa maturi precum erau parintii nostri pe vremea lor. Vremurile s-au schimbat, chiar daca putin in Romania. Insa tinerii de-acum sunt mult mai diferiti, datorita drepturilor dobandite, datorita trendurilor, schimbarii de mentalitate. Prea multa relaxare si lipsa de responsabilitate i-au bagat in depresie. Prea mult social media si imitarea dramelor americane i-au bagat in depresie. Trendurile cu iubiti de la 12 ani i-au bagat in depresie. Ei nu sufera de probleme reale existentiale precum tinerii din comunism. Acum se sta bine pe banii parintilor si se freaca butonul de inimioare intre cuplurile de iubiti de 12 ani. Pe naiba depresie. Pana si cuvantul "depresie" il folosesc mai nou superficial.

Fiindca comunismul nu-ti ofera sansa la alternativa cand il descrii. Comunismul se defineste prin el insusi, iar poporul comunist e in mare unul omogen, caracterizat de regimul sau. Chiar daca sunt cateva minoritati care se diferentiaza de la regula, in mare poti spune aceleasi cuvinte despre un popor comunist. E una si-aceeasi culoare. Si este adevarat, regimul schimba oamenii. Le schimba atitudiniile si reactiile. Chiar si relatia de dragoste. Pentru cei care nu ati aflat, cititi pentru inceput 1984! Comunismul a avut grija sa se infiltreze in toate straturile tesaturii sociale, in toate cotloanele poporului comunist, a reusit sa se aseze cu ei la masa cand mancau, sa se aseze cu ei in pat cand dormeau, comunismul a fost acolo cu ei la locul de munca, cand isi luau leafa, comunismul a fost acolo la nunta lor in toate deciziile de dupa. S-a infiltrat oriunde in societate, mai presus de dragoste si notiunea de familie. Comunistii erau pagani. Voiau doar suprematie. Nici nu mai trebuie dezbatut faptul ca a schimbat multe caractere si atitudini. Ei bine, ca sa faci fata la un asemenea regim, e evident ca aveai nevoie sa fii, mai ales ca femeie, o persoana darza, demna, stapana pe sine.
Acum a dat lentoarea-n fetite. Habar n-au pe ce lume se afla. Vreti exemple? Vedeti pe TPU, Instagram, Facebook, Youtube. Si nu zic ca acel regim era de preferat, pentru ca nu il agreez, insa ce este de apreciat este rezistenta oamenilor la greutatile acelui regim, pe care si-au format-o in timp, vremurile si oamenii partidului devenind tot mai aspri si perversi. Stapanirea de sine si ratiunea femeilor de atunci merita, asadar, apreciata!

19 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu, erau prea ocupate sa mănânce pâine cu porția și sa l pupe în cuur pe Nicu

| Lucian4 a răspuns:

laughing)))R: Nu. In epoca trecuta la 12 ani rupeau cartea scolara cred, invatand si nu se gandeau la relatii, mai rau la despartiri. de ce oare? pentru ca nu era aparuta tehnologia (interntul), televiziunea cu filme din Spania, usa, Italia, nu erau alte alternative

| RAY a răspuns:

Inclusiv sotia lui ceasca suferea de depresie dupa el, ce romantic au murit impreuna

| gabicoo a răspuns:

Pe timpul comunismului, la 12 ani, stăteam la coadă la pâine și lapte. Nu știam ce e aia iubit/iubită. Depresie făceam din cauza frigului din bloc, a lipsei alimentelor de bază, apei calde și produselor de primă necesitate! De fapt nu știam ce e aia depresie și că se cheamă așa! Un pionier adevărat nu făcea depresie!
Aaaaa era să uit de "iubitul conducător" și de jurământul șoimului patriei:
"Cu o mână pe oliță
Și cu alta pe fundiță/
Jur să nu mănânc nimic
Să cresc mare și voinic
Pe-ntuneric și pe frig!"

| laSoledad a răspuns (pentru gabicoo):

Bine zis!

| Thecurious a răspuns (pentru gabicoo):

Interesante informatii.
Cred ca orice elev care se plange de conditiile actuale, in care traieste, ar trebui sa citeasca expunerea ta.
Pe mine chiar m-ati imbarbatat.

| Yurisa a răspuns:

Da, logic

| laSoledad a răspuns:

Da, dar probabil ca uitau repede fiindca aveau ce stii ce reprezentatie de dans patriotica, in cinstea lui Ceausescu de pregatit.

