| SERIALS a întrebat:

Exista speakeri motivationali care invata arta seductiei si manipularii? De exemplu as vrea sa aflu raspunsurile la preocuparile mele: cum sa profiti de pe urma barbatilor, cum sa ii seduci incat sa ii smulgi de bani si ei sa isi piarda mintile, cum sa ii manipulezi in favoarea ta, cum sa ii invarti pe degete, sa iti faca cadouri si sa iti dea bani, sa fie generosi, vacante scumpe, etc?

53 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu un speaker (motivational sau nu) te ajută aici ci ASPECTUL (fizicul)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Speakerii nu te pot transforma in ceva ce nu esti.
Ceea ce iti doresti tu, se poate face daca esti putin dereglata si tu, sa poti iubi pe bune pe cineva, dar in acelasi timp sa-ti bati joc.
Am avut contact cu tipe de genul, alea cand cuceresc un barbat sunt mult peste o iubita cinstita, dau senzatia de tipe simple si timide, in pat au pofte maaari, sufoca dragut barbatul pana cand intra in joc (si se indragosteste), apoi incep ele sa se raceasca, iar el devine disperat dupa dozele de afectiune pe care le primea pana atunci.
In momentul in care el e disperat, tu trebuie sa incepi "aaa. pai trebuie sa-mi vand telefonul, au ai mei rata". Dar nu incepi sa spui asa neintrebata, te dai suparata, abatuta. Eventual faci cumva sa-l afecteze si pe el "nu o sa mai am telefon, nu stiu cum mai vorbim". El e disperat, te face cu telefon sau bani de rata.
Stai putin, mai bagi o bomba. Nu ai tampoane, n-ai credit, ti s-au rupt pantofii...
Dar trebuie sa cunosti prada, ca unul ca mine, pierde doar timp cu astea, nu pune botul la teatru, si te mai si face de rahat.
Iei unul virgin pe la 26 de ani, plecat pe tir... Aia sunt prada ideala. Ca n-au mai vazut relatie, si nici pe acasa nu stau.
Alegi mereu tipi prosti, si ii aprobi in prostia lor. Ia-i pe aia care stiu toate problemele tarii, COVID nu exista, etc. Pe aia ii aprobi in tampeniile alea, apoi faci ce vrei cu viata lor, ca urmeaza orice porcarie li se spune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Merge si cu tipi inteligenți, dacă tipa e si ea inteligenta(mai inteligenta ca el). Oricine se poate lăsa păcălit dacă ea își joaca suficient de bine rolul si are "talentul" de a-si da seama ce îi lipsește lui si de a deveni exact acel lucru. Tine mai mult de capacitatea de a "citi" o persoana.Plus alte calități cu care trebuie sa se nască si sa si le cizeleze pe parcurs.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mi se pare o activitate pentru persoanele "prea" inteligente.
Cu tipii destepti, eu vad posibila doar varianta sponsorizarii pe fata, fara regrete din partea lui. Asta ar fi ceva cinstit, nu pacaleala.
Mi-e greu sa imi imaginez o tipa foarte inteligenta, care se chinuie sa faca de bani pe unul. "Furturile" astea mi se par asa, dintr-o clasa sociala foarte joasa. Nu prea te astepti sa vezi absolventi de medicina furand din buzunare, de exemplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Banii sunt cea mai simpla chestie pe care o poți obține.Si nici nu-ți trebuie prea multe studii. Ajunge sa fii frumoasa.Cu o manipulare mai sofisticata poți obține alte chestii, nu neapărat materiale.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu, eu cred ca victimele apartin unei anumite tipologii.
Am un prieten "intelectual" (inginer), care se ataseaza de orice fata, si se lasa calcat in picioare la modul grav. Dar ala nu e inteligent pe bune, se vede in discutii.
Sunt curios ce s-ar putea obtine de la mine, ca mereu am planuri pe cel putin 6 luni in avans, in care intra timpul si banii mei. O desteptaciune din asta, ar trebui sa stea 6 luni, sa astepte sa finalizez ce incepusem, sa ma faca sa produc mai mult, sa-mi influenteze viitoarele planuri... Iar la cum ma misc eu, in 20 de ani, incep sa dea roade ideile ei thinking
Asa merge treaba asta, sau nu sunt potrivit? sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu îl am in cap pe ted bundy intr-o varianta feminina.Cu manipulare si seducție ți se deschid multe porți.
Da, presupun ca victimele aparțin unei anumite tipologii.Probabil sunt mai vulnerabile si persoana in cauza(aia care manipulează)simte chestia asta si își da seama ca ar fi niște ținte bune
Nu cred ca simplul fapt ca e inginer garantează un nivel superior de inteligenta.
Nu ești tu potrivit, te misti prea incet sad Eu nu as aștepta atat.In 20 de ani îmbătrânesc prea mult si se duc de râpa planurile mele.Ai mai mari șanse sa câștigi tu de pe urma unei tipe de genul decât invers.
Dar din nou, depinde ce vrei sa obții.Banii sunt cea mai simpla chestie.E de ajuns sa fii frumoasa si oricum se găsește cineva care sa te întrețină.Dar poți manipula oamenii(barbatii) ca sa obții si alte lucruri, mai subtile.Sau doar de distracție. Poti pur si simplu sa convingi o persoana sa facă un anumit lucru care te ajuta pe tine.Sa convingi un grup de persoane ca tu ai dreptate in defavoarea altcuiva.Sa câștigi alegerile.Sa câștigi un anumit post.Sa-i faci pe doi sa se despartă. Toate chestiile astea au la baza manipulare, la o scara mai mică sau mai mare.

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ete nu, ce, le strica bani si mai multi? Din contra, una desteapta stie cum sa faca teatru, ii stie punctele slabe, ca si unu destept daca se indragosteste ca prostu, ala e! Nu mai judeca rational. Alea profi chiar pun mana pe case, mosteniri, ce parere ai tu?
Alea proasta unele habar nu au cum sa faca, plan, etc.

Ar fi culmea un medic sa fure la low level din buzunare, ala fura la high level la o adica. Aia destepti dau tunuri, nu fraierii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mosotti):

Alea "destepte" sunt niste scorpii, nu cred eu ca nu dau indicii. Pana si un comportament nesimtit cu un strain nevinovat e un indiciu.
Iar "desteptii" aia care pierd case si mosteniri, sunt genul ala de inteligenti care se destrabaleaza total cand vad sampanie si rochie rosie. Cunosc destui. Nu mai conteaza cine e domnisoara, poate fi si o agramata.
Tot aia, daca nu ar pierde tot cu femeile, ar juca la barbut mostenirile/afacerile, si tot acolo ar ajunge.
Un om care isi pretuieste avutiile, nu prea le vinde pentru o partenera aparuta de nicaieri.

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce vorbesti ma? Nu stii mecanismul, daca se indragosteste, modulul de gandire rationala se suspenda. Aaa, daca nu e indragostit da, atunci ai dreptate. La mine mecanismul de indragosteala nu exista slava domnului, vedeam multe fete care ma atrageau tare dar atat, nimic mai mult. Si chiar si acum imi place una de nu mai pot, si asta din 2015, are 28 ani dar aia e, nici o figura nu m-a atras vreodata mai mult ca asta, nici mai tanara, nici la varsta egala, nici mai in varsta.

Dar daca si-ar bate joc de mine, zboara imediat! Cica la indragosteala nu-i asa, mecanic inteleg asa inginereste "daca se intampla aia, se opreste aia si deci se intampla asa", dar nu am simtit vreodata sa vad cum e, ca mie mi se pare aiurea, si drogat sa fi si tot vezi, cel putin asa zic eu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mosotti):

Pai, dupa definitia ta, inseamna ca nici eu nu ma indragostesc, doar ma atasez.
Sunt lipicios, am grija de ele pe cat se poate de nesufocant, nu ma mai intereseaza nici una in afara de "aleasa", dar daca incearca joculete, calca stramb sau sughita, a zburat urgent, si nu m-as mai putea uita la ea a doua oara.

Probabil cine si-a tras copyright pe "dragoste", e un tampit din ala care daca vede pi da, e in genunchi, nu o mai uita niciodata, si isi pune si bunurile pe numele ei, sa aiba si ea de pantofi... Aia nu sunt oameni destepti, ori au niste probleme emotionale mai vechi (nu au avut stabilitate in familie de mici), de aia se ataseaza ca scamele de zdrente, si accepta orice.
Eu iubesc conditionat; daca nu primesc ce ofer (sau maximul posibil, daca ofer mai mult), am plecat.
Nu de alta, dar am mai incercat una-alta, si am vazut ca daca esti prost si lasi de la tine, ajungi la mai rau, rade si mintea ta de tine, iar ele si-o iau in cap, si incep sa se simta "femme fatale", eventual fac si teste pe tine: "cat de departe merge un prost?".
E mai sanatos sa le consideri putin animale, asta e si realitatea. Imperecherea e ceva animalic, dar se poate controla si cu inteligenta, daca stii sa-ti fixezi niste principii.

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Mda, nici tu nu te indragostesti, esti un norocos, indragosteala nu permite sa pa daca-ti face rau, asa se zice, desi tot nu pricep cum nu.
Nu are treaba neaparat cu problema emotionale, nu te mai lua dupa toti psihologii, nu stie nici dracu precis care e treaba, sunt ei predispusi la indragosteala, multi au problema emotionale si nu se mai ataseaza de nimeni, e relativ. Toate astea depind si de structura genetica. Ca la acelasi lucru si mediu putem reactiona diferit.

Imperecherea nu are treaba cu indragosteala, poti face s si fara dragoste, ca si invers, fara sex sa fi indragostit sa indragostita.

| Mosotti a răspuns:

E f simplu, aia cu motivationalele sunt vrajeli, nu au nici o treaba cu realitatea pentru ca:
In mod normal ca sa seduci, sa smulgi bani, sa profiti de pe urma barbatilor, trebuie sa arati foarte bine, sa te porti cat de cat okey si mai ales sa ai norocul sa te invarti prin mediul unde ar putea fi asa barbati, si asa sansele sunt f mari sa se intample de la sine! Atentie, fara sa faci nimic in mod deosebit, se intampla, vine, te place, te invita si automat de acolo curg in mod natural toate, el de buna voie iti va da ce vrei tu doar sa stai cu el.
Asa se intampla la toate femeile care fac asa, ce trebuie tu sa faci este sa te prefaci si tu ca-l iubesti si gata, te porti cum trebuie, asta depinde de tine. Ca pana la urma stii ce vrea? Sa stai 5 min sa te asa si atata! Nu mai mult. Iar asta pentru tine nu e mare lucru pe langa ce ofera.

Deci fizicul + mediul potrivit, plus comportament sa jude ala ca-l iubesti de il innebunesti (mor de ras). Ca daca esti in colectiv de oameni de rand, logic ca si daca arati bine, sansele-s minime.