| laSoledad a răspuns:

Fetele si femeile comuniste erau mai stapane pe ele, mai realiste. Nu asa papa lapte spalate pe creier de dramele americane precum fetele de dupa 2000. Erau si mai familiste. Modelele mele feminine sunt doamnele in adevaratul sens al cuvantului din familia mea - mama, bunica, matusa. Pai, bunica mea in comunism a trecut printr-un divort in viata ei de un barbat care o inselase. Pai ce, daca mai statea sa planga dupa un mitocan ca ala toata viata ei, se mai nastea mama mea?
Femeile pe vremea aia stiau ce vor, nu-si lasau demnitatea calcata-n picioare.

| CristinaDeux a răspuns (pentru laSoledad):

Daca asta este exemplul din familia ta, nu inseamna ca trebuie sa generalizezi.
Eu cunosc MULTE cazuri de femei care, da, au fost calcate in picioare de barbati si totusi se intorceau la ei.
Mama mea este exemplul perfect.
Niciodata sa nu generalizezi avand la cunostinta un singur caz care poate fi izolat.
Dragostea a facut victime de cand exista, indiferent de perioada in care s-a manifestat. Sa nu mai luam in calcul faptul ca simtim iubirea in functie de cultura in care suntem, si dupa cum bine stim, lucrurile in Romania sunt la fel de zeci de ani de zile.
Cu bine!

| CtBogdan a răspuns (pentru laSoledad):

Imi place foarte mult ce ai spus. ai spus ce trebuie.

| laSoledad a răspuns (pentru CtBogdan):

Multumesc!
Si multumim pentru intrebarea interesanta!

| laSoledad a răspuns (pentru CristinaDeux):

Si nu zic ca acel regim era de preferat, pentru ca nu il agreez, insa ce este de apreciat este rezistenta oamenilor la greutatile acelui regim, pe care si-au format-o in timp, vremurile si oamenii partidului devenind tot mai aspri si perversi. Stapanirea de sine si ratiunea femeilor de atunci merita, asadar, apreciata!

| laSoledad a răspuns (pentru CristinaDeux):

Userul intreba de atitudinea depresiva si infantila a fetelor de acum daca se intalnea si in comunism. Si eu greu de crezut ca se intalnea, ca se vedea pe fata. Unele probabil ca sufereau, insa in comunism oamenii erau mai sobri, mai retinuti, mai putini empatici. Stiau sa-si ascunda sentimentele-n public. Nu se dadeau in spectacol cu o reusita sau cu o depresie, precum vedem zi de zi fetele pe Facebook, Instagram sau TPU. Si cel putin, nu la varsta de 12-16 ani. Fetele la varsta aia erau mai educate, erau mai ocupate. Cel putin, atitudinea cu care reactionau la anumite intamplari era clar diferita atunci fata de acum. Iar aceasta atitudine era evident influentata de regim, prin normele sociale impuse, regulile scrise si nescrise din acea societate, sobrietatea si impunerea respectului fata de locul de munca si de partid, mai presus de treburile familiale. In povestile bunicilor, la fel ca si-n cartea 1984 pentru cei care o cunosc, se spunea cu jumatate de gura cum partidul a destramat atatea familii, nu a incurajat atat de mult iubirea in familie mai presus de iubirea fata de partid, nu a incurajat religia mai presus de partid, nu se accepta confruntarea problemelor familiale cu datoria catre locul de munca de zi cu zi. Mergeau chiar intr-atat de departe incat sa invrajbeasca copiii impotriva parintilor sau a altor membri ai familiei, ultimul pas fiind turnarea la securitate. De asta, oamenii erau mai retinuti. Mai in alerta. Isi ascundeau / isi suprimau sentimentele si numai unui numar restrans de oameni si le aratau. De asta zic ca stapanirea de sine era esentiala. Conditiile vremii te faceau sa fii astfel, ca sa nu clachezi.

Insa acum, o data cu liberalizarea, tinerii nu mai sunt asa de constransi. Nu mai au atat de multe responsabilitati la care sa se gandeasca in loc de o depresie. Nu sunt asa maturi precum erau parintii nostri pe vremea lor. Vremurile s-au schimbat, chiar daca putin in Romania. Insa tinerii de-acum sunt mult mai diferiti, datorita drepturilor dobandite, datorita trendurilor, schimbarii de mentalitate. Prea multa relaxare si lipsa de responsabilitate i-au bagat in depresie. Prea mult social media si imitarea dramelor americane i-au bagat in depresie. Trendurile cu iubiti de la 12 ani i-au bagat in depresie. Ei nu sufera de probleme reale existentiale precum tinerii din comunism. Acum se sta bine pe banii parintilor si se freaca butonul de inimioare intre cuplurile de iubiti de 12 ani. Pe naiba depresie. Pana si cuvantul "depresie" il folosesc mai nou superficial.

Fiindca comunismul nu-ti ofera sansa la alternativa cand il descrii. Comunismul se defineste prin el insusi, iar poporul comunist e in mare unul omogen, caracterizat de regimul sau. Chiar daca sunt cateva minoritati care se diferentiaza de la regula, in mare poti spune aceleasi cuvinte despre un popor comunist. E una si-aceeasi culoare. Si este adevarat, regimul schimba oamenii. Le schimba atitudiniile si reactiile. Chiar si relatia de dragoste. Pentru cei care nu ati aflat, cititi pentru inceput 1984! Comunismul a avut grija sa se infiltreze in toate straturile tesaturii sociale, in toate cotloanele poporului comunist, a reusit sa se aseze cu ei la masa cand mancau, sa se aseze cu ei in pat cand dormeau, comunismul a fost acolo cu ei la locul de munca, cand isi luau leafa, comunismul a fost acolo la nunta lor in toate deciziile de dupa. S-a infiltrat oriunde in societate, mai presus de dragoste si notiunea de familie. Comunistii erau pagani. Voiau doar suprematie. Nici nu mai trebuie dezbatut faptul ca a schimbat multe caractere si atitudini. Ei bine, ca sa faci fata la un asemenea regim, e evident ca aveai nevoie sa fii, mai ales ca femeie, o persoana darza, demna, stapana pe sine.
Acum a dat lentoarea-n fetite. Habar n-au pe ce lume se afla. Vreti exemple? Vedeti pe TPU, Instagram, Facebook, Youtube. Si nu zic ca acel regim era de preferat, pentru ca nu il agreez, insa ce este de apreciat este rezistenta oamenilor la greutatile acelui regim, pe care si-au format-o in timp, vremurile si oamenii partidului devenind tot mai aspri si perversi. Stapanirea de sine si ratiunea femeilor de atunci merita, asadar, apreciata!

| Sonia822 a răspuns:

Nu avea loc sexualizarea copiilor, ca acum. Nu vedeati popourigoale la tv, la 12 ani unii copiii inca credeau in Mos Craciun, isi traiau copilaria. Era o societate normala, stabila, decenta, altele erau valorile, nu homosexualitatea si aprecierea nonvalorilor. Puteau sa dezvolte o pasiune secreta pentru cineva, ca doar sunt oamenidar nu spuneau, ca le rupea ma-sa cu bataia. Aia care vroiau sa dea jos stapanirea ajungeau la canal. Ajungeau inclusiv aia care erau manipulati, si habar n-aveau ce au facut, de aici povestile cu vai, crimele comunismuluiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,dar nu ca acum.
Acum e o moda cu depresia la copii din cauza gadgeturilor a tehnologiei care ii disteanteaza de a avea activitati care inainte erau la ordinea zilei.

| Paul754880338 a răspuns:

De ce crezi ca sistemul poate influenta dragostea sau varsta la care ea se intampla? Poate ca pe vremea aceia de mult apusa oamenii erau mai calzi si mai apropiati doar pentru ca lipsea internetul care sa ii tina departe unul de altul in realitate si aproape (?)in virtual. Dar dragoste si fericire, despartire si suferinta a existat intotdeauna

| BiencutzaBia20 a răspuns:

Nu cred că ar fi existat.
Fetele de 12 ani de pe acea vreme se ocupau de școală, nu ca în ziua de azi cu prostii.

| LimitBreaker a răspuns:

Iti dai seama ca e greu sa verifici asta dar logic ca exista.
Sunt multe persoane care se ataseaza sau indragostesc (chiar si la varste care nu inteleg ce inseamna iubirea) si intra in depresie cand sunt ignorate sau persoana iubita e indiferenta sau ii place de altcineva.

| MaNumescAurelian a răspuns:

Pe atunci, la 12 ani, mergeai la lucru, nu stateai, doamne feri sa te vada cum stai, ca la munca mergeai, si nu aveai tu timp sa iti faci iubit/a. Doar prieteni, atunci, era mai bine.