Arta seductiei nu se invata, fizicul atrage de la sine, ala seduce puternic, ca cineva care nu arata deloc bine, nu o sa seduca niciodata cu 100 de motivationale de cacao. Si dupa ce ala a ramas sedus de tine, dupa aia automat il manipulezi cum vrei tu f simplu, spui ce vrei, si aia face, nu trebuie sa te invete nimeni.
Doar sa nu se prinda ca nu ai nimic pentru el!
Daca mai in colo vrei sa-i torni si un copil ca sa mai iti dea si ceva mii de euro pensie alimentara minim 18 ani, e mai bine, dar asta e la latitudinea ta.

La treaba!

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca cineva te va invata asta vreodata.
Trebuie să areti bine, sa fi frumoasa si sa umbli după bosorogi si prosti care sunt dispuși să iti de-a bani si cadouri.Dar asta cred ca e un fel de prostituție oricum.

| Celcestietot a răspuns:

Aia este t@rf@ manipulatoare, nu deveni asa, fi fata serioasa.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

De ce nu? Pai tocmai ca e f serioasa stie ce vrea de la viata, banul invarte lumea, tu stii ce misto e sa bagi cardul si in 3 sec sa ai ce vrei? Am simtit asta cand fac cumparaturi de orice fel, e miraj tata! Vrei frigider, BUM, iti vine in casa.
Vrei calculator de 3000 E, bagi cardul "Card acceptat", gataaa.

Vrei internari la spital teapan, gata, se rezolva.
Daca ar munci pe nimic, chiar ca n-ar fi serioasa.
Daca prostia e mare ce? Sa se destepte prostii sa nu dea tot pentru un f de 20 sec, am cronometrat, curba incepe urca si in maxim 15-20 sec esti gata, zic urcarea placerii, pai numa un handicapat da tot pentru atata, cand ai si mana, ai si dame de consumatie care oricum te-ar costa mai puti decat sa-i iei asteia haine, masina si alte tempenii, sa-ti mai si pierzi timp cu ea.
Boieria si prostia se platesc.
Eu o admir sinceramente. Si eu as face la fel daca as putea pana la urma, ca oricum ala care are mult, nu saraceste, stai tu cumintel. Ptr el oricum nu inseamna mare lucru, deci mare rau nu-i fac.

Vai di mini e pacaaat, dar popenia au merzane, averi, deci insisi ei se dau la din astea, dar zic altora ca e pacat de dumnezeu, fi serios.
Unele si-au facut atatia bani ca si-au luat 2-3 apartamente si apoi traiau din chirii cand nu se mai putea sa faca asta dupa 40 ani in colo.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Nu imi plac imoralitatile si nimeni nu ar trebui sa recurga la asemenea metode, nu ar trebui totul sa fie ca in jungla. Nu imi plac nici preotii fara har si nici lui Iisus nu ii placeau, iar in Biblie ne spune cum se procedeaza corect.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai si popii de ce-s bogati daca biblia ne spune cum e corect?! Ca nu pricep, reprezentantii bibliei, bisericii zic sa fim corecti, dar ei cum sunt?

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ai intelege, pentru ca nu dai 2 bani pe Biblie si nu crezi in Dumnezeu.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce sa nu inteleg? De unde au palate, bani multi? Masini? De ce iau spagi la inmormantari, pomeni si altele? Fi serios ca toti stiu asta.
De ce cand le dadea lumea de pomana la tara, nu ziceau "nu mai da mamaie ca am si nu are rost sa dau la porci mancarea adica munca voastra", ca asa faceau! Hrandeau porcii cu hrana de la prosti care munceau pe ea de nu mai puteau.
O dadea, ca ce sa faca cu atata?! Ca multi dadeau, ca na, e popa.
Oprea si pentru el cat dorea si restul la porci.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Multi preoti nu urmeaza modelul Bibliei, dar asta nu inseamna ca Biblia nu este o carte care detine intamplari reale. Daca voiau sa manipuleze lumea, faceau continutul in asa fel incat sa se potriveasca si peste mult timp, dar, nu, el a fost facut la transmisia lui Dumnezeu, de aia nu da masa cu casa.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Si s-a dus dumnezeu la bogati sa zica "ba astia faceti asa", ce naiba ma. Imbogatiti-va, trageti pe oameni, mintiti, luati spaga la inmormantari, pomeni, invartiti miliarde la Vatican acolo. Ca daca era dumnezeu nu ii lasa sa faca asta.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Ba normal ca Dumnezeu ii lasa, cad doar avem dreptul de a decide de partea cui suntem.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Aaa, deci dumnezeu permite sa suferim noi, nu e frumos, ca prin ce fac ei, suferim noi, nu se dau pe mana necuratului (iau varianta ta) fara sa aiba treaba cu noi, nu e normal!

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Daca omul alege suferința, nu este vina lui Dumnezeu. Este o lume a liberului arbitru și noi construim ceea ce se vede. Dacă nu puteam alege, spuneai că este dictatură.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai nu putem sa alegem! Cum zici asa?! Aleg eu sa fure popii, politicienii si noi sa fim saraci?! Negrul ala a ales sa moara sub politaiul ala?! Hai ca ai zis-o si tu.
Batranul ala de 75 ani impins pe trotuar de doi jandarmi a ales?

De ce n-a venit dumnezeu "beeei ce ai ma cu batranul asta? De azi in colo esti paralizat de la gat in jos si tu si astalalt".

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Este lumea omului, el a cladit-o așa de-a lungul timpului, el a ales s-o facă așa și consecințele se văd în prezent.

Dacă oamenii îl urmau pe Dumnezeu, nu se mai întâmplă asta și ți-am mai spus că Dumnezeu nu intervine. Cum îți așterni, așa dormi, blamează omenirea.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Care dumnezeu?! Si daca nu intervine duca-se, nu am nevoie de cineva care nu ma ajuta cu nimic si ma lasa la mana celor de sus hoti.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Dacă te lepezi de Dumnezeu în public la Judecată nu vei mai avea parte de El. Dumnezeu are căile Sale, te ajută în felul Său, citește din Biblie.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Ete, nu ajuta cu nimic, nu vreau sa citesc zicerile mai marilor lumii de la vremea aia, ca romani 13 mi-a zis tot ce trebuia din biblie.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

S-a încercat să se facă o lege morală, iar la acea vreme lumea era cu mult mai stăpânită de Spiritul lui Dumnezeu, față de cea a zilei noastre. Nu doar din Romani este unită Biblia, ci și din multe altele, mai ai 65 dacă ești român.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu stiu eu nu cred. Vreau sa vad ca ajuta concret, nu iluzoriu. Am facut un accident, mi-a taiat picioru, fa sa creasca la loc daca esti smecher, si atunci da, meriti sa cred in tine, ca m-ai ajutat. Altfel, moral nu, faptic nu, sa cred in tine de ce?!
In ce sa cred? Ca nu faci nimic.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Se vede că noi nu avem corpul construit special pentru mediul înconjurător, pentru că Dumnezeu avea alt plan cu noi, unul mai friendly, să-i spunem așa. Este o prostie să îți pui toată încrederea în Teoria Evoluționistă, deoarece, nici nu s-a găsit legătură dintre noi și primate, iar daca era să evoluăm, însemna că organismul era adaptabil fiecărei condiție de mediu + plus că noi am evoluat din bacterii, care sunt deja adaptabile zonei în care se afla, ceea ce înseamnă că, acestea nu aveau cum să evolueze. Vezi, nu se leagă multe. Știința se bazează pe niște presupuneri, pe niște supoziții în mare parte, nu ceva sigur, dar, crezi în ce vrei. Dumnezeu îți dă, dar nu îți bagă în traistă, darurile pe care le primești și le vei primi din partea Sa, sunt prezentate în Biblie. Și, apropo, savanții creaționiști, oameni cu studii deci, și-au dat seama că teoria lui Darwin este o prostie și au rămas la adevărata credință, la cea într-un creator.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Mda, daca erau bacteriile adaptate, nu aveau de ce mai evolua.
Nici creatia nu da, ca pe dumnezeu ala cine l-a facut? Undeva ceva nu da. Ca nimic nu e aiurea fara inceput si sfarsit.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Nu este vorba că nu dă neapărat asta cu creația, chestia este că știința măsluiește originile, că la o analiză foarte atenta la capitolul origini omenesti, aceasta se autodistruge singură. Gândește-te la faptul că Dumnezeu nu este afectat de timpul și spațiul nostru, pentru că nu este de la noi din Univers și spune și în Biblie că Acesta a creat Universul și niște primitivi nu aveau cum să dețină niște informații atât de complexe dacă nu intervenea divinitatea să le comunice.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai si de unde se stie ca dumnezeu nu e din universul nostru?! Nici dracu nu stie de unde e sau nu e. Plus ca, ca sa faci asa ceva ai nevoie de energie fantastica, vezi formula mc la patrat. De aia nu da nici cu creatia. Stiinta incearca ea sa explice ceva dar nu poate, nu ca masluieste ceva.

Darwin multe nu spune, se rup multe si ii distruge teoria clar. De ex "aaa, are venin ca sa omoare prazile", deci serpii. Pai si pana sa faca venin cum mancau?! Dar daca mancau si fara, ce rost mai avea sa devina cu venin?!
Sau nu zice de unde stia sarpele ce compozitie chimica sa aiba veninu ca sa ucida victimele! Ca fara sa cunosti victima, nu poti face o otrava pentru acea victima, nu poti face un virus la calc fara sa cunosti structura programelor pe care vrei sa le virusezi.
El iti zice doar ca are pentru ca sa., dar atat. Si special nu zice ce trebuie, ca s-ar prabusi teoria lui.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Pai vedem din carte ca Dumnezeu nu este din acest Univers. Acea formula a lui Einstein stiam ca ar putea demonstra existenta lui Dumnezeu. Uite de ce : Inainte ca Dumnezeu sa creeze Soarele, Acesta a creat lumina. Lumina este o forma de energie interconvertibila cu materia conform formulei lui Einstein,, E=mc2'', unde,, E'' este energie, iar,, m'' masa si,, c'' viteza luminii si astfel povestea Genezei are sens. Si stiinta daca nu poate explica, de ce se baga in manualele de biologie si invata ca noi ne tragem dintr-o primata sau acel peste urat laughing? Nu este corect atunci.
Ai dreptate in legatura cu teoria lui Darwin, buna argumentarea.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu, nu ai cum avea atata energie sa faci cu ce pana mea vrei. Si ca sa ajungi dintr-un univers in altul, ai nevoie si de mii de ani lumina, deci nici asa nu este, de fapt nu stim cum este. Poate o civilizatia intreaga da, sa fie o intreaga civilizatie superavansata sa se joace asa cu m * c la patrat ala cum vor. Poate a facut candva si a trimis incoa, nu stiu.
Dupa mine fiecare specie ar fi fost facuta as cum este, maimutele existente nu vroiau si ele la internet? Desi am trait in acelasi mediu, noi suntem cum suntem, ele cum sunt.

Cum dracu dintr-un ou iese puiu cu ochi cu tot ce vrei tu? Cum respira ala pana sa iasa afara?! Ca banui ca nu e viu de 1 secunda de dinainte sa sparga oul, oul ala e atans, cum respira?! E o inginerie, cu puf, inima, cand eu pun ou ala la prajit e un lichid si atat si albusul si galbenusu.

Adica eu la o adica pot sa fac o din asta o apa cu ceva si din ala sa iasa o mosottica cu ce creier vreau eu, ca ce sistem de vedere vreau eu, sa arate cum vreau, sa gandeasca cum vreau, f tare! Si sa o fac sa muara dupa mine toata viata, sa ramana tinara pana ii moare mosotticu adica eu, deci na.
Si ca sa o am mai repede, accelerez f tare si ritmul de crestere, pai darwin ala e prost, cum dracu sa iasa asa din intamplare asa ceva? Totul la intamplare tinde catre haos, nu catre ordine.
Dupa ce proiect aparea megaingineria asta?! Adica mosottica mea!? Nu are cum fara niste ingineri ultrainteligenti, programatori si asa mai departe, in inginerie biofizicoelectronica, chimie.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Aceasta teorie populara a lui Darwin a fost scrisa dupa moartea fiicei sale, si de aceea probabil ca nu se leaga multe, ca s-a scris,, la nervi''. O echipa de ingineri sau doar unul singur, cine poate raspunde la asta. In alt Univers sau mai bine zis in locul dinafara acestuia, poate ca guverneaza alte legi si daca ar fi asa, totul este posibil, chiar si un inginer sa poata schimba totul. La faza cu deplasarea, viteza luminii cum a fost creata de inginer, iti dai seama ca se prea poate sa fi creat ceva cu mult mai rapid si privat. Esti un fel de creationsit sau agnostic? In orice caz, ateismul nu prea se arata la tine, cel putin in acest comentariu.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, si ma mir ca darwinistii nu se prinde de aberatiile fara sens ale aluia pe care astia ii venereaza.
Si cu lumina ai dreptate, poate or fi niste particule care merg mula mai rapid, inseamna ca este o alta fizica total necunoscuta noua.
Ateismul se arata in sens de acel dumnezeu si de ce vrea si ce nu vrea, dar nu am zis ca nu cred ca o civilizatie extraterestra sa ne fi facut si pe noi si animalele.
Suna mai mult a creatie.
Ca un joc de strategie la nivelul nostru innapoiat. Un oras cu de toate asa pentru amuzament.

Adica fizica lor sa o ignore pe a noastra in mediul nostru. Eu am mai zis asta la multi "voi prea va limitati la ce cunoasteti iar asta este nasol, nu se limiteaza totul la putinele chestii cunoscute de noi, nu va mai limitat doar la fizica noastra si sa ziceti ca nu se poate".

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Multi cred in ceea ce a lasat Darwin, dar si in cei care ii continua munca, de cele mai multe ori datorita unor traume, putem spune ca, acestia chiar se aseamana acestui Charles, altii mai cred doar pentru ca nu au avut parte in viata lor de putina,, magie'' (de paranormal) sau doar cu intentie o fac si adera la asa ceva din ura.
Da, o alta fizica cu totul necunoscuta noua, cred in posibilitatea acesteia chiar mult, gandeste-te ca nu avea cum sa apara aceasta singularitate primordiala din neant, fara o cauza, nu se genereaza elementele singure fara sa fi intervenit ceva. Este intuneric in camera, apesi pe intrerupator si s-a facut lumina sau dai drumul la PC prin apasarea unui buton si a pornit sistemul, deci cauza si efect.
Suna mai mult a creatie si putem spune ca este, chiar daca nu este acel tip de creationism,, clasic'', dar oricum, este cu mult mai adevarata credinta ta in momentul de fata decat a necredinciosilor.
Este buna luarea in calcul a acestei posibilitati, dar joc de strategie sau nu, ramene la alegerea individului, s-ar numi parere subiectiva. Eu unul cred ca nu este strategie, ci doar un loc in care se doreste armonia si ca toate fiintele sa fie fericite nevatamand, iar daca aceasta fericire nu este simtita, exista o cauza si efect, capitolul acesta poate fi asemanat cu un joc de domino.

,, Adica fizica lor sa o ignore pe a noastra in mediul nostru. Eu am mai zis asta la multi "voi prea va limitati la ce cunoasteti iar asta este nasol, nu se limiteaza totul la putinele chestii cunoscute de noi, nu va mai limitat doar la fizica noastra si sa ziceti ca nu se poate".'' -> le-ai spus foarte bine, trebuie luate in calcul mai multe posibilitati, sa te deschizi tuturor orizonturilor, fiecarei variante, asa cum au facut si generalii de succes, conducatorii de succes si multi altii. O noua posibilitate luata in calcul poate insemna drumul spre victorie, in cazul nostru drumul spre un posibil adevar.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Lumea crede in darwin ca nu gandesc, nu analizeaza ce zice ala, ia de bun asa cum fac f multi cu toate, pune botul la asa zis specialist cu diploma si nu comenteaza, da mai departe ce a citit.
Insa de ce atata rautate? De ce bataie, de ce creatie asa nasoala, de ce n-a facut sa se inteleaga si animalele intre ele, sa fie fiecare barbat cu femeia lui, nu sa se bata ca prostii, sa fie hrana mai multa, sa fie acces la ea mai usor sa fie armonie, deci iar ceva nu da nici aici, ca se putea f simplu.
Si la oameni la fel.

Cu fizica da, pai si daca ma intreb cum a aparut particula subatomica, ramane un mister.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

La inceput a fost totul perfect, nu a fost totul ca acum. Ar putea sa nu mai fie asa dezechilibru cum spui tu, daca ne-am organiza si noi altfel, este vina oamenilor pentru ceea ce vezi, nu are treaba Dumnezeu cu acestea.

Da, o intrebare buna.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu, e vina la cei care ne-au facut, ca daca nu aveai gena de agresivitate, rautate, nu puteai fi rau nici daca doreai, asa am fost programati, ca astea ajutau la supravietuire.
Plus ca nu am inteles ce atata bataie pe supravietuirea asta, ca de fapt ce sens are?! Te lupti ca sa murim ca prostii si de multe ori si in chinuri.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Știu ce spui cu genele, dar să nu uităm că totul are un început și omul deține controlul asupra genelor și sentimentelor. Nu ai luat seama și nu ai văzut că mai oricine atunci când este micuț, este bun și nu se comporta imoral, pentru că nu este atins de rău?
Bătaie pe supraviețuire pentru distracție, că alt motiv nu aș vedea.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu detine nici un control! Eronat gandesti.
Suntem niste calculatoare biologice enorm de avansata fata de fiarele taraboantele de calculatoare, si ne urmam un soft de fapt, putem lua decizii dar si alea se cam iau in functie de interes, ce ne convine, iar ce ne convine nu prea alegem noi, alegem ce ne e mai bine din doua variante.
De ex eu pot alege familia, dar asta ca imi e mai bine pe partea sufleteasca, dar nevoia asta nu mi-am dat-o eu!
Sau pot alege cariera, ca nevoia mea este asta, deci e clar.
Aleg sa mananc cirese ca-mi plac mai mult, dar nu eu am ales sa-mi placa sau nu.

Cand e micut nu are cum sa-si manifeste softul, si-l va manifesta cand va fi cazul. De aia de copii unii sunt rai inca de la 7-8-9-10 ani, ca doar nu zic parintii "fi ma rau".
Din doua familii la fel, unul e respectuos, cuminte la scoala, altul sta cu picioarele pe banca si ia la misto profii, ca are gena de golan! De afla din ala raul, are gene ancestrale de barbat dur, si ala arata si ceva mai bine, va fi placut de femei mai in colo de multe ori, si fizic, dar si pentru atitudine, femeile is atrase de baietii rai ca emit masculinitate adica pe regula de de mult ca putea sa apere familia, sa aduca resurse, deci nu e asa cum crezi tu.
Si la fete e asa, sunt rele f multe, mai rele ca barbatii. Si acolo are o cauza bine definita.

Bataie pe supravietuire la animale pentru distractie? Nu vad.
Se bat ca tampitele ca sa supravietuiasca sa se bata din nou, ciudat masochism si asta.
Si la om la fel, aurolacu se bate pentru viata ca sa stea in mizerie pana moare, interesant, a dracu distractie.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Tot asta cred, ca poti sa alegi daca sa te porti asa cum trebuie sau nu. Gusturile mele sunt alese, chiar si la mancare, nu inteleg de ce alte persoane nu pot alege.

,, Cand e micut nu are cum sa-si manifeste softul, si-l va manifesta cand va fi cazul. De aia de copii unii sunt rai inca de la 7-8-9-10 ani, ca doar nu zic parintii "fi ma rau". '' -> sunt doar copii influentati, am intalnit eu asemenea exemple de copii care injura doar pentru ca le-au spus parintii ca asa este bine, si asta o fac inca de cand sunt mici si poate cand le vine mintea la cap vor alege daca vor mai proceda asa sau nu.

,, Din doua familii la fel, unul e respectuos, cuminte la scoala, altul sta cu picioarele pe banca si ia la misto profii, ca are gena de golan! '' -> nu este gena, totul tine de gandire si de actionare cand ai situatia pusa in fata, dar si de IQ.

,, De afla din ala raul, are gene ancestrale de barbat dur, si ala arata si ceva mai bine, va fi placut de femei mai in colo de multe ori, si fizic, dar si pentru atitudine, femeile is atrase de baietii rai ca emit masculinitate adica pe regula de de mult ca putea sa apere familia, sa aduca resurse, deci nu e asa cum crezi tu.'' -> dar pe bune acum, femeia trebuie pocnita ca sa te stie de frica sau trebuie sa ii inspiri frica ca sa stea langa tine?

,, Si la fete e asa, sunt rele f multe, mai rele ca barbatii. Si acolo are o cauza bine definita. '' -> Ce cauza bine definita? Nu inteleg de ce ai spune asta sau la ce te-ai referi.

,, Bataie pe supravietuire la animale pentru distractie?'' -> ma refeream la oameni.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Bataie pentru distractie nu are sens, ne putem distra toti fara bataie.

95 % nu pot alege la mancare daca e sa aleaga dupa gust, cum nu intelegi? Daca mie nu imi place spanacul nu imi place, nu aleg eu sa nu-mi placa, incerc alte mancaruri si mananc ce simt ca imi place.
Un copil de ce alege ciocolata si nu castravetele dupa ce le-a testat pe ambele prima data?! Nu e cum zici. Cel putin la majoritatea.

Aia cu injuraturile da, sigur ca vine si din educatie la copii, insa si acolo, unul preia tampania din fam, altul nu! Altul dupa aia vede ca nu e bine prin comparatie cu altii, altul continua asa, pentru ca al doilea are caracterul prost de fapt si s-a prins repede asta de el.
Dar sigur, multi preiau. Zici ca e bine pana iesi in societate si vezi ca nu e, ca iti zice lumea, te mai ia si la bataie, cum dracu sa zici ca e bine sa injuri? Ca si aia cu statu cu picioarele pe banca, nu iti zic parintii sa te porti urat la scoala, fi sigur.
Si stiu din astia un ce fam erau cam la fel cum se purtau, unu copil era ok, altul era derbedeu. Al doilea avea figura de golan, alalalt avea figura ok de om mediu! Deci emitea golaneala, era barbat rau din nascare, exact definitia unui barbat alfa, pana la urma daca parintii l-au luat tare, a fugit de acasa. Deci nu...se prindea ceva bun de el.

IQ e dat, nu ti-l dai tu. Normal ca depinde si de IQ, IQ intra tot la genetica. Gandirea si actionarea ti-o da IQ care e dat genetic, asta e.
Ca indif ce vezi in fam, daca ai IQ vezi ce trebuie sa alegi si cum sa faci, ca doar nu stai in casa permanent sa nu ai comparatie.

Deci femeile aveau nevoie de barbati puternici, bazati, stabili care sa aduca resurse, sa apere familia de intrusi. Asa ca ele au fost facute sa fie atrase de acesti barbati. Si ei au fost facuti sa emita aceste calitati de catre figura ca si cum scrie pe ea, tocmai ca sa se poate face validarea de catre femeie. Inconstientul femeilor detecteaza ca ala e barbat eligibil de perpetuat si se declanseaza atractia automat, de acolo "nu te pui cu dragostea", adica softu zice cum ar veni "asta e eligibil, ordin de la mine..cupleaza-te cu el, de aia te fac sa te atraga ca vrei sau ca nu vrei". Figura barbatului le inspira sau nu, ca "asta e tare, se poate bate cu altii la o adica, ma pot baza pe el", nu le inspira personal lor frica adica femeilor.

Ca dovada ca foarte multi barbati frumosi (cu acele calitati de mai sus), se vor purta urat si cu ele dupa aia, inseala, caracter prost, nesentimentali, deci asta este. Ele isi dau cu stanga in dreapta fara sa poata controla asta, ca daca e unu mai cuminte si are figura de mai cuminte, nu le atrage ala. Auzi "doar de lepre am dat", pai normal, a ales doar barbati aratosi cum e si normal, si in general (dar nu toti), astia sunt de proasta calitate, pentru ca de fapt frumusetea aia asta arata, proasta calitate conform societatii actuala, ca aia ajuta in trecut, ca un om de calitate nu prea poate fi violent, rau, lacom, deci deci asta nu ar fi aratat ca sa atraga pe ele.

Femeile sunt rele intre ele ca si ele sunt facute sa ia barbatu cel mai aratos, si este o bataie intre ele de fapt din cauza asta, e o concurenta innascuta de fapt. Se stie ca femeile intre ele sunt mult mai rele ca barbatii intre ei! Intereseaza-te. Mie femei mi-au zis.
Din aceiasi fam, sora iese asa, fratele iese om ok barbat, asta asa, ca nu e de educatie.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

,,Deci femeile aveau nevoie de barbati puternici, bazati, stabili care sa aduca resurse, sa apere familia de intrusi. Asa ca ele au fost facute sa fie atrase de acesti barbati. Si ei au fost facuti sa emita aceste calitati de catre figura ca si cum scrie pe ea, tocmai ca sa se poate face validarea de catre femeie. Inconstientul femeilor detecteaza ca ala e barbat eligibil de perpetuat si se declanseaza atractia automat, de acolo "nu te pui cu dragostea", adica softu zice cum ar veni "asta e eligibil, ordin de la mine..cupleaza-te cu el, de aia te fac sa te atraga ca vrei sau ca nu vrei". Figura barbatului le inspira sau nu, ca "asta e tare, se poate bate cu altii la o adica, ma pot baza pe el", nu le inspira personal lor frica adica femeilor.

Ca dovada ca foarte multi barbati frumosi (cu acele calitati de mai sus), se vor purta urat si cu ele dupa aia, inseala, caracter prost, nesentimentali, deci asta este. Ele isi dau cu stanga in dreapta fara sa poata controla asta, ca daca e unu mai cuminte si are figura de mai cuminte, nu le atrage ala. Auzi "doar de lepre am dat", pai normal, a ales doar barbati aratosi cum e si normal, si in general (dar nu toti), astia sunt de proasta calitate, pentru ca de fapt frumusetea aia asta arata, proasta calitate conform societatii actuala, ca aia ajuta in trecut, ca un om de calitate nu prea poate fi violent, rau, lacom, deci deci asta nu ar fi aratat ca sa atraga pe ele.'' -> stiu ce spui, dar asta nu inseamna ca daca ai fata de sfant ca nu poti avea si tu o forta surprinzatoare de aparare sau de atac. Totusi, in ziua de astazi se cauta tipi aratosi, frumosi, draguti la chip, deci depinde de cum ii prinzi modul de gandire al aceluia, ca poate fi sau nu pe placul tau.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu e nevoie sa mai citezi ce am zis, poti doar sa raspunzi si atat.
Nu in ziua de azi, s-au cautat tipi aratosi de cand lumea! Si barbatii femei aratoase cautau.
Asta e, cu cat e mai alfa unu, cu atata e mai nesentimental, mai nestatornic, mai rau, evident ca nu toti, dar foarte multi. Ca alfa asta inseamna de fapt, culmea. Un alfa daca e cuminte, monogam si bun, nu prea e alfa!
In societatea de azi calitatile alfa nu mai ajuta mai deloc, insa din pacate mecanismul atractiei nu a evoluat, si se face dupa vechile reguli.

Acum atractia ar trebui sa apara cand unu om e destept, descurcaret, cu job f bun, salariu f bun, care e bun, cuminte, linistit, fidel. Adica exact cam contrar la alfa. Deci cu figuri din alea care dupa vechea regula sunt neatractivi.
Femeile constient zic ca ar vrea asa, real simt altceva! Si de aia se duc dupa alfa ca apoi sa zica ca le bate, le injura, le inseala, n-au bani, beau mult, ca numa de nenorociti a dat, etc.
Sunt si neatractivi rai, asta clar, insa aia sunt din frustrari, aia multi alfa care-s rai nu sunt asa din frustrari ci natural.

Daca unu e cuminte nu le place, o sa-ti zica ca s-a plictisit de el, ca prea face ce vrea ea, tradus "nu e barbat alfa asta, de aia nu ma atrage ca e bun chiar daca la figura parea ok, bunatatea nu e semn de masculinitate, creieru meu zice ca nu e barbat eligibil, vreau unu mai al dracu dar nu constientizez".
Ce n-as da eu sa am una care sa faca ce vreau eu, zic ca idee.

Modul de gandire nu il prinzi decat cand vrea ala sa il prinzi, daca are interes, se preface pana isi atinge scopul, daca e atractie pe bune, este okey.

Si deci daca cineva destept facea lumea asta, nu o facea asa nasoala, o facea mai buna, unda conta si binele, confortul nostru, nu doar totul centrat doar pe perpetuare si atat, pe spatele suferintei noastre.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

S-au cautat tipi aratosi de cand lumea si nu chiar, dar nu zic ca nu ai dreptate. Puteai lua un tip doar dupa modul de a gandi, fara sa te mai uiti la corp, ca doar ce stii si tu ca mai sunt cazuri sau din rusine ca ai facut-o cu el, ca sa nu rada lumea de tine, desi nu era un frumos. Un alfa bun poate avea un bonus urias, ca pe langa puterea pe care o detine, oricare ar fi ea, atrage altfel multimea, au alta incredere in el fata de unul rau, acela rau poate inspira doar frica si de aceea il urmezi si intr-un final s-ar putea sa te intorci impotriva lui. La inceput a fost bunatatea, eu asta cred, foarte putini oameni se nasc rai, pana si cei mai multi infractori devin asa datorita unor urmari, nu neaparat a unor gene, chiar daca te uiti in trecutul lor, vei vedea ca este o cauza care i-a impins sa comita acele infractiuni si cu asta vreau sa spun ca, ai un altfel de impact emanand bunatatea, poti vindeca omul rau, sa il readuci la forma de altadata, la cea de la inceput, multi oameni te vor recunoaste mai degraba pe tine cel bun ca alfa, ca doar ei stiu ca nu le vrei raul si lupti pentru binele acestora cu calitatile unui om bun. Un alfa bun este omul viitorului, omul erei moderne, spun asta pentru ca zic si eu ca a mai evoluat mintea omului, conceptiile macar, cel putin se doreste bunatatea.

Nu ca ele nu constientizeaza, sunt sigur ca o fac mai mereu, doar ce am mai dat eu de tipe care mi-au spus chestii pe care le spui si tu, doar ca ele constientizeaza, cam asta a reiesit. Vor pe cineva care sa il obtina mai greu, vor niste provocari, cele mai multe nu vor pe unul care este deja mort dupa ele, cauta tipi care nici nu le baga in seama si se comporta cu ele ca niste jeguri sau se vor comporta, foarte multi cand intra intr-o relatie cu acestea. Atunci practic devin t@rfulitele lor fie ca ele vor sau nu asta si nu imi dau seama de ce mai raman cu ei chiar daca sunt deranjate. Orice pana la demnitate, inteleg ca vrei unul care sa te mai si protejeze, dar cand vezi ca se poarta nasol cu tine, mai bine il lasi. Eu zic ca unul bun are forta + multe alte calitati, ca de exemplu ar putea avea un servici mai bun, sa fie un potential sot intelept cu copii sai, sa fie mai inteligent, pentru ca asa este de regula, cei buni sunt mai inteligenti de fel si au multe alte calitati, nu mai insir ca fac o lista lunga.

Acum cu ultima idee a ta. Nu a fost totul centrat pe perpetuare neaparat, pur si simplu, este rau in lume pentru ca am deviat de la planul Creatorului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caută carti pe tema asta (manipulare, seducție, persuasiune), găsești suficiente.Nu prea cred eu in eficacitatea cartilor de dezvoltare persoanala, dar cine știe, poate la unii functioneaza. Ceva tot ai sa înveți din ele, chiar dacă e numai teorie.Iti trebuie o înclinație pentru punerea in practica.Pe lângă aspectul fizic care-i esențial, mai ai nevoie si de carisma,
inteligenta, senzualitate(mai mult decât un aspect frumos), spirit de observatie etc Abilitati pe care nu prea pari sa le stăpânești pe deplin in momentul asta, dar sigur le poți îmbunătăți.Numai ca unii oameni se nasc cu "talentul" asta.Tu ai sa joci un rol.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are ce sa invete din ele! Alea-s vrajeli, un om sanatos care arata cat de cat nu va avea nevoie niciodata de acele carti!
Singura chestie e sa stie sa se poarte in sens ca ala sa nu se prinda ca e falsa, atat. Si sa fie undeva unde exista barbati cu bani, aia e putin mai greu.
Ca in general aia au cercuri mai inchise